יום חמישי, 9 בפברואר 2017

חיפושית בגשם / רותי דפנההשכונה בה גדלתי הוקפה בוואדיות ובשטחים פתוחים וגם גן הילדים אליו הלכתי שכן לצדו של וואדי שסיפק לילדי הגן מראות של טבע שנשקפו מבעד לסורגי החצר הגדולה. אחד התחביבים של ילדי הגן היה להרים בעדינות חיפושיות משה רבנו כשהללו מילאו את הגן בתקופת הפריחה וניצבו בגינת הפרחים הקטנה שמישהו טיפח ברחבי החצר. לא נמניתי על הילדים שיכלו לאחוז בידם את החיפושיות הקטנות ונהגתי להעריך את האומץ של מי שמגע בחרקים לא העביר בהם חלחלה או פחד ושיכלו לשאת את המגע המרפרף של החיפושיות רגע לפני שהללו מאסו בידיים הקטנות שאחזו בהן ופרשו כנף.

המפגש עם הספר הנוכחי לוכד בתוכו משהו מן הדרך בה ילדים צעירים חווים את העולם סביבם, והחיה בי מחדש את חוויות גן הילדים.
לאורך הספר, אנו נלווים למסעה של חיפושית אחת. היא נחה בארגז החול בגן המשחקים עד שטיפות הגשם מאלצות אותה למצוא מחסה. היא תרה ברחבי הגן אחר מקומות בהם תוכל להסתתר אך מגלה שחרקים אחרים הקדימו אותה ותפסו את המקום. גם חתול רחוב שמצא מסתור מסרב לאפשר לה לנוח עד שילד אחד קטן, עדו, לבוש במעיל ומגפיים אוסף אותה אל כף ידו האחת כשהשנייה משמשת לה כמחסה מן הגשם. יחד הם מטיילים עד שהגשם פוסק והחיפושית שבה לדרכה.
ספר הילדים הנוכחי הוא ספרה הראשון של רותי דפנה ויצא לאור במסגרת התחרות "איך סיפור נולד" שערכה הוצאת כנרת, זמורה, דביר. הסיפור שיצא במקום הראשון באתר מאקו פונה לילדי הגן ומדבר על מקום שכולם מכירים, גן המשחקים וארגז החול שבתוכו. גם הגיבורה שלו, החיפושית, מוכרת לילדים צעירים שהסביבה בה הם נמצאים מספקת להם גירויים בלתי פוסקים והם ערים לכל המרכיבים שלה, קטנים וגדולים כאחד.

שפתו של הספר מעט גבוהה ומאפשרת להעשיר את אוצר המילים של הילדים בצורה חביבה. בחלק מן הדפים מופיעה סיום החוזר על עצמו ההופך כבר את חווית הקריאה הראשונה של הספר לכזו המאפשרת לילדים לקחת בה חלק. הבחירה של המחברת לא לאלץ את המשפטים כולם להתחרז נבונה ולא יוצאת אילוצים לשוניים וחריזה מתאמצת.
על איורי הספר, אשר כמו בכל ספר ילדים חשובים לא פחות מהטקסט, הופקד אביאל בסיל שאנו מכירים מספרים ילדים רבים וטובים שאייר בעבר, טביעת האצבע שלו העלתה חיוך של זיהוי על פנינו עוד לפני הקריאה בספר. אביאל אייר את הספר הנוכחי, שהודפס על דפי כרומו עבים, בצבעים עזים הלוכדים את תשומת לבם של הקוראים הצעירים. הבעות הפנים של הדמויות השונות בספר, הילד עדו, החרקים וכו', ברורות ומעוררות זיהוי ברור של התחושות השונות שלהן.


חיפושית בגשם הוא ספר ילדים חביב המתאים לילדי הגן ומספר את סיפורה של חיפושית אחת קטנה ביום גשם. המלצת קריאה חביבה מאוד המתאימה לעונה המתקרבת.


חיפושית בגשם      מאת: רותי דפנה      אייר: אביאל בסיל      הוצאת כנרת      2017      לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה