יום ראשון, 2 באפריל 2017

שְׁטוּיוֹת שֶׁסַּבָּא אוֹמֵר / אפרים סידוןספרי פעוטות מוצלחים, לוכדים את תשומת לבו של הילד באופן מיידי. מה שמצריך שילוב מוצלח של טקסט מחורז וחזרתי ואיורים צבעוניים שלוכדים את העיניים. מי שאמונים על יצירת הספר הנוכחי: אפרים סידון (המחבר) ודני קרמן (המאייר) הם רבי אומן בתחום ולכן לא היה לנו ספק שלפחות אצלנו בבית הספר יקצור הצלחה - וזה מה שאכן קרה.
על הקשר בין סבים וסבתות לנכדים ונכדות, כבר נכתב בכל מקום אפשרי כמעט, העובדה שבדרך כלל מדובר בדורות שנפגשים לזמן קצוב מאפשרת להם לתקשר באופן הרמוני הרבה יותר מזה שמתרחש במפגש בין הדורות הצמודים (סבים - הורים, הורים - ילדים). מפגשים כאלו, כשהם מלווים בפעילות משותפת שמסיבה הנאה, הם מסוג האירועים שמייצרים זיכרונות טובים לזמן ממושך.


הספר הנוכחי עוסק במפגש בין סבא לנכדיו, בו הסב - כמו מבוגרים רבים אחרים כשהם משוחחים עם ילדים, מפליג בסיפורים שהוא בודה ממוחו הקודח והנכדים שיודעים בתוך תוכם שמדובר בהמצאה מצהירים בקול (לצד ההנאה מהסיפורים) שמדובר בבדיה.

כך הוא נפתח:

" סבא אומר שראה דגים,
   במכונית אדומה וגדולה נוהגים.

   דבר כזה יכול להיות?
   לא!
   סבא פשוט אומר שטויות. "

בכל צמד עמודים מוצגת אמרה של הסב בפונט גדול במיוחד ומנוקד ומתחתיה התגובה ההחלטית של נכדיו, החוזרת על עצמה בדיוק מוחלט כל פעם מחדש: "דבר כזה יכול להיות? לא! סבא פשוט אומר שטויות. ". הילדים מצליחים להשלים  בקלות את המשפט הכתוב בחרוזים וחוזר על עצמו ויכולים ללוות את הקריאה בספר בקולם.

גם הטקסט המתחלף בעמודים השונים, המתאר את מה שהסב מספר, כתוב בחרוזים קלים שהילדים יכולים לנסות ולהשלים כבר במהלך הקריאה הראשונה. לצדו של הטקסט מופיע איור צבעוני על רקע שצבעו מתחלף, המציג את הסיטואציות הבלתי אפשרויות שהסב מתאר.


לפני כשבוע, התראיין אפרים סידון על ספרו האחרון ועל פרס מפעל החיים שקיבל על עשייתו הממושכת. ניתן להתרשם מן הספר באופן בלתי אמצעי בצפייה בקטע וללמוד מעט יותר על האדם שתקצר היריעה מלפרט את עשייתו התרבותית והספרותית:

אנחנו ממליצים על הספר שמתאים מאוד לקריאה משותפת עם הפעוטות בדרך חווייתית ומהנה.

שטויות שסבא אומר      מאת: אפרים סידון      איורים: דני קרמן      הוצאת עם עובד      2017      לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה