יום שישי, 9 ביוני 2017

ילדי בית העץ - לשחרר את כפיר / רן כהן אהרונובתענוג לגלות יצירה איכותית לילדים הקונה שורשים בתחומי הספרות, המוזיקה, התאטרון והטלוויזיהערן, יואב, אמיר ומאיה מתעוררים בבית העץ שלהם מוקדם בבוקר, אחרי שבילו לילה בחזרות על השיר החדש שמאיה כתבה וערן הלחין. ערן ששמע רעשים מוזרים העיר את כולם, למאיה הם נשמעים כמו צהלות של סוס והם מחליטים לבדוק במה מדובר. כשהם מציצים למטה מבית העץ הם מגלים חמור מאובק שעצמותיו בולטות מגופו, הם ממהרים למטה רק כדי לגלות שהוא תקוע בגלל חבל הקשור אליו והסתבך בשיח. כשמאיה מרגיעה אותו ומתקרבת כדי לשחרר את החבל התפוס הם מתבוננים בו מקרוב ורואים שהוא פצוע.

אמיר הוא זה שמצהיר בקול שעליהם לעזור לו ואחרי שהם דנים בנושא הם מחליטים להביא לו אוכל ומים ולמשחה לטיפול בפצעים. כל אחד מהם אחראי לביצוע מטלה אחרת, מה שמעניק להם זמן נוסף לחשוב על הנסיבות שהביאו את החמור הפצוע הזה לבית העץ שלהם. אחרי שהם מעניקים לו טיפול ראשוני הם מחליטים להעניק לו שם בעל השראה כדי לשנות את המזל שלו וערן מציע את השם 'כפיר'.

במקביל הם מחליטים לאתר את הבעלים שלו ותולים מודעה באזור אבל כשהללו מגיעים אליהם מתחוור לחבורת בית העץ שיכול להיות שהחיפוש אחריהם לא היה רעיון כל כך טוב ...החלק השני בסדרת ילדי בית העץ, 'לשחרר את כפיר' ממשיך את הקו העלילתי של הספר הראשון בסדרה כשהוא מתמקד בכלים העומדים לראשותם של ילדים על מנת לפעול למען הסביבה. בספר הקודם התמקדו ילדי בית העץ בהצלת החורשה הסמוכה לבית מגוריהם, בספר הנוכחי הם מתמקדים בהצלת בעל חיים אחד ודרך התהליך הארוך שהם עושים על מנת לדאוג לו הם לומדים מעט יותר על זכויות בעלי החיים ועל כוחה של הרשת החברתית.

הסדרה שכתב רן כהן אהרונוב מבססת את עצמה כספרות איכותית לילדים בעלת ערך מוסף. לצד כתיבתו הספרותית המכבדת את הקוראים הצעירים ואת השפה העברית, כהן אהרונוב מתעקש שהצירה הספרותית שלו תעניק להם גם כלים מעשיים. כהן אהרנוב לא רואה בערכים מילה גסה אך הדרך בה הוא מקנה אותם לקוראים שלו אינה דידקטית אלא משתלבת באופן טבעי בעלילות שהוא יוצר ומתרגמת אותם לשפת המעשה כך שהילדים יוכלו להפנים את משמעותם בקלות.

סדרת 'ילדי בית העץ' נולדה בעקבות אלבום מוזיקלי שיצר כהן אהרונוב עם שותפים רבים כדי להעניק לבתו הקטנה משהו מן החוויה המוזיקלית עליה גדל כילד, הצלחת האלבום הולידה מעבר לסדרת הספרים גם מופע תאטרלי וסדרת טלוויזיה הממשיכים את הקו האיכותי והערכי הקיים באלבום ובספרים ומעניקים לילדים של היום משהו מהערכים הישנים על ברכיהם גדל דור ההורים והסבים והסבתות שלהם.ההשראה לעלילת הספר הנוכחי, מספר כהן אהרנוב בסיום הספר, מבוססת על מיזם נפלא בשם PEGASUS, עמותה העוסקת בחילוץ, הצלה ושיקום חמורים וסוסים שעברו תאונה, התעללות או נטישה. הסרטון המצורף (אחד מרבים) מדגים איך הם אוספים לחוותם חמור פצוע עליו קיבלו דיווח.גם את הספר הנוכחי, כקודמו בסדרה, מלווים איוריו הצבעוניים ועתירי ההבעה של יניב שמעוני. הספר המנוקד פונה לתלמידי בית הספר היסודי השולטים ברזי הקריאה ומעניק להם הרפתקה מותחת המשלבת בטבעיות את הכלים הרבים שהם חלק מחיי היום היום של ילדים בעידן המודרני. תענוג להמליץ על ספר קריאה איכותי ובעל ערך מוסף שיעניק לילדים משהו שהוא מעבר לחוויית קריאה גרידא.


* להתרשמות בלתי אמצעית, שני הפרקים הראשונים של הספר זמינים לקריאה בתחתית העמוד.

ילדי בית העץ 2 - לשחרר את כפיר      מאת: רן כהן אהרונוב      איורים: יניב שמעוני      הוצאת כנרת בשיתוף התו השמיני      2017      80 עמ' - כולל דבר אחרון


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה