יום רביעי, 16 באוגוסט 2017

בעלי חיים מרתקים / חגי ברקתאת גיבורי הספר הנוכחי, שהוא השלישי בסדרת ספרי 'למה בריבוע' של הוצאת דני ספרים, פגשנו בספר הקודם שהוא גם החלק השני בסדרה: למה בריבוע - מסביב לעולם. למה, ציפור, ג'ירף וצב הם ארבעה חברים שהם גם ארבעה בעלי חיים שעושים הכל ביחד וחלק מהבילוי המשותף שלהם כרוך גם בלמידה אודות העולם.

בספר הקודם ליווינו את מסעם של הארבעה על פני כדור הארץ, מסע בו למדו להכיר את היבשות ומאפיינים שונים של מדינות שונות בכל יבשת. בספר הנוכחי, אנחנו מלווים את הארבעה למסע בו ילמדו להכיר בעלי חיים מכל רחבי העולם לפי אזורי המחיה השונים שלהם.

למה הוא המוביל את החבורה ואותנו במסע ברחבי העולם ואנו מתלווים אליהם בסיורים השונים שלהם ויחד אתם מרחיבים את ידיעותינו אודות העולם סביב לנו.צמד העמודים הראשונים בספר (מיד לאחר ההקדמה המזכירה לנו בקצרה את חבורת המטיילים שפגשנו בספרים הקודמים בסדרה) מסביר לקוראים הצעירים את המושג 'אזור מחייה' ומפרט מה הם האזורים השונים הקיימים בכדור הארץ יחד עם פירוט קצר המאפיין כל אזור כזה:

יער הגשם, הסוואנה, האוקיינוס, המדבר, הקוטב, היער והגינה.  בכל אזור כזה אנו פוגשים ביחד עם למה והחברים חמישה בעלי חיים שונים המאפיינים אותו. כל בעל חיים מיוצג בכרטיס ביקור משלו המספר לנו לאיזו משפחת ומחלקת בעלי חיים הוא שייך, מה תוחלת החיים שלו, המזון העיקרי שלו, האורך הממוצע והמשקל הממוצע שלו. אנו גם לומדים באיזו איזורי מחייה ספציפיים, בתוך אזור המחיה המוגדר לאותו פרק, הוא נמצא. מתחת לכרטיס הביקור ולפרטים שמספר לנו למה על בעל החיים אנו לומדים גם עובדה מעניינת אודותיו תחת הכותרת: "הידעת?"את סדרת הספרים הנוכחית חיבר מי שמשמש גם כעורך האחראי של הוצאת דני ספרים בשנים האחרונות, חגי ברקת. חגי הוא סופר, עורך ומתרגם ספרי ילדים שביחד עם אחיו ואמו ייסד את הוצאת הספרים 'אוקיינוס' אשר במרכזה סדרת הרפתקה - בה סופרים מתרגמים קלסיקה מספרות הילדים האהובה עליהם.על איורי הספר הצבעוניים ומלאי ההבעה, אחראית דניאלה פונד, מאיירת ומעצבת גרפית בוגרת מכללת אמונה בירושלים. את עבודותיה השונות ניתן לראות גם בעלונים, עיתוני ילדים ופרסומים רבים נוספים. המאיירת משלבת את ארבעת החברים בכל צמד עמודים בין חלקי העמוד השונים וברצועת קומיקס קצרה המופיעה בתחתית הדף ומתכתבת עם המידע שקיבלו הקוראים.

הטקסט מנוקד ומודפס על דפי כרומו עבים, העיצוב והעימוד של הספר מושכים את העין ואת תשומת לבם של הילדים, גם אלו שעדין אינם יכולים לקרוא, והם חוויה אסתטית מהנה.

בסיום כל פרק המוקדש לאזור מסוים, יצרה המאיירת איור המאפיין את אזור המחיה ובתוכו הסתירה את ארבעת החברים ומספר פריטים משתנה מכל בעלי החיים שנבחרו לייצג אותו - בכל איור כזה מצוין בקובייה נפקדת מספר בעלי החיים המסתתר באיור מכל מין. החיפוש אחר בעלי החיים הוא חוויה מענגת עבור הקוראים הצעירים ואלו שיתקשו לעשות כן יוכלו להיעזר בפתרונות המופיעים בעמודים האחרונים של הספר ומצביעים על מיקום כל בעלי החיים שהסתתרו בו.


מדובר בספר קריאה המתכתב עם האטלסים השונים שרווחו בילדותם של בני הדורות הקודמים. הספר מרחיב את ידיעות הקוראים (צעירים ומבוגרים כאחד :-) ) אודות בעלי חיים שונים ברחבי העולם ועושה זאת באופן חוויתי ההופך את הקריאה בספר למענגת. המלצת קריאה חמה שלנו לספר הנוכחי ולסדרה כולה.


למה בריבוע 3 - בעלי חיים מרתקים      מאת: חגי ברקת      איורים: דניאלה פונד      דני ספרים הוצאה לאור      2017      68 עמ'      

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה