יום שלישי, 4 באפריל 2017

חֲלוֹם עַל שֻׁלְחָן כָּחֹל / אמי רובינגרכשקיבלנו את הספר  'חֲלוֹם עַל שֻׁלְחָן כָּחֹל' כבר ידענו למה לצפות. אחרי שקראנו את ספרו הקודם של רובינגר  'טמבלולים' הנחנו שנקבל בדיוק את אותו הדבר, ובכן: כמעט. מדובר, ממש כמו בספר הקודם שגם סקרנו בבלוג, בספר מאויר בחרוזים חסרים שהילדים מתבקשים להשלים, אך איכשהו הספר הזה מתעלה על קודמו והסב לנו הנאה עוד יותר גדולה.


במרכז הספר הנוכחי ניצב שולחן כחול שהילד מניח עליו את ראשו ונרדם, ובחלומו הוא יוצא עם השולחן למסע ארוך ומלא הרפתקאות שעובר גם ליד הפירמידות במצרים ובו לשולחן שימושים רבים ומגוונים.

בצידו הימני של כל צמד עמודים בספר מופיע טקסט בין שני משפטים בחרוזים, כאשר המשפט השני שיתחרז עם הראשון, מסתיים בשלוש נקודות במקום במילה, כדי לדעת את פשרן של שלוש הנקודות צריך למצוא מילה שמתאימה במשמעותה להגיון של המשפט ומתחרזת עם המילה האחרונה במשפט הקודם.

וכך הוא נפתח:

אם אני עייף, ולהתרכז לא יכול,
  אני מניחה את הראש על השולחן ה... "

במקרה של צמד המשפטים הנוכחי, המופיע בצמד האיורים הראשון, אנחנו מחפשים מילה שתתחרז עם המילה 'יכול' ומתארת את השולחן. המילה היא כחול ואם אנחנו לא בטוחים, האיורים מסייעים לנו לקבל את ההחלטה.


הספר בנוי מצמדי עמודים, בכל צמד עמודים עטוף הטקסט המנוקד המודפס בפונט גדול, באיורים בגווני פסטל המרחיבים את המתאר בטקסט ונפרשים על רקע בצבע משתנה. הילדים, גם אם אינם יודעים עדין לקרוא, יכולים ליהנות מן הקריאה בספר בעזרת התבוננות באיורים באופן שיסייע להם לקחת חלק פעיל כבר מהקריאה הראשונה בעת שישלימו את החורזים החסרים במשפטים השניים.


חווית קריאה משותפת מענגת לבני 4-6 ולמבוגרים שאתם, וחוויה נפלאה לעושים את צעדיהם הראשונים בעולם ראשית הקריאה. מומלןץ בחום ומתאים כמתנה לחגים.


חלום על שולחן כחול      כתב ואייר: אמי רובינגר      הוצאת כתר      2017      לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה