יום רביעי, 7 ביוני 2017

נערות חורף / לורי האלס אנדרסוןג'ניפר, אמה החורגת של ליה, מבשרת לה בזמן שהוא אוכלת את המאפין ושותה את הקפה שלה שקאסי נמצאה ללא רוח חיים במוטל כלשהו. היא מספרת לה את זה בבוקר עוד לפני שליה יוצאת לבית הספר על מנת שליה לא תשמע את זה מאנשים אחרים. אביה יצא מוקדם יותר בשל אילוצי עבודה. הייתה זו אמה שלה שבישרה לאביה שקאסי נפטרה בשעה מאוחרת בלילה והציעה שליה תקבע פגישה דחופה ולא תמתין למועד שנקבע לה לשיחה עם הפסיכיאטרית שלה. ליה לא זקוקה לשיחה, היא כבר לא חברה טובה של קאסי תקופה ארוכה. ג'ניפר מסכמת אתה שתעדכן את אמה בהחלטה שלה וממהרת לארגן את הבת הקטנה שלה, אמה, ליום שלה.

כל הזמן הזה ליה עסוקה בחישובים, כמה קלוריות יש בכל מאכל סביבה ואיך תראה כאילו היא אוכלת למרות שבעצם היא יודעת בתוך תוכה שהיא לא צריכה לאכול שום דבר מעבר למה שהכרחי כדי שתוכל לתפקד באופן שהסביבה תקבל. כבר קרה לה בעבר שעשתה תאונה משום שלא אכלה מספיק, תאונה שהפרידה בינה לבין קאסי השותפה שלה לנושא האוכל עד אז, והעניקה לליה את תווית הבעייתית כשהיא מנקה את קאסי מכל אחריות למעשיה שלה.

כל רגע ביום של ליה נסוב סביב המשקל שלה, כמה היא יכולה לא לאכול, כמה קלוריות היא יכולה להוציא ואיך תתקרב למשקל היעד שהציבה לעצמה בלי שהשקילה השבועית שלה בבית של ג'ניפר ואביה תראה שאינה שומרת על היעד שהציבו לה כששוחררה מבית החולים, מה שישלח אותה חזרה לאישפוז. היא גם יודעת שהעובדה שהיא לא אוכלת את הכמות שמצפים ממנה לאכול פוגעת ביכולת התפקוד שלה, היא פחות מרוכזת, מעשים פשוטים דורשים ממנה הרבה יותר כוח מכפי שדרשו בעבר והאוכל הולך ונעשה מפתה עד שהיא מתקשה להרחיק את עצמה ממנו ולדבוק במטרות שלה.

לפחות מבעיה אחת היא נפטרה, בעקבות האשפוז הכפוי היא לא צריכה לחיות יותר עם אמא שלה, ד"ר מריגן המנתחת המוצלחת, אביה הסכים אתה שהדרך בה אמה שלה התערבה בנושא האכילה לא הוכיחה את עצמה והקשר הטוב שיש לג'ניפר ולליה מתאים יותר לשיקום שלה. העובדה שגם הוא עסוק כמו אמה בעבודה שלו, לא מפריעה לו להאמין שהמסגרת הביתית שיוצרים הוא, ג'ניפר ואמה, טובה יותר עבור ליה.

אבל מאז הבשורה הבוקר נושא אחד מרחף מעל הכל, 33 השיחות שקיבלה ליה מקאסי ולא ענתה להם, 33 שיחות שנעשו סמוך למותה של קאסי ולליה אין מושג האם יכלה לשנות במשהו את גורלה של קאסי לו הייתה עונה לאחת מהן.


כריכת המהדורה האנגלית של הספר

כותרת הספר לקוחה מן הכינוי שהעניקו ליה וקאסי לעצמן כשהחליטו יחד לעשות הכל כדי להיות כמה שיותר רזות. הרעיון להתחיל בדיאטה היה של קאסי. לאורך שנים ליה לא הצליחה להבין מה מניע אותה ואילו קשיים גרמו לה למצבי רוח משתנים והתפרצויות שנרגעו באותה המהירות בה הגיעו. אחרי שנים של מאבק עם עצמה נדמה שקאסי מצאה דרך להתמודד עם הקשיים שלה. ליה שהתרגלה במשך שנים להשלים עם משובות הילדות של קאסי החליטה לראשונה לתת לה פייט והודיעה לה שהיא הולכת להיות רזה יותר, כך התחיל המסע של השתיים בעולם הפרעות האכילה.

מחברת הספר אשר סקרנו ספרי נוער קודמים שלה שתורגמו לעברית במסגרת סדרת 'מהעולם האמיתי' של הוצאת כנרת זמורה ביתן, נוהגת לגעת בספרים שלה בסוגיות לא פשוטות. בספר הנוכחי היא בוחרת לשים זרקור על הפרעות האכילה ועושה זאת בדרך בלתי אמצעית המתארת אחד לאחד את עולמה של נערה הלכודה בתוך הפרעת אכילה שקנתה בה שליטה ולא מאפשרת לה להשתחרר. האלס-אנדרסון מעניקה לקוראיה הצצה לתוך מוחה של מי שהאוכל, וכל אדם המעודד אותה לאכול, הפכו עבורה לאויב. מה שהופך את כל האנשים שהיא יקרה להם לאובים שלה.

מערכות היחסים של ליה עם הסובבים אותה נעות סביב ציר האוכל והיכולת שלה להונות אותם בנוגע לכמות המזון שהיא מכניסה לפיה. לאורך הספר אנו רואים איך מנערה ממוצעת עם פוטנציאל להצלחה אשר חייה מלאים בלימודים, פעילויות ותחביבים היא הופכת לאדם שדבר אחד בלבד מניע אותו: הרצון להיות רזה יותר. כל נושא ההתבגרות שהיה הטריגר הראשוני שלה להרזיה הופך להיות חסר חשיבות, היא מאבדת עניין בלימודים, בחיי החברה ובתחביבים שהו לה בעבר ומוצאת שפה משותפת רק עם נערות אנונימיות הנמצאות באותה סירה כמוה וחולקות זו עם זו דרכים לרמות את העולם בנוגע לתהליך ההרזיה שלהן.

זו פעם נוספת בה מחברת הספר מצליחה להעניק לקוראיה מבט ישיר לתוך ראשה של מתבגרת שעולמה התערער והיא מתקשה לצאת מן המעגל בו היא כלואה ולבחון את חייה באופן אחר שיאפשר לה לשבור אותו ולשנות את מצבה. כמתבגרת טיפוסית לליה ברור שאף אחד לא יכול להבין אותה ואת המצב שלה ולכן היא מתעקשת שלא לשתף אנשים אחרים במחשבות שלה או להקשיב למה שיש להם לומר לה. האפשרות שהיא זקוקה לעזרה כלל לא עולה בדעתה לא כל שכן היכולת לבקש אותה מאחרים. האלס- אנדרסון המספרת באחרית הדבר של הספר על התחקיר שעשתה, נעזרה בעדויות של אנשי מקצוע העוסקים בתחום הפרעות האכילה, יצרה בספר הנוכחי שיקוף נאמן למציאות של נערה הסובלת מהפרעת אכילה. גם מערכות היחסים הקיימות והנעלמות בחייה מתאימות לדפוס האופייני לנערות כאלו והוא חלק מן הגורמים המעמיקים את אחיזת התופעה בחייהן.


מדובר בספר נוער כתוב היטב קולח ומרתק, גם הודות לתרגום הנפלא של יעל אכמון, הנותן הצצה לעולמה של נערה הלכודה בתוך הפרעת אכילה. המלצת קריאה חמה לבני נוער ומבוגרים שהם חלקם מעולמם של בני נוער אשר נושא הפרעות האכילה רלוונטי להם.


להתרשמות בלתי אמצעית, ניתן לקרוא את העמודים הראשונים של הספר בתחתית הפוסט.


נערות חורף      מאת: לורי האלס אנדרסון      מאנגלית: יעל אכמון      הוצאת כנרת זמורה ביתן      2017      252 עמ' - כולל תודות

/div>

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה