יום שישי, 29 בספטמבר 2017

יולנדה דה מיאו / נטעלי גבירץתמיד סקרן אותי לדעת איך ספר נולד. מחברת הספר הנוכחי, נטעלי גבירץ, והמאיירת שלו, גפן רפאלי, פרשו את אופן יצירתו בראיון לעיתון ישראל היום. גבירץ מספרת בראיון כי הוא נולד כתוצאה מן הכורח לספר לבנה הצעיר, מקס, סיפורים לפני השינה שיסיחו את דעתו מן העובדה שלא שהו בביתם, ויסייעו לו להירדם.


הגרסה הראשונית של הסיפור 'יולנדה דה מיאו' עם איוריהן של אמה וסופי

השנה הייתה 2014, קיץ 2014 - ימי צוק איתן. נטעלי וילדיה עזבו את תל אביב המותקפת ונסעו לבית דודתה בקיבוץ. נטעלי ארזה עמה רק ספר אחד וכדי לשעשע את מקס המציאה את הסיפור על יולנדה החתולה. בנותיה, אמה וסופי, סייעו לה להפוך אותו ליצירה כתובה כשאיירו אותו. כששבו לביתם אחרי צוק איתן העלו את היצירה המשותפת ליו-טיוב וזו לכדה את עינה של העורכת נרי אלומה מהוצאת הקיבוץ המאוחד. תהליך הפיכתו לספר מודפס יצא לדרך.גיבורת הספר הנוכחי היא חתולה גנדרנית בשם 'יולנדה דה מיאו' אשר מגיעה לבקר בקרקס כשנדמה שהיא נחושה שלא להתרשם מן המופעים הרבים שהוא מציג:

פיל ההולך על חבל דק, אריה הקופץ דרך חישוק בוער, דובה המקפיצה כדורים באוויר, ג'ירפה המסובבת חישוק על צווארה וכלב ים המחזיק כדור על אפו - כל אלו חביבים בעיניה של הגברת החתולה, אך אינם מרשימים מספיק. לגברת יולנדה דה מיאו יש מופע מרשים הרבה יותר, כזה שלטענתה יביא אתו את הוואו הדרוש והיא ממהרת להדגימו לכל הצופים....

מה אותו מופע מהפנט שאין לגברת דה מיאו ספק שיעורר קריאות התפעלות מהקהל? האם יקצור את התשואות להן היא מצפה? כדי לדעת זאת תצטרכו לקרוא את הספר.התוודענו לכתיבתה של גבירץ לילדים ממש לאחרונה, כאשר יצא לאור ספר הילדים הראשון שכתבה, בשיתוף עם בר בן-יוסף: 'הקייטנה להגשמת חלומות' (חלק ראשון בסדרת הספרים 'ינשופות'). סימנו אותה לעצמנו כסופרת ילדים בעלת פוטנציאל והספר הנוכחי שלה, הפונה לקהל יעד מעט יותר צעיר, מממש את ההבטחה.

'יולנדה דה מיאו' הפונה לילדי הגן הצעירים ומציג להם סיפור נפלא המתאים במיוחד לקריאה משותפת לפני השינה, עשוי באופן המותאם להם במדויקם. על פני כל צמד עמודים בספר נפרשים איורים העוטפים טקסט המורכב ממס' משפטים קצרים, בחריזה טבעית המתגלגלת על השפתיים ומאפשרת לקוראים הצעירים להשלימם כבר במהלך הקריאה הראשונה.

מרגע שמתחיל המופע בקרקס מצטרפת לחריזה הקולחת גם חזרה על משפט מסיים קבוע בכל צמד עמודים "אומרת הגברת יולנדה דה מיאו" אשר מקבל תפנית מעט שונה רגע לפני עלייתה של הגברת לבמה: "שואלת הגברת יולנדה דה מיאו", חזרתיות שהילדים יכולים יכולים להצטרף אליה כבר מן הפעם השנייה בה היא מופיעה ולגדיל את הקריאה הפעילה שלהם.

שפתו של הספר משלבת בין עברית יפה למילים עכשוויות אך עושה זאת בחן ההופך את הקריאה בספר למענגת.כל הדמויות המרכיבות את הספר הן חיות אשר המחברת עושה שימוש מקורי בתכונות המיוחסות להן בספרות: הפיל, המוכר כחיה כבדה במיוחד, מציג כישורי הליכה על חבל דק. האריה, המוכר בזכות האומץ שלו, קופץ דרך חישוק בוער. דובה כבדה מפגינה כישורי זריזות ידיים כשהיא מקפיצה מספר כדורים באוויר וג'ירפה בעלת צוואר ארוך במיוחד מגלגל חישוק בעזרתו.

גם התכונות הנקשרות לחתולים, אשר נתפסים פעמים רבות כמתנשאים ואדישים, מולבשות על גיבורת הספר 'יולנדה דה מיאו' ובשיאו של הספר מוצגת לראווה אחת התכונות הידועות שלהם...


המאיירת גפן רפאלי

המאיירת גפן רפאלי, בוגרת מגמת איור בבית הספר בצלאל, היא האמונה על איורי הספר. רפאלי מספרת שתהליך העבודה עליהם ארך למעלה משנתיים כשבדקה אופנים שונים לצביעת האיורים בספר עד שהוחלט להתמקד בפלטת צבעים מצומצמת אך עם טקסטורה וקומפוזיציה משתנה שיוצרת דינמיות. בנוסף לגפן ולמחברת עברו האיורים גם את אישורן של העורכת והמעצבת אשר החזיקו בדעות מוצקות משלהן לגבי אופי האיורים המתאים.

איוריה של גפן נפרשים על פני רקע לבן המעניק מקום לדמויות השונות המרכיבות אותם. גפן מרחיבה את הטקסט בעזרת הביטויים השונים שהיא נותנת לו ופונים ישירות לקוראים הצעירים שעדין לא שולטים במלאכת הקריאה. דמותה של החתולה 'יולנדה דה מיאו' זוכה להבלטה ברורה בכל עמוד עמוד, כזו שמעניקה לה פרופורציה גדולה יותר מזו שיש לה במציאות יחסית לחיות האחרות.

החלל הרב שיולנדה דה מיאו תופסת בעיני עצמה ובא לידי ביטוי גם בהתנהלותה, מועצם בעזרת תוספת שיצרה לה גפן: כובע מפואר ורחב תיתורה שהיא חובשת על ראשה ותופס מקום מרכזי בכל תמונה בה היא מופיעה. את השפעת התנהלותה של יולנדה דה מיאו על סביבתה, חלק שאינו מופיע בטקסט באופן מפורש, ניתן לקרוא בעזרת התבוננות בהבעות הפנים של החיות האחרות הצופות במופעי הקרקס לצידה. הבעות הפנים המשתנות שלהן גם מציגות ניגוד ברור לחוויה שלהן בקרקס לעומת חווייתה שלה, אשר היא בלבד זוכה לביטוי בטקסט.


'יולנדה דה מיאו' הוא ספר ילדים נפלא המתאים במיוחד לקריאה משותפת לפני השינה. המלצה חמה שלנו לילדי הגן הצעירים, במיוחד כאלו האוהבים חתולים. מתנה נפלאה לחגי תשרי ובכלל.


יולנדה דה מיאו      מאת: נטעלי גבירץ      איורים: גפן רפאלי      ספרית פועלים      2017      25 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה