יום ראשון, 1 באוקטובר 2017

הביתה / תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק


ספר חדש בסדרה 'חלוצים של תרבות': שושנה דמארי והזמר העברי

לילדה רוזה יש קול נפלא, כולם נהגו להתפעל מן האופן בו היא שרה אבל אחרי שהניסיון להגיע לארץ ישראל יחד עם אביה נכשל, רוזה הפסיקה לשיר. יחד עם פליטים יהודים נוספים היא מתגוררת במחנה העקורים בקפריסין כבר כמעט שנה. כולם ממתינים לקבלת אישורי כניסה לארץ ישראל. 

כשאביה ממהר לעיסוקו כמורה בכיתת בנים רוזה מצטרפת אליו על אף שבנות אינו לומדות שם. בדרכם הם פוגשים את מנהל המקהלה המתרגש לקראת ביקור שעתיד להתרחש בהמשך היום: הזמרת שושנה דמארי מגיעה מארץ ישראל כדי לשיר במחנה. אביה של רוזה ממהר להציע כי רוזה תצטרף אל השרים אך היא ממאנת להשמיע קול.

כשרוזה מואסת בהקשבה לשיעור היא מתגנבת החוצה ופוסעת לכיוון גדרות המחנה, לאט לאט מצטרפים אליה ילדים נוספים היודעים שהומר האנגלי על הגדרות יתיר להם לצאת לחוף היום לזמן קצר כשהם שבים חלק מהילדים מצטרפים לחזרות המקהלה ואחרים מסייעים למבוגרים בסידור הרחבה. כשהזמרת שושנה דמארי מגיעה ומתחילה לשיר רוזה עוזבת את המקום....

האם תשמע רוזה את המופע? האם תתן קולה בשיר? התשובה לזאת ועוד, ממתינים לקוראים שיבחרו לקרוא בספר.

עם תום מלחמת העולם השנייה עשרות אלפי יהודים מאירופה וצפון אפריקה שהפכו לפליטים יצאו למסע לארץ ישראל. המדינה הייתה אז תחת שלטון בריטי וזה סירב להניח להם להיכנס. הישוב שניסה לסייע להם להיכנס לארץ נהג להובילם בספינות אך כשהללו נתפסו בידי השלטון הבריטי גורשו הפליטים לאי קפריסין שהיה גם הוא תחת שלטון בריטי. שם שוכנו כולם במחנות מעצר. מחנות המעצר בקפריסין בהן שוכנו 52,000 פליטים יהודים, עמדו על כנם במשך שנתיים עד להקמת מדינת ישראל ב-1948.

'הביתה' מביא את סיפור מחנות המעצר הללו דרך יום אחד בחייהם של הפליטים היהודים ששהו במקום ומשיק לסיפור חייה של הזמרת שושנה דמארי. התחושה העולה מתיאור החיים במחנות המעצר היא כי המחברות נשענות בסיפורה של הילדה רוזה בספר הנוכחי על חוויות אישיות של ילדים ששהו במחנה המעבר בקפריסין. דוגמה קסומה אחת היא תיאור רגעי ההשתובבות של הילדים במחנה אשר באישורו של חייל השומר על הגדרות מקבלים אפשרות לצאת ולשחק בחוף היום על אף שנאסר עליהם לחצות את הגדרות. אישור שהם יודעים כי יקבלו בימים בהם הוא נמצא במקום.

מחברות הספר משרטטות בקווים עדינים את סיפורם של מחנות המעצר הללו מאפשרות לילדים ולהוריהם להבין את הקשרם דרך הקדמה קצרה ואחרית דבר מורחבת על הסיבות להקמת המחנות הללו ועל עולמה של הזמרת שושנה דמארי. הטקסט הקצר והמנוקד בכל אדום מתאים לילדים צעירים,  ולקריאה משותפת.


שושנה דמארי ומשה וילנסקי במחנה העקרוים בקפריסין, ערב פסח 1948

תיעוד ביקורה של שושנה דמארי במחנות העקורים בקפריסין שוחרר לראשונה על ידי הג'וינט רק בשנת 2015, כ-68 שנה לאחר שהתרחש. ערב הכרזת המדינה, באישור הנציב הבריטי, התאפשר לראשונה ביקורה של שושנה דמארי במחנות העקורים בקפריסין בהם שהו למעלה מ 25,000 יהודים, רבים מהם פליטי שואה. המסמכים חשפו כי ביקורה של הזמרת עורר התרגשות עזה בקרב השוהים במחנות אשר נערכו לקראתו ולמדו בעזרת שירונים שהופצו במחנה שירי פסח, תפילות ופזמונים. 

שושנה דמארי שהתה שבוע שלם במחנות והופיעה מספר פעמים ביום תחת כיפת השמיים. לכבוד הנסיעה למדה דמארי במיוחד מספר שירים ביידיש. השפעת הופעתה של הזמרת על השוהים במחנות המשכה להדהד הרבה אחרי עזיבתה.

על איורי הספר הופקדה יעל אלברט, בוגרת (בהצטיינות) מסלול איור במחלקה לתקשורת חזותית של בית הספר לעיצוב 'בצלאל'. יעל המאיירת ספרי ילדים, בישול ועיתונים בישראל ובארצות הברית, מספרת כי היא מתחילה את איוריה תמיד באופן ידני (בעיפרון או בדיו) ואת מלאכת הצביעה משלימה בשימוש בפוטושופ. היא מוצאת כי איור ספרים מותיר את עבודתה בחיים לזמן רב יותר. פרט לעבודת האיור קיימה גם מספר תערוכות וזכתה בפרסים על עבודתה.

המאיירת יעל אלברט מצליחה לשקף באיורים בספר הנוכחי את התקופה בה התרחשה, פלטת הצבעים בה בחרה מעניקה לאיוריה ממד נוסטלגי המתחבר להקפדה על הפרטים הקטנים המרכיבים את התמונות השונות שהיא יוצרת בכל סצנה וסצנה בספר. החל מפריטי הלבוש השונים של האנשים במחנה, דרך התספורות שלהם וההתכתבות עם סגנון האיור שהיה נפוץ בימי ראשית המדינה.

גם מצב רוחה של רוזה, גיבורת הספר הנוכחי, משתקף בצבעי הרקע המתחלפים.'הביתה' הוא הספר השלישי בסדרת "חלוצים של תרבות" של הוצאת כתר שכתבו יחד תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק. הסדרה נוגעת בחייהם של יוצרים ואנשי רוח שהיו אחראים למהפכות תרבותיות בישראל. עד כה יצאו בסדרה 2 ספרים: 'קונצרט בחולות' - שעסק בקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית בתל אביב, ו- 'מלכה בירושלים' - שהוקדש לבית הספר הראשון לאומנות: בצלאל. בקרוב עתידים לצאת ספרים שיוקדשו לשחקנית התאטרון חנה רובינא, ולסופר לוין קיפניס.

הבחירה למקד בספר הנוכחי את החיבור בין חייה של שושנה דמארי לעולמם של הפליטים היהודים שכניסתם לארץ נאסרה ושהו במחנות מעצר בקפריסין, מאירה פן חדש בסיפורה חייה שלא נחשף בעבר בסיפורים השונים שסופרו ונכתבו עליה, ובכך מעניק לספר הנוכחי ערך מוסף.


אנחנו תמיד בעד ספרי ילדים אשר מעניקים מעבר לחווית הקריאה גרידא גם שיעור בהיסטוריה באופן ההופך אותה לחוויה לימודים לילדים. המפגש עם סיפורה של הזמרת שושנה דמארי בספר הנוכחי מאיר שוב את הקשר העז שהיה לה לישראל. המלצה קריאה שלנו לתלמידי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי ולהוריהם.


הביתה      מאת: תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק      איורים: יעל אלברט      הוצאת כתר       2017       לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה