יום שלישי, 10 באוקטובר 2017

הקצה של הכול / ג'ף גיילס


בשלוש מילים: ספר שכיף לקרוא


לזואי נמאס לפעמים לשמור על ג'ונה, אחיה הקטן בן ה-8. מאז שאביהם נפל באחת המערות שחקר וגופתו מעולם לא הוצאה ממנה, היא ואמה חולקות יחד את נטל גידולו ולפעמים זואי פשוט מואסת במטלת ההשגחה עליו. זאת גם הסיבה שלמרות הסערה המתקרבת הרשתה לו לצאת ולשחק עם שני הכלבים שלהם ליד הבית, בניגוד להנחיה של אמה שלא יעזבו את הבית. משפחתה של זואי המתגוררת על ראש הר במונטנה, רגילה לתנאי השטח הקשים ולסערות החורף.

אמה שלה, כרגיל, מתעכבת ותנאי הדרך עלולים למנוע ממנה להגיע לבית לפני פרוץ הסערה. אחרי שזואי מסיימת להגן על חלונות הבית כדי למנוע את רעידתן ושבירת, הסערה פוגעת בהר. כשהיא מתבוננת מחוץ לבית כדי למצוא את ג'ונה ולקרוא לו, היא מגלה כי כבר אינו שם,.גם כשהיא קוראת לו אין תשובה, לזה דווקא זואי מצפה, היא משערת שהוא לא רוצה להפסיק לשחק. כשהקריאה לכלבים לא מולידה תגובתה, זואי מתחילה לדאוג ויוצאת החוצה.

הטמפרטורות הצונחות במהירות כבר מזמן ירדו מתחת ל-0 וזואי , למרות שהתלבשה היטב לפני היציאה מהבית, מתקשה להתמודד עם הקור. העובדה כי היא יודעת שג'ונה עצמו לא היה ערוך למזג האוויר מובילה אותה להתקדם במהירות האפשרית לכיוון הנחל הקפוא, שם ראתה אותו בפעם האחרונה. כשהיא מגיעה לנחל ומגלה כי אינו שם פחד ממלא אותה. מציאת עקבותיו מובילה אותה למסקנה כי ג'ונה פנה לכיוון היער, בקצהו נמצא ביתם של בני הזוג וולאס שנעלמו לפני כחודש ורק רכבם הנטוש נמצא מעוך לתוך עץ ובתוכו כתמי דם.

אף כי ג'ונה יודע כי אסור להיכנס ליער בשעת סערה היא משערת כי רדף אחרי הכלבים שזואי ומשפחתה אימצו לאחר היעלמות הבעלים שלהם, בני הזוג וולאס, אשר כנראה החליטו לחזור לביתם. הסערה המתחזקת מטשטשת את העקבות וזואי פונה לכיוון ביתם של הזוג וולאס. מציאת אחת מכפפותיו של ג'ונה מדאיגה אותה וגוש כהה המונח על השלג מעורר בה מחשבות אימה. בסופו של דבר היא מוצאת את ג'ונה והכלבים ומחליטה להביא אותם לביתם של בני הזוג וולאס אשר בניגוד להחלטת הרשויות להותיר אותו נעול, אינו מוגף. עובדה זו, כמו גם ציוד שהותיר מבקר ארעי במקום, אינם חודרים לתודעתה של זואי החרדה לשלומו של ג'ונה ועסוקה בהעלאת חום גופו ושמירה עליו.

נביחות הכלבים מעירות אותה ומבשרות לה כי נרדמה וכי משהו טורד את שלוותם. זואי פותחת את הדלת במטרה לאפשר להם לצאת ולהטיל את מימיהם אך מגלה כי בחנית הבית עומד טנדר ישן ממנו יצא גבר מבוגר בלבוש מוזנח העושה פעמיו לכיוונה. הגבר מזהה את הכלבים. ומבהיר לה שהגיע לחפש כסף בבית. הוא מסיט אותה מדרכו ואחד הכלבים נושך את ידו. ג'ונה שמתעורר מן הרעש יוצא לראות על מה המהומה והגבר המבוגר עט לעברו כשהכלבה תלויה על זרועו. הוא וזואי רצים לכיוון הבית וטורקים את הדלת מה שלא מסייע להם לחסום את כניסתו אל הבית. הגבר, הזועם עתה, מודיע לשניים שישוב אל הבית לאחר שיסיים לטפל בכלבים. כשהוא יוצא החוצה נושא אחד מהם, זואי ממהרת אחריו כדי למנוע פגיעה בו ומגלה שמישהו הקדים אותה.

דמות מסתורית מסייעת לה למנוע את הפגיעה בכלבים. בחור צעיר שאינו יודע את שמו ומאפשר לזואי לכנות אותו כרצונה. הוא ניחן בכוחות לא אנושיים המאפשרים לו להתמודד עם הגבר המבוגר בקלות כשהוא מעמת אותו עם מעשי העבר שלו. זואי מפצירה בבחור הצעיר לא לפגוע באיש המבוגר ומזנקת לעברו. פגיעתה משתקת אותו והאיש המבוגר בורח. הבחור הצעיר מסביר לה כי עליו לסיים את המשימה ומתלווה אליה לבית וולאס, ממתין בחוץ ואחר כך מסייע לה ולג'ונה להגיע חזרה לביתם כשהוא נושא אותם.

זואי שולחת לאמה, לחבירה ולרשויות החוק המקומיות מידע על קורותיה והולכת לישון, כשהיא מתעוררת מתברר לה שההודעות שלה הכו גלים וזהות האיש המסתורי מעוררת סקרנות בנוסף לדברים שאמר לאיש המבוגר. עם הזמן תלמד זואי להכיר את סיפורו של מי שמעולם לא הכיר את הוריו וחיי ביחד עם אחרים מתחת לפני האדמה כשהוא אנוס לפעול כמותם משום שמעולם לא הכיר דבר אחר.


עטיפת הספר בשפת המקור

ספר פנטסזה לנוער מכיל בדרך כלל נתיב עלילה מרכזי אחד: סיפור אהבה בלתי אפשרי בין דמות אנושית, לדמות בעלת מאפיינים לא אנושיים שלא אמורה להתאהב בה. לכן איש לא יופתע מן העובדה כי גם הספר הנוכחי מכיל מוטיב מרכזי זהה בעלילתו שייחודו הוא בזהותן של הצדדים השונים הלוקחים חלק בסיפור האהבה: זואי הצעירה והדמות המסתורית.

גיילס יוצק לדמותה של הנערה המתבגרת המניעה את אחד מצירי העלילה שורת תכונת המעניקה לעולמה מאפיינים המתאימים לעידן הפוליטיקלי קורקט: נערה חזקה הבוחרת את חבריה וחברותיה ומצליחה לנהל ביד רמה את חייה ולסייע לבני משפחתה. זואי היא נערה עצמאית הקובעת איך ייראה סדר יומה ויש לה דעות מוצקות על העולם סביבה. לזואי יש חברה לסבית הנמצאת במערכת יחסים ארוכה עם בת זוגה. ואמה שהיא כעת מפרנסת יחידה, הייתה המפרנסת העיקרית כשאביה של זואי היה בחיים.

דמותו של הציר השני בסיפור האהבה, הדמות המסתורית, עונה אף היא לחוקי הז'אנר. היא מגיעה מעולם שזואי, והקוראים בני האנוש, אינם מכירים ולומדים את מהותו יחד עם זואי מסיפוריה של הדמות. ייחודו של הספר הנוכחי נעוץ בעובדה כי אף לדמות עצמה לא נהירים חוקי העולם בו הוא חי עד הסוף והמפגש עם זואי גורם לו לערער על תקפותם ולבחון מחדש את העולם בו הוא חי ואת האפשרויות השונות העומדות בפניו.


הסופר ג'ף גיילס (התמונה לקוחה מחשבון הטוויטר של הסופר)

'הקצה של הכל' הוא ספרו הראשון של ג'ף גיילס אשר קיבל השראה לכתיבת ספרי נוער מעבודתו כעורך ראשי במגזין EW (אנטרטיינמנט ויקלי) אשר מסקר נושאי תרבות ותרבות פופלרית ונחשף במסגרת עבודתו לעובדה כי בני נוער מחוברים לתרבות הנוער (ספרים וסרטים). הוא מספר שבעבודתו כעורך שם לב לאופן בו התייחסו בני נוער לספרים ולסרטים שנסקרו במגזין. לאחר שהיו לו 75 עמודים ראשונים לעלילה הנוכחית הגיש אותה לסוכן ספרותי שפנה אליו בעבר ואמר כי אם יחליט לכתוב ספרים שיפנה אליו. העצות שלו הוכיחו את עצמן וכשהגיש את הספר השלם להוצאות, מספר הוצאות ספרים חזרו אליו.


הספר הוא חלק ראשון בסדרת ספרים וחלקה השני עתיד לצאת לאור בקרוב. בני נוער וחובבי ספרי פנטזיה ובמרכזם סיפור אהבה, זה הספר בשבילכם. אנחנו התענגנו על הספר והתקשינו להניח אותו מהיד מרגע שהתחלנו לקרוא.


הקצה של הכול      מאת: ג'ף גיילס      מאנגלית: שרון פרמינגר      דני ספרים      2017      380 עמ' - כולל תודות

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה