יום שלישי, 26 בספטמבר 2017

אולי יבוא סנאי / אבירמה גולן


ספר ילדים שעשוי מהחומרים שהופכים לקלסיקה


בכל יום, כשאלה יוצאת מן הבית, היא מקפידה לקחת אתה דברי מזון ולפעמים גם שתייה. זהותם של דברי המאכל והשתייה משתנה, אך רק דבר אחד נותר קבוע: האגוז. בכל יום, לא משנה לאן אלה הולכת, היא מקפידה לשאת אתה אגוז יחיד כדי שתוכל לתתו לסנאי לאכול. איזה סנאי אתם שואלים? לסנאי שאולי יבוא.

ביום ראשון היא אורזת יחדיו ביסקוויטים ותות, מים בבקבוק, ואגוז - לסנאי, שאולי יבוא. כשבמקום סנאי היא פוגשת בפארק ארנבת המבקשת גזר, היא מחליטה לשאת עמה בכל יום, פרט לאגוז לסנאי שאולי יבוא, גם גזר. וכך, ביום השני בדרכה לגן השעשועים היא אורזת פטל, תות, גזר לארנבת ואגוז - לסנאי שאולי יבוא.

אלה פוגשת בגן השעשועים חיה בעלת זנב ארוך, אך גם היא אינה סנאי אלא עכבר המבקש גבינה. לאלה יש גזר לארנבת ואגוז, לסנאי שאולי יבוא, אבל אין לה גבינה. לכן ביום השלישי כשהיא נוסעת לאגם היא אורזת פרט לתפוח וצ'יפס, גם גזר, גבינה ואגוז לכל החיות שאולי תפגוש שם.

במשך חמישה ימים יוצאת אלה מן הבית בציפייה לפגוש סנאי ולתת לו את האגוז שהיא נושאת עמה בשלל דרכים, חמישה ימים בהם היא פוגשת חיות שונות, האם תפגוש סנאי בסופו של דבר?כל מי שקשוב לילדים, מי שזוכר פיסות חיות מילדותו, יזדהה עם דמותה של אלה המצפה לפגישה עם סנאי, פשוט משום שהחליטה כי פגישה כזו עתידה להתרחש. אפשר בקלות לדמיין איך נולדה ההמתנה למפגש בעקבות מידע שהגיע אל אלה הקטנה כי סנאים אוכלים אגוזים. ייתכן שהמידע נמסר לה עטוף בפריטים רבים אחרים, על חיי הסנאים או חייהם של בעלי החיים אך כדרכם של ילדים המוצפים בפריטי מידע חדשים רבים כל יום, נטמע בתוכה משום ששמעה אותו ברגעים בה הייתה מרוכזת או משום שנגע בנושאים הקרובים לליבה.

מרגע שאימצה אלה את המידע לליבה הוא הפך לחלק מחייה. הציפייה שלה לפגישה אינה נותרת בגדר מחשבה, והיא נערכת למפגש עם סנאי. בעיניה מפגש כזה עתיד להתחרש בכל רגע. אלה נושאת עמה אגוז לכל מקום אליו היא הולכת: כשהיא יוצאת לטיול, לגן המשחקים, לחוג, לקניות בסופרמרקט וגם כשהיא יושבת בבית.

כמו ילדים רבים בגילאים צעירים אלה מאמינה כי הרצון שלה עצמו מספיק כדי שדברים יתרחשו. אלה אינה שואלת אם ישנם סנאים במקומות אליהם היא הולכת, היא אינה פונה למבוגרים כדי שיסייעו לה לאתר כאלה אלא נסמכת על הקול הפנימי שלה האומר כי היא עתידה לפגוש סנאי ודואגת להיות מוכנה למפגש עמו בכל עת.

יש קסם של ממש בתיאור עולמה של אלה, כמו עולמם של ילדים צעירים רבים, באופן שאינו שופט את אופן החשיבה שלהם אלא מתבונן בן ללא שיפוט, בצורה בה ילדים מקבלים את המציאות סביבם.את הספר מלווים איוריה של רעיה קרס, בוגרת המגמה החזותית בבצלאל, עם תואר בעיצוב גרפי ועוסקת באיור למחייתה. לצד איור ספרי ילדים ועיצוב עטיפות ספרים, הציגה תערוכות רבות לאורך השנים והיא כלת פרס יוסי שטרן להצטיינות באיור. זהו שיתוף הפעולה השלישי שלה ושל הסופרת אבירמה גולן, קדמו לו הספרים 'החתול שדפנה רוצה' ו- 'נעמי, ואפרוח לא.'

איוריה של קרס מתאפיינים בגווני פסטל רכים ובסגנון המזכיר ציורי ילדים בצבעי עיפרון. הדמויות השונות בספר נצבעות בקווים רבים החוזים על עצמם כדי ליצור צבע מובחן, על רקע שרטוטים פשוטים, המזכירים את הדרך בה נוהגים ילדים לתאר את העולם סביבם כשהם לומדים לצייר.

דמותה של אלה אופיינית לילדים, פניה מביעות באופן ברור את התחושות השונות העולות בה לאורך העלילה, ציפייה, סקרנות, אכזבה, חיבה ועוד. קרס מעצבת את דמותה כילדה ישראלית טיפוסית בעלת תספורת קארה ופוני, עוטה בגדים צבעוניים וסומק טבעי על לחייה. כדי לסייע לילדים לזכור אילו פרטי מזון מתאימים לכל בעל חיים, קרס מצרפת תגית מאוירת קטנה לכל פריט מזון שאלה נושאת עמה עבור בעלי החיים ועליה איור בעל החיים לו היא מיועדת.

האיורים בספר נפרשים בצורה שונה בכל צמד עמודים, בהתאם לטקסט הנלווה אליהם. כאשר אלה נערכת לקראת הטיולים היומיים שלה הטקסט והאיורים מופיעים בנפרד, כאשר בצדו הימני של כל צמד עמודים מופיע טקסט המתאר את הצידה שתיקח עמה לדרך, ומן הצד השמאלי מופיעה אלה עצמה עם אביזר הנשיאה בו היא מניחה אותם. אחרי כל צמד עמודים כזה, מופיע תיאור המפגש של אלה עם חיות שונות, כאשר בו הטקסט והאיורים נפרשים יחד על פני שני העמודים, על רקע צבעוני המציג את מקום המפגש ומאחד ביניהם.אבירמה גולן היא אשת ספר עתירת פעלים, היודעת איך ליצור ספר ילדים שידבר לקהל היעד שלו. מסגרת הספר, המתאר שבוע בחייה של הילדה אלה, מתחוורת לקוראים הצעירים במהירות וברור להם שהם עתידים ללוות את אלה במהלך שבעה ימים. 

פרט למפגש המוכר עם ימות השבוע, תיאור סדר היום של אלה מכיל גם חזרה פשוטה על משפט אחד בסיומם של כל צמד עמודים: "ואגוז - לסנאי. כי אולי יבוא סנאי" משפט החוזר על עצמו בכל פעם שאלה מתארגנת ליום חדש או פוגשת חיה שאינה סנאי. החזרה הזו מאפשרת גם לילדים אשר אינם יודעים לקרוא, לקחת חלק פעיל כבר מן הקריאה הראשונה, ומעשירה את חווית הקריאה המשותפת.

בניית הציפייה למפגש עם הסנאי כוללת בתוכה היכרות עם שורת בעלי חיים אחרים והמאכלים שהם אוהבים אשר זוכים לחזרה כפולה בלבד, אך מעשירים את ידיעותיהם של הילדים באופן כמעט אגבי בתוך הטקסט ומוסיפים לערך המוסף שלו.'אולי יבוא סנאי' הוא ספר ילדים קסום שתענוג להמליץ עליו לכל ילדי הגן. אנו מאמינים כי מדובר בספר העתיד להפוך לקלסיקה ישראלית. מתנה נפלאה לחגי תשרי.


אולי יבוא סנאי      מאת: אבירמה גולן      איורים: רעיה קרס      כנרת זמורה ביתן מוציאים לאור      2017      לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה