יום ראשון, 23 ביולי 2017

הקיטנה להגשמת חלומות / בר בן יוסף ו-נטעלי גבירץבמרכז הספר הנוכחי ניצבות שתי ילדות העולות לכיתה ה', גל ותמרה, המעלות על הכתב את ההרפתקאות שחוו במהלך החופש הגדול בין כיתה ד' לה'. גל ותמרה לא תיארו לעצמן שהחופש הגדול יהיה כל כך מרתק, הן בסך הכל רצו להרוויח קצת כסף כדי להשתתף בסדנת הכתיבה של חדוה בן דוד - הסופרת שכתבה את הסדרה 'חבורת הינשופים' שכנראה לאחר תשעה כרכים, הסתיימה. הן כותבות את הספר לסירוגין, פרק אחת כותבת תמרה ופרק אחר גל.

את הפרק הראשון כותבת תמרה שמספרת איך בהתחלה הן ביקשו מההורים לשלם עבור הסדנה אבל אלו, רגילים לגחמות של בנותיהם, סירבו משום ששיערו כי מדובר בעוד שיגעון חולף כמו פלמנקו, חצוצרה, כדורגל, ג'ודו, סריגה, קרקס, שחיה ועוד. השתיים, תמר מספרת, שוחחו ארוכות בטלפון ובהשראת סדרת ספרי "חברות הינשופים" מצאו פתרון: הן תפתחנה קייטנה ומהכסף שתרווחנה תוכלנה לשלם עבור הסדנה.

מיד עם סיום השיחה תמרה מכינה מודעה ולמרבה ההפתעה שני ילדים נרשמים לקייטנה. את החלק הבאה בספר כותבת גל המספרת שלנהל קייטנה זה כל כך פשוט השתיים ממשיכות לספר בזו אחר זו על הקייטנה שפתחו ועל הדרך המוזרה בה הפכה הקייטנה הביתית שתכננו להרפתקה שלא יכלו לדמיין...

האם השתיים תצלחנה את הקייטנה שפתחו עד לסיום המתוכנן? האם תרווחנה מספיק כסף כדי להגיע לסדנה? בשביל לדעת, תצטרכו לקרוא את הספר כולו.


מחברות הספר בר בן-יוסף ו-נטעלי גבירץ בהשקת הספר בספריית בית אריאלה בתל אביב, יולי 2017

אם שמעתם לאחרונה שיחה בין בנות 10 שיש להן הרבה מה לספר, אחרי קריאת הקדמת הספר הנוכחי לא יהיה לכם ספק כי מחברות הספר, נטעלי גבירץ ובר בן-יוסף, מכירות היטב את קהל היעד של הספר. השתיים שהכירו כילדות בתיווך ההורים שביקשו מבן-יוסף המבוגרת מגבירץ בשנתיים לחנוך אותה עם תחילת לימודיה בבית הספר לאמנויות לא שמרו על קשר כילדות אך נפגשו שוב עשרים שנה מאוחר יותר, כשבני הזוג שלהם עבדו יחד. המפגש המחודש הוליד קשר מעמיק יותר ובעקבותיו התחילו לכתוב יחד במהלך החופש הגדול, כשכל אחת נמצאת בארץ אחרת, את הספר הנוכחי.

השתיים שכבר כתבו הוציאו לאור בעבר ספר ילדים, כל אחת בנפרד, מספרות כי כתבו אותו בדיוק במתכונת בו יצא לאור: כל אחת כתבה בקולה של גיבורה אחרת פרק, כשהשנייה ממשיכה אותה. את קולה של תמרה כתבה גבירץ ואילו בן-יוסף כתבה את מילותיה של גל. אפיון הדמויות בטקסט ובאיורים מתכתב עם השתיים, השונות זו מזו חיצונית ולצד נקודות השקה באופיין, משלימות זו את זו.

טכניקת הכתיבה הזו הופכת את הדיאלוג שמקיימות הדמויות זו עם זו ועם הקוראים אמין, כשהוא משקף שתי עולמות שונים. השילוב בין השתיים יוצר עלילה ספרותית קולחת המשלבת בין דמיון למציאות בדרך ההופכת את ההרפתקאות הרבות שעוברות שתי הגיבורות שלו לבעלות הגיון פנימי וברות התכנות. בונוס נחמד הוא העובדה כי על אף כי מדובר בספר הרפתקאות, הדמויות המרכזיות שלו והגיבורות הן בנות.


את הספר מלווים איורי שחור לבן של נטעלי גבירץ, ממחברות הספר, המשובצים בראש כל פרק ולצד הטקסט בפרקים השונים. האיורים ממחישים נקודות מרכזיות בכל פרק באופן המשקף את מצב הרוח של הדמויות השונות המככבות בו.


הספר מנוקד והוא החלק הראשון בסדרת ספרי הרפתקאות חדשה לתלמידי שכבות הביניים בבית הספר היסודי, במרכזה צמד חברות המגלות עצמאות ותושייה רבה כשהן פועלות להגשמת המטרות שהן מציבות לעצמן. המלצת קריאה חמה מאוד, אנחנו כבר מחכים לספרים הבאים בסדרה.

* מוזמנים לעקוב אחר עמוד הפייסבוק של הסדרה, 'ינשופות', כדי להתעדכן.

הקייטנה להגשמת חלומות      מאת: בר בן-יוסף ו-נטעלי גבירץ      איורים: נטעלי גבירץ      הוצאת כתר      2017      92 עמ' 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה