יום ראשון, 30 ביולי 2017

צר לי, אתה בריא / ד"ר דיוויד קלארקלאחרונה הזדמן לי לקרוא גרסת בטא של ספר חדש שעתיד לצאת לאור. מחבר הספר פנה אלי משום שאני מגלה עניין בתחומים שונים הקשורים לתוכן הספר. אף על פי שהייתה לי היכרות בסיסית עם עולם התוכן של הספר וכוונותיו של המחבר היו נהירות לי, מצאתי פעם אחר פעם שיש צורך במתן דוגמאות שיבארו את כוונותיו וימחישו לקוראים שזהו להם המפגש הראשון עם תפיסת העולם שלו, את האופן בו יוכלו לעשות שימוש בכלים הרבים שהוא מציע בספרו.

במקרה הנוכחי נדמה לי שד"ר דיוויד קלארק התייעץ עם קוראי בטא לפני פרסום הספר, אך מעבר לכך כמו שעולה בבירור במהלך הקריאה בספר, הרצון הכן שלו לעזור לבני אדם בכל דרך בה הוא יכול: כרופא פנימאי וכפסיכולוג, הובילו אותו ליצור גרסה ספרותית לייעוץ שהוא מעניק במשך שנים רבות למטופליו, כך שגם מי שאינם יכולים להגיע אליו או למקביליו, יוכלו להשתמש בכלים שיצר לאורך השנים, כדי להעניק לעצמם עזרה ראשונה בבואם להתמודד עם תופעות גופניות שונות הטורדות את מנוחתן ולא נמצא להן הסבר רפואי.בשנת 1996, שנתיים אחרי שהשתחררתי מהצבא, סבלתי מבעיה רפואית שהצריכה אשפוז קצר בבית החולים. בין שלל המתנות שקיבלתי מן המבקרים היה גם הספר 'אהבה רפואה ונסים' שכתב ד"ר ברני סגל. הספר הוקדש כולו לנקודת מבט חדשה יחסית אז בממסד הרפואי, הנוגעת לבריאות וריפוי. ד"ר סגל שהיה כירורג שהתמחה בטיפול בחולי סרטן הבחין לאורך השנים שאחד המדדים הטובים ביותר לסיכויי ההחלמה של חולים במחלקתו, בלי קשר לחומרת המחלה, היה אופיים הודרך בה התמודדו עם המחלה. את התובנות שגיבש בעבודה יומיומית העלה על הכתב והוציא כספר.

עוד לא ידעתי אז, אבל הקריאה בספר בבית החולים שינתה את אופן החשיבה שלי. לאחר השחרור מבית החולים נחשפתי למשנתה של לואיז היי ואמצתי לחיקי את ספר 'אתה יכול לרפא את חייך' שמוכיח את עצמו מאז כבר שני עשורים כמנבא ברור של בעיות רפואיות וככלי אבחוני רב משמעות באשר לסיבות בגינן נוצרות בעיות רפואיות שונות.

כמומרת חדשה לעולם הגופ-נפש חיפשתי אז אוזניים קשובות כדי לשטוח את התגלית החדשה שלי, אבל בעידן בו נקשרו התאוריות הללו קשר בל יינתק למה שכונה אז אמונות "העידן החדש", היה קשה למצוא קהל רב שיצליח לברור את המוץ מן התבן ולאמץ לחייו כמה מן העקרונות החשובים שהיו בלב הספרים.עשרים שנה מאוחר יותר התגלגל לידי הספר הנוכחי 'צר לי, אתה בריא' שהוא פרי עבודתו רבת השנים של רופא פנימאי בשם ד"ר דיוויד קלארק אשר נתקל במהלך השנים שוב ושוב בחולים שסבלו מבעיות בריאותיות שונות שלא נמצאה להן שום סיבה רפואית. מפגש עם רופאים עמיתים בסדנאות שנות חשף אותו לאופן התבוננות נוסף באותם הסימפטומים: מתח נפשי. קלארק למד מניסיונם של אחרים שמקרים בהם לא נמצאת סיבה רפואית לבעיה בריאותית של מטופל אינם בהכרח עדות לכך שמדובר במחלה נדירה או לחלופין במחלת נפש (2 הקטגוריות היחידות האפשריות באותה העת להתמודדות עם מצבים כאלו) אלא ביטוי למתח נפשי רב שהמטופל לא התמודד אתו וגובה את מחירו.

הפער בין התובנות שלו ליישומן המעשי לא היה פשוט. לקלארק שלמד והתמחה במשך שנים באופן בו ניתן לקרוא מדדים מסוגים שונים כדי לאבחן בעיות רפואיות, לא היו כלים לאבחון מתח נפשי והסיבות להיווצרותו. בדרך של ניסוי ותעייה למד קלארק מן הניסיון שלו כמטפל כיצד להגיע אל המטופלים שלו ולאפשר להם לספר לו על חייהם באופן שונה מזה לו נדרשו מרופאים אחרים שטיפלו בסימפטומים שלהם (רופאי משפחה, כירורגים, פנימאים ואף פסיכיאטרים). ככל שהפנים קלארק להבין את ההבדל בין ההתייחסות "הרפואית" לבעיות של המטופלים שלו וההתבוננות באותן בעיות מאספקט המתח הנפשי, הצליח לפענח יחד אתם את מקורות המתח הנפשי שבאו לידי ביטוי בתסמינים הגופניים השונים מהם סבלו.


צילם: Nick Youngson 

בספר הנוכחי פורש ד"ר דיוויד קלארק את משנתו הטיפולית תוך שימוש בדוגמאות רבות מן הניסיון האישי שלו כמטפל לאורך השנים. הוא חולק עם הקוראים את את השינוי שעבר בעצמו כרופא באופן בו הוא מתבונן במטופלים שלו ואת השלכת השינוי הזה על האופן בו הוא עובד כרופא. מטרתו של הספר הזה, מספר קלארק בספר, היא להיות כלי עזר ראשוני למי שסובלים מבעיות בריאות שהרפואה לא מצאה את מקורן. אף כי קלארק אינו חסיד של הטיפול העצמי ניסיונו רב השנים לימד אותו שאנשים רבים הסובלים מתסמינים בריאותיים שלא נמצא מקורם אינם ששים לחלוק עם הגורמים הרפואיים מידע אישי אודותיהם הן משום שאינם סומכים על המערכת שלא השכילה להושיע אותם, והן משום שמידע כזה שהשלכותיו הרפואיות לפעמים לא פשוטות, הוא כזה שגורם להם מראש להפוך למסוגרים.

הספר מחולק לפרקים שונים המציגים את נושא הביטוי הגופני של המתח הנפשי, החל בפרישת התשתית להבנה שיש קשר בל יינתק בין הגוף והנפש שבא לידי ביטוי בממשק גופני מובהק וכלה דוגמאות למקורות שונים של מתח נפשי (מתח מתקופת הילדות, מתח בהווה, מתח מטראומה, מתח רב נסיבתי, דיכאון, חרדה) וטווח הביטוי הרחב שלהם (בעיות עיכול, גרד לא מוסבר, כאבי שרירים ועצמות, בעיות ראייה ועוד) הבא לידי ביטוי בכל גיל.

מחבר הספר מציג בשפה שווה לכל נפש נקודת מבט עכשווית לבחינת הקשר בין הגוף והנפש והדרכים הרבות להתמודד עם מתח נפשי הבא לידי ביטוי בתסמינים גופניים. תובנותיו והעקרונות הנגזרים מהם מלווים בדוגמאות רבות מחייהם של גברים ונשים בני כל הגילאים המגיעים מתרבויות שונות ולהם רקע אישי ומקצועי שונה, הממחישות את דבריו בצורה בלתי אמצעית. הספר מציע כלים שימושיים להתמודדות עם הנושא הן באופן עצמאי, והן בסיוע הממסד הרפואי - הדרך המועדפת לדעת מחבר הספר - כשהוא מעניק לקוראים כלים שיסייעו להם בבואם להתייעץ עם גורמים שונים בתחום הרפואה בעקבות מה שלמדו מן הספר. המלצה חמה מאוד שלנו, מהספרים שיש להם מקום על מדף הספרים בכל בית. 

לחיצה על הקישור תאפשר לכם להתרשם ישירות מפרק לדוגמה.


צר לי, אתה בריא - מתח נפשי המחלה הסמויה מן העין      מאת: ד"ר דיוויד קלארק      הוצאת פוקוס      2008      228 עמ' - כולל מפתח העניינים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה