יום חמישי, 8 ביוני 2017

לולו והתינוק הצווחן / קמילה רידספר שהוא חוויה 

כל שינוי בחייו של ילד מצריך הסתגלות. אחד השינויים הגדולים ביותר עבור ילדים הוא התווספות אח למשפחה, בעיקר במצב בו הם ילדים יחידים. הספר הנוכחי מציג את הנושא באופן קסום וחוויתי המאפשר לו להיות כלי שימושי להצגת הנושא בפני פעוטות העומדים להפוך לאחים.
לולו היא בת יחידה. היא אוהבת לעשות הרבה דברים, לקרוא, לצייר, להתחפש... אבל יותר מכל היא אוהבת לעשות כיף חיים עם אמה. לאחרונה היא שמה לב שהבטן של אמה הולכת וגדלה, הוריה גילו לה שעומד להיוולד להם תינוק אשר עכשיו נמצא בבטן של אמא. לולו עומדת להפוך לאחות גדולה. כשהוריה נוסעים לבית החולים כדי שאמה תוכל ללדת את התינוק סבתה עוברת לגור אתם עד שיחזרו מבית החולים. בשובם הוריה מציגים לה את אחיה החדש שנקרא פרדי ולולו משתפת אותו בכל מה שהיא עושה ועוזרת בכל מה שאפשר, ולמרות שהחיים של כולם משתנים היא מוצאת עניין בתפקיד החדש שלה ושמחה שבכל זאת יש כמה דברים שנשארו אותו דבר.

סיפור העלילה לא שונה מהרבה ספר ילדים אחרים המיועדים למי שעתידים להפוך לאחים או אחיות גדולים. ייחודו של הספר הנוכחי הוא האופן בו הוא מספר את הסיפור.  בפונט גדול ומנוקד על רקע בהיר נפרשים איורים שונים המתארים את גיבורת הספר, לולו, בחיי היום יום שלה. אבל המידע המופיע בספר לא נגיש לנו כולו באופן מיידי, על מנת להכיר טוב יותר את לולו ולהבין את המתרחש לאורכו על הקוראים להיות שותפים פעילים בעלילה ולהזיז חלקים מתקפלים בעמודים השונים כדי לראות את התמונה המלאה.

'לולו והתינוק הצווחן' הוא הספר החמישי שתורגם לעברית בסדרת הספרים בהם מככבת הילדה לולו וקדמו לו ספרים שעקבו אחר גדילתה של לולו באופן חוויתי.
למעלה מעשור מפרסמת הוצאת שוקן סדרת ספרים שנקראה 'עולם ומלואו', ייחודה הוא האופן בו מאורגן המידע שמוגש לילדים. הספרים נתונים בכריכה קשה, גדולים מהממוצע ואל העטיפה הקדמית מצורפים חלקים ברי מישוש ומעוררי סקרנות. הקריאה בספרים היא חוויה אחרת. המידע מפוזר בו בכלים שונים, חלקו תחת חלונות שמצריכים את פתיחתם על מנת להיחשף לטקסט, חלק אחר משולב בכיסים עשויים ממרקמים שונים ובתוכם דמויי מגילות או מכתבים שמוסיפים לתוכן ערך מוסף.

בתקופה בה עבדתי בספריית בית ספר יסודי, לא הפסקתי להתפעל מן העובדה שספרי הסדרה הזו דיברו לכלל הילדים בבית הספר, החל מתלמידי כיתות א' שייחודו של הספר קסם להם וכלה בתלמידי כיתות ו' שלא היו אמורים להיות קהל היעד של הספר, אבל העיסוק בכל החלקים הנלווים לטקסט תפס גם אותם. הספר לא אושר להשאלה מחוץ לבית הספר ובשבועות הראשונים הספר זכה לביקוש מטורף במהלך ההפסקות ובשעות החופשיות שהיו לכיתות בספרייה.

יש משהו בקריאה הפעילה שהיא חלק בלתי נפרד גם מן הספר הנוכחי, ההופך את חווית הקריאה בו לחוויה משמעותית. נדמה כי הבחירה הזו מעניקה לספר ערך מוסף המוביל לכך שתכניו נחווים אחרת על ידי הפעוטות, המושך אותם לחזור ולשוב אליו בשל כך.על איורי הספר הופקדה איילי בזבי, מאיירת ומחברת ספרי ילדים, היוצרת את הדמויות השונות בספר באופן שפונה ישירות לפעוטות. כל הדמויות בספר בעלות ראשים אשר גדולים יחסית לגופם, בדומה לאופן בו בנוי הגוף של תינוקות ופעוטות, כולן מתבוננות אלו באלו כשהן מתקשרות והבעת הפנים שלהן מעידה על הקשר הקיים ביניהן. הפרטים השונים המרכיבים את האיורים השונים תואמים את עולמם של ילדים קטנים ומלאים בצבע אשר ממקד את תשומת לבם של קוראים צעירים אל הספר.


אם אתם מחפשים ספר מתנה למי שעתידים להיות אחים או אחיות גדולים בקרוב, זה הספר בשבילכם. הוא מתאים במיוחד לפעוטות השולטים במוטוריקה עדינה ויכולים לפתוח את החלונות השונים בלי להרוס אותם, אך אין ספק שגם ילדי גן בוגרים יגלו עניין והנאה מקריאה ומשחק עם הספר. מומלץ בחום.


לולו והתינוק הצווחן      מאת: קמילה איד      איורים: איילי בזבי     מאנגלית: מיכל אסייג      2017       לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה