יום שלישי, 15 באוגוסט 2017

מגדל של קוביות בניתי- ספרי קרטון / דבורה עומר


כשהספרים שגדלת עליהם יוצאים במהדורה מחודשת לדור הצעיר ימצא להם מקום של כבוד על מדף הספרים בבית


עטיפת הספר, הוצאת שרברק, 1976

כמי שגדלה במחצית השנייה של שנות ה-70, ספריה של דבורה עומר ליוו אותי כל חיי. 'מגדל של קוביות' בניתי היה אחד הספרים הראשונים שהכרתי כמו רבים מבני דורי. כפעוטה. הספר שהורכב מסיפורים קצרים המתאימים לרמת הקשב של פעוטות מגיל שנה ועד 3 (ועד בכלל כמו שמעיד הזמן הרבה שעבר מאז) היה ראשון בשורת ספריה שהוקרא לי מדי ערב, שוב ושוב על פי בקשתי, עד שידעתי אותו בעל פה ונהניתי "לקרוא" ולחרוז אותו יחד עם הורי.הוצאת שרברק, שהוציאה את ספרי הפעוטות של דבורה עומר בשנות ה-70 נסגרה באותו עשור ואת הזכויות על ספרי הפעוטות של דבורה עומר רכשה מאז הוצאת דני ספרים אשר מוציאה מהדורות חדשות שלהם פעם אחר פעם. 'הנשיקה שהלכה לאיבוד' שיצא לראשונה בשנת 1978, היה אחד מהם.

פגשתי אותו על המדפים שנים רבות לאחר שיצא לאור לראשונה, בשנת 2007 כשיצא במהדורה מחודשת. אני זוכרת שנכנסתי לחנות הספרים לרכוש ספרי קריאה ומבט אחד על הספר, עוד לפני שפתחתי אותו לעיון מחדש, הוביל אותי לרכוש אותו. הקריאה בספר לאחר שהגעתי הביתה, עוררה שורה של זיכרונות ילדות והוכיחה לי למרבה ההפתעה, כי אני זוכרת חלקים רבים מן הספר בעל פה עד היום.


מהדורה מיוחדת לשומרי המצוות, דני ספרים, 2014

הספר 'מגדל של קוביות' זכה לעיבודים שונים במהלך השנים, הראשון מביניהם בשנת 2014, בה יצאה מהדורה מיוחדת של הספר המותאמת במיוחד לשומרי המצוות. נורית יובל יצרה עבורה המהדורה לשומרי המצוות איורים המקבילים לאלו שיצרה בספרים המקורים אך הללו הותאמו לדרישות המגזר הדתי-חרדי והדמויות המופיעות בהן עוטות בגדים באורך המקובל במגזר וחובשות כיפה לראשיהן.

בשנה האחרונה החליטו בהוצאה להוציא לאור גרסה נוספת של ספר הפעוטות הקלסי שכתבה דבורה עומר, ספרי קרטון. הספר המקורי חולק ל-3 חלקים כאשר כל אחד מהם מתמקד בהיבטים שונים:


עטיפת ספר הקרטון מגדל של קוביות בניתי - קטנטנים

החלק הראשון בסדרת ספרי הקרטון הוא מגדל של קוביות בניתי - קטנטניםהספר מכיל סיפורים קצרים מאוד המכילים מספר משפטים מועט ומתאימים במיוחד לפעוטות המצליחים לראשונה לאחוז בידיהם את ספרי הקרטון וטווח הקשב שלהם עדיין מצומצם מאוד. הסיפורים הקצרצרים עוסקים בהצגת העולם לפעוטות ובנויים באופן המאפשר לילדים להיות פעילים במהלך ההקראה.


עטיפת ספר הקרטון מגדל של קוביות בניתי - סיפורי משחק

החלק השני בסדרת ספרי הקרטון הוא מגדל של קוביות בניתי - סיפורי משחקהחלק הזה מכיל סיפור משחק 'שלום אצבעות' המציג לפעוטות מעט בוגרים יותר את שמות האצבעות השונות בכפות הידיים בדרך משעשעת וחביבה. הספר ממשיך, ועוסק בפעילויות השונות בסדר היום של ילדים: שינה, רחצה, סירוק, התלבשות והחלק האהוב עלינו במיוחד - סיפור לפני השינה.


עטיפת ספר הקרטון מגדל של קוביות בניתי - סיפורים

החלק השלישי בסדרת ספרי הקרטון הוא מגדל של קוביות בניתי - סיפוריםהחלק הזה, המכיל סיפורים קצרים מעט יותר ארוכים מאלו שהופיעו בשני החלקים הראשונים של סדרת ספרי הקרטון 'מגדל של קוביות בניתי' פונה לפעוטות הבוגרים יותר שלהם טווח קשב מעט ארוך יותר. והוא עוסק בשורה של אירועים המתרחשים בחיי הילדים וכוללים פעילויות שונות. הוא נפתח בסיפור שהקנה לספרים את שמם 'מגדל של קוביות' ובו אנו מלווים את ענבל כשהיא בונה מגדל ועוקבים אחרי הקוביות השונות בהן היא משתמשת כדי להקים אותו. בהמשך אנחנו מלווים את איילת כשהיא אוכלת, את איילת כשנולד לה אח קטן, את יעל ומיכל בביקור בגן החיות ואת ענבל בביקור אצל הרופאה והאחות. החלק הנוכחי מכיל במשולב אירועים המתרחשים בבית ומחוצה לו ובשאר הסיפורים יש תמהיל של השניים.רן מלווה את אביו לדלת כשהוא יוצא לעבודה ומבקש שיביא לו דברים כדי שלא ישכח אותו, אהוד מאבד את אמא כשהם מטיילים ברחוב, רון חוגג יום הולדת שנה ועוד סיפור אחד אחרון בו אמא משכיבה את רון לישון.


'מגדל של קוביות בניתי' היה חלק מילדותו של כל מי שגדל בישראל בשנות ה-70 וה-80 ואין ספק שכהורים האפקט הנוסטלגי יוביל את הילדים של אז לרכוש את שלישיית ספרי הקרטון המחודשים לילדיהם. אבל גם עבור מי שלא גדלו על ספריה של דבורה עומר מסיבות כאלו או אחרות, אנחנו ממליצים בחום רב על סדרת הספרים שממשיכה לגעת ולדבר גם לדור הילדים של ימינו, באופן בלתי אמצעי ובעברית מחורזת יפה וקולחת.


מגדל של קוביות - סיפורים      מאת: דבורה עומר      איורים: נורית יובל      דני ספרים      2017 - הדפסה מחודשת ספר קרטון - לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה