יום שלישי, 4 באפריל 2017

הקסם של ג'ינקס / סייג' בלקוודכבר בעת שקראתי את החלק הראשון בסדרה ג'ינקס ריחפה ברקע המשמעות המילולית המקובלת של המילה שבעברית מדוברת ניתן לתרגם אותה לצמבל שמשמעה, שני אנשים האומרים את אותו המושג באותו רגע. שיטוט בויקפידיה האנגלית, גילה לי שלמילה משמעות נוספת המתחברת בצורה מדויקת לסדרת הספרים: "אדם מקולל או אדם המושך מזל רע".


    (Eurasian wryneck (Jynx torquilla 

השימוש במילה מוכר כבר מסוף המאה ה-17 במשמעות לחש (spell). היא מגיעה מן הלטינית, בשם זה נקראה הציפור סבראש, אשר שימשה להטלת לחשים. משערים שיכולתן של הציפורים הללו לסובב את ראשן כמעט ב 180 מעלות, היא זו שהביאה לשימוש בהן למטרות כישוף כמו גם העובדה שבעת סכנה הן משמעות קול שנשמע כלחישת נחש.
"הקסם של ג'ינקס" הוא החלק השני בטרילוגיית הספרים בה מככבים ג'ינקס והיער בו הוא חי, אורוואלד. ג'ינקס גדל, כמו מרבית בני האדם באורוואלד, בקרחת יער. החיים באורוואלד בה מתקיימים לצד בני האדם מכשפים, טרולים, אנשי זאב ויצורים קסומים נוספים, מתנהלים בדרך של שיווי משקל. בני האדם חיים במקומות שבוראו מעצים וכשהם נזקקים לנוע ממקום למקום דרך היער, הם עושים זאת על שבילים שבעקבות הסכמים עתיקים שנכרתו בין בני האדם ליצורי היער הפכו לאזורים מוגנים.

ג'ינקס ידע תמיד כי הוא שונה בזכות היכולת לדעת מה אחרים מרגישים. מאז שבא על דעתו גילה כי העננים השונים שהוא רואה סביב בני האדם האחרים מלמדים על רגשותיהם ומחשבותיהם ופרט לו איש אינו יכול לראות אותם. נטישתו של ג'ינק'ס ביער על ידי אביו החורג בגיל 6, התבררה כמפנה לטובה לאחר שגילה כי הוא מחובר ליער בדרך שאף יצור חי מלבדו לא מכיר: הוא המאזין.

לאחר שפגש את המכשף סיימון וסייע לו להשתחרר מכלאו אצל המכשף אדון העצמות ביחד עם שני ילדים נוספים, ג'ינקס המשיך לשמש כשולייתו ולמד בהדרגה את משמעות היותו המאזין. כשסיימון מחליט להלחם באדון העצמות על מנת להכריע אותו באופן סופי, הוא מבקש מג'ינקס שמלאו לו 13, לעבור למישור מקביל בו שוכנת המדינה סמרה ובלבה נמצאת ספרייה בה נטמן מידע רב על היער וכוחותיו ועל כוחות הכישוף. על ג'ינקס להתחזות לתושב אחת הממלכות השכנות לסמרה להתקבל כתלמיד בספריה, כך יוכל להגיע למידע שישמש באותם במאבקם באדון העצמות.

ג'ינקס מכיר את סמרה מסיפוריו של סיימון שלמד בספרייה ובת זוגו שמגיעה משם. בסמרה מעשי כישוף אסורים וקיומו של האורוואלד הוא לכל היותר אגדה. ג'ינקס חייב לחדול מעיסוק בכישוף ולהסתיר את זהותו על מנת שיוכל להתקדם בדרגות הלימוד ולהגיע לליבה של הספרייה שם טמונים הסודות שהוא מבקש לדעת.

הרצון שלו לסייע לסיימון להלחם באדון העצמות לא מאפשר לו להתמיד במשימת הלימוד שהטיל עליו סיימון ומוביל אותו לדלג בין סמרה לביתו של סיימון באורוואלד, מה שמעמיד בסכנה את מעמדו בסמרה. הניסיון שלו לסייע ליער במאבקו נגד מי שמנסים להכחידו חושף את ג'ינקס לטבעו כמאזין וליכולות הכישוף הטמונות בו. הוא מגלה שיש לו מעמד אחר בקרב שוכני היער השונים המסכנים את בני האדם האחרים, וכי כוח הכישוף הטמון בו מאפשר לו לבצע כשפים שהוא לומד לראשונה בעוצמה רבה מזו שיש גם למכשפים מנוסים ממנו כשהוא מנקז לתוכו את עוצמתו של היער...


        אישה אירית טווה, שלהי המאה ה-19
(התמונה לקוחה מן הערך טוויה בויקיפדיה העברית)


ספרי פנטזיה מגוללים, לצד סיפורי עלילה המשיקים לחייהם של ילדים, היבטים קסומים שילדים לא מכירים מן המציאות היומיומית שלהם: מכשפים, יצורים קסומים - מציאות דמיונית שלא יכולה להתגשם. יסודות אלו הם ההופכים את הספרות הזו למושכת כל-כך עבור מי שמבכרים פעמים רבות לשמר בתוכם את הדמיון של ילדותם עוד קצת.

בספר הנוכחי אנו מלווים את ג'ינקס בתחילת תהליך ההתבגרות שלו, בו הוא מדלג בין פיסות הילדות שהצליח לשמר סיימון בחייו, לעולם המבוגרים אליו תמיד רצה להשתייך. הוא מצליח לפרש את המציאות סביבו בעזרת כלים חדשים שהוא רוכש כמתבגר וכמכשף צעיר ומרחיב את ידיעותיו אודות העולם.

מחברת הספר הנוכחי לא מסתפקת רק בקיומם של יצורים קסומים ומעשי כישוף, אלא פורשת בפני הקוראים גם את הדרך בה נוצרים אותם מעשים אשר מעבר לטבע. ג'ינקס הלומד את רזיהם בכוחות עצמו, חושף בפני הקוראים את האופן בו הם פועלים. תכליתם של הקסמים הוא שליטה במה שמחבר בין כל רכיבי הקיום, ג'ינ'קס המתבונן במציאות חייו כפי שאורג מתבונן במלאכתו, בוחן את החוטים השונים המרכיבים את המציאות הקיימת ואורג אותם אלו לאלו בדרך היוצרת את המציאות הרצויה. הבחירה הזו, לפרוט את מהותו של הגורם המסתורי המניע את עלילת הטרילוגיה היא חלק ממה שמקרב את הגיבור שלה לעולמם של הקוראים ומאפשר להם להזדהות עם הגיבור שלה.קשה למצוא תמונה עדכנית של מחברת הספר סייג' בלקווד, וגם חיפוש אחר מידע אודותיה מסתכם בדרך כלל בעובדה שהיא מתגוררת לצד יער עבות ומגדלת כלב. הבגיורפיה הרשמית שלה מספר כי גדלה בניו-יורק והיא בוגרת אוניברסיטת אלבני. לפני שפרסמה את ספרה הראשון, ג'ינקס, עסקה שנים רבות בהוראה.הסתקרנתי המשכתי להעמיק בחיפושים עד שגיליתי כי סייג' בלקווד הוא שם העט של קארן שוובך (Karen Schwabach).עד שכתבה את סדרת הספרים ג'ינקס, חיברה קארן שוובך ספרי ילדים על תקופות היסטוריות שונות. כמו סייג' בלקווד גם היא גדלה בניו יורק, בת לשני הורים שעסקו בכתיבה לפרנסתם. לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטת אלבני, לימדה אנגלית כשפה שנייה ביופיק - כפר אינואיטי באלסקה במשך שנים רבות עד שחזרה לניו-יורק והחלה לעסוק בכתיבה במשרה מלאה.


מדובר בחלק השני בטרילוגיית פנטזיה קסומה שתרגמה המו"לית מאירה פירון בצורה נפלאה ומיועדת לתלמידי הכיתות הבוגרות בבית הספר היסודי וצעירי תלמידי חטיבות הביניים. מומלץ בחום גם לילדים בוגרים יותר.


הקסם של ג'ינקס (ג'ינקס 2)     מאת: סייג' בלקווד      מאנגלית: מאירה פירון      הוצאת טל מאי      2017       376 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה