יום רביעי, 10 במאי 2017

שביל של רגלים קטנות / יערה ענברהמפגש כמבוגרת עם שלל הנושאים שלמדתי אודותיהם בבית הספר כילדה, מעמת אותי באופן שונה לגמרי עם פריטי טריוויה רבים שנאגרו במוחי במהלך השנים בלי שהייתה לי שהות לרדת לעומקם מעבר להקשרים שהיו להם בזמן שנוצרו. יציאת מצרים, למשל, ו-12 השבטים שהרכיבו את עם ישראל, נתפסו אצלי כחלק מאותם סיפורי חגים ששמעתי לאורך השנה בכל שנה, רחוקים מכדי להיות ממשיים ופשוטים כפי שנמסרו לי מפי כל מחנכיי.


              כרזת הסרט לורנס איש ערב (1962)

המפגש כמתבגרת עם הסרט לורנס איש ערב, אשר עסק בסיפורו של קצין בריטי שלקח חלק במרד הערבי נגד האימפריה עות'מאנית בין השנים 1916-1918, היה הראשון שהחל להמחיש לי את משמעות המושג שבטים בכלל ו-12 השבטים הישראלים. על התכנותה של יציאת מצרים קראתי ולמדתי מאז באופנים רבים.


      כריכת הספר פועת מאת ענבל רשף

היה זה ספר פרוזה שיצא לאור לפני כעשור (2009), פועת מאת ענבל רשף, שהצליח להמחיש לי בצורה בלתי אמצעית את מהותם של 12 השבטים שהתגבשו לעם.


כילדים כמות המידע האינסופית שאנו נתקלים בה מדי יום, מאלצת אותנו לשבץ את המידע בקטגוריות השונות שכבר קיימות אצלנו, היכולת להבין לעומק נושאים שונים נרכשת עם הגיל כשהכלים הקוגניטיביים מתפתחים ונטיית הלב להעמיק במה שמדבר אליו מכתיבה את התוכן. אני משערת שכמוני גם הילדים של היום מקטלגים את כמויות המידע העצומות שהם נתקלים בהן מדי יום בתוך תבניות המוכרות להן, אבל כשהמידע מוגש להם באופן מוחשי הם יכולים להבין אותו בצורה חווייתית יותר, כזו שתיחרט טוב יותר בזיכרונם.כזה הוא הספר 'שביל של רגלים קטנות' המספר את סיפורה של חבורת ילדים המונה 9 ילדים, במהלך נדודי עם ישראל במצרים. דרך עיניהם של הילדים אנו חווים את מהות הנדודים, החיים במדבר, תפקידיהם של השבטים השונים והאנשים השונים במהלך המסע, המשמעות של המושג 'שבט' ומעמדו של משהו כמנהיג.

הספר מורכב מ-9 סיפורים, המציגים את נקודת המבט השונה של כל ילד בחבורה על האירועים השונים המתרחשים במהלך הנדודים במדבר ועל התפקידים השונים שיש לגברים, הנשים, והשבטים השונים. 9 סיפורים שבדרכם הייחודית מצליחים לחבר בפשטות ובאופן טבעי בין העולם של ילדים בתקופת יציאת מצרים וילדים היום.


הספר מנוקד ומודפס בפונט המתאים לתלמידי בית הספר היסודי השולטים ברזי הקריאה. את הספר מעטרים איוריו של אביאל בסיל, מאייר בוגר שנקר שאנו מכירים ואוהבים את איוריו לספרי ילדים רבים שקראנו.


מדובר בספר קולח הכתוב בשפה יפה ומעניק חווית קריאה מעשירה ומהנה לתלמידי כיתות הביניים בבית הספר היסודי ומתאים לא רק לדיון סביב חג הפסח. המלצה חמה מאוד שלנו.


להתרשמות בלתי אמצעית, הפרק הראשון של הספר מופיע בתחתית העמוד.


שביל של רגלים קטנות      מאת: יערה ענבר      איורים: אביאל בסיל      הוצאת כנרת      2017      96 עמ'      


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה