יום שני, 8 במאי 2017

כראמל - הנקמה / מאירה ברנע-גולדברגכראמל - הנקמה, הוא החלק השני בטרילוגיית הספרים שכתבה מאירה ברנע-גולדברג, ומתמקד בעולמו של חתול קסום אחד בשם כראמל והאנשים החיים בו. אחרי שהוקסמנו מן החלק הראשון בטרילוגיה, פיתחנו ציפיות לקראת יציאתו של החלק השני לאור ומראש אנו רוצים לומר כי לא התאכזבנו.

אם בחלק הראשון בסדרה קיבלנו הצצה לעולם בו קסם והגיון שוכנים אלו לצד אלו, ולחייהם של שלושה אחים שמגלים לתדהמתם שהם היורשים של טירה, מפעלים וחתול קסום אחד, הרי שהחלק השני מעמיק את ההיכרות שלנו עם הדמויות השונות שכיכבו בספר הראשון ועושה זאת דרך נקודת מבט חדשה. עד עתה הכרנו את חייהם של השלושה דרך עיניו של רובי, הילד האמצעי, בספר הנוכחי לוקחת אותנו מאירה להמשך המסע המשפחתי והפעם דרך עיניו של הבן הצעיר, גול.

הספר נפתח בחיים של השלושה בטירה שירשו, ביחד עם גברת מילה שאמצה אותם, בן זוגה ספ ואוליבר, התינוק החדש שלהם. לצדם של השלושה חיות גם בנות הזוג של שני האחים הגדולים, הלנה, בת זוגו של אל אל - בתה של גברת בלום המרשעת, מנהלת בית היתומים בו חיו רוב חייהם, ממנה הצליחו להתחמק בספר הקודם. וג'יין - בת זוגו של רובי.

בגלל החשש של מילה שמשהו יקרה לשלושה אם גברת בלום תצליח לחזור מן המקום אליו נסעה כשהאמינה שבאמתחתה זהב רב שמסרו לה, היא אוסרת עליהם להזמין אורחים לא מוכרים הביתה או להתרחק מגבולות הטירה בלעדיה ומקפידה לאבטח את המקום כך שבשעות הלילה איש לא יכול להיכנס או לצאת מן המבנה, בלי שתושמע אזעקה. לגול משעמם. החופש הגדול הגיע ובעוד ששני אחיו מבלים זמן עם בנות זוגן ומילה וספ עסוקים בטיפול באוליבר, לו אין מה לעשות. כשהוא מחליט שהוא רוצה ללמוד לנגן על פסנתר מילה מאמינה כי נמצאה התרופה לבעיה, אבל מציאת מורה מתאימה לפסנתר יוצרת בעיה חדשה לגמרי שמשפיעה על חייהם של כל בני הבית באופנים של יכלו להעלות על הדעת.

גם מכתבי אהבה אנונימיים שמקבל גול ומובילים אותו לנסות לחמוק מהבית כדי לפגוש את הכותבת המסתורית מדאיגים את כל בני הבית ומובילים אותם לצאת במסע לאימות זהותה של הכותבת.קהל היעד המיידי של הספר הוא תלמידי הכיתות הבוגרות בבית הספר היסודי. שפתו של הספר, מבנה העלילה ואורכו תואמים את המלצות הקריאה לגילאים הללו, אבל גם קוראים מבוגרים יותר (בחטיבת הביניים ואף למעלה מזה) שהכירו ואהבו את הספר הקודם בסדרה יימצאו את עצמם נהנים להתחקות אחר נתיבי העלילה השונים שיצרה מאירה ועל שכולם מתרחשים בעולם דמיוני וקסום, לא מוותרים לגיבוריו על קשיים יומיומיים ואחרים, המתרחשים גם במציאות המוכרת.

את הטקסט מלווים איוריה של קרן מאי מטקלף, בוגרת מחלקת האנימציה בבצלאל, המעטרים את כותרת כל פרק בספר בטביעות רגליו של חתול, ואת סיומו באיור שחור לבן המשתרע על פני עמוד שלם ומתכתב עם הטקסט של הפרק באופן החושף מידע נוסף שאינו מופיע בכתובים.


מדובר בספר קסום לילדים וגם לבוגרים יותר, המתנהל בתך עולם בעל חוקים משלו ועושה זאת באופן מקורי. קהל היעד נותר מתוח לאורך הקריאה עד להתרת הפיתול הנוכחי בעלילה וממתין בקוצר רוח לחלק הבא בסדרה שעלילתו נרמזה בסיום הספר.


סקרנים? אתם יכולים לקרוא את הפרק הראשון ממש עכשיו בתחתית העמוד.


כראמל 2 - הנקמה      מאת: מאירה ברנע-גולדברג      קומיקס: קרן מאי מטקלף      הוצאת כנרת      2017      221 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה