יום ראשון, 19 בפברואר 2017

כשתגיע אלי / רבקה סטד
באחד הדיונים הספרותיים שקראתי מישהו ציין כי מחבר ספרי ילדים טוב כותב לילד שהיה. אחרי שסיימתי לקרוא את הספר הנוכחי אני מרגישה צורך להרחיב את אותו משפט ולהוסיף כי מחבר ספרי ילדים טוב כותב גם למבוגר שהוא. למען האמת, הוא כותב גם למבוגרים, מאשר פעמים רבות הם אלו שמסייעים לילדים לבחור את הספרים שיקראו.

מחברת הספר הנוכחי, אשר שאבה את ההשראה לספר הנוכחי מספרי הילדים שאהבה בילדותה לאחר שקרה בהם שוב כמבוגרת, מעניקה מקום מרכזי לספר אחד שליווה אותה בילדותה וליווה את ילדותי שלי גם.


חנות הספרים: G.Heywood Hill
(התמונה צולמה על ידי בעלי החנות)


לפני כחצי שנה פרסם הגרדיאן הבריטי כתבה על G.Heywood Hill, חנות ספרים עצמאית, שהבטיחה להעניק ספר לחודש במתנה לכל החיים בין מי שיציינו את שמו של הספר הכי משמעותי עבורם, ואם יבחר להסביר מדוע מה טוב. לא היה לי ספק שאשתתף בהגרלה הזו או ספק שמו של איזה ספר אציין ככזה עבורי: 'קמט בזמן'. השתמשתי במילים שכתבתי עליו באותה השנה בהקשר לכתבה אחרת שקראתי ותארה את השתלשלות העניינים שהובילה לפרסום הספר, והתמקדה בהיבטים המעצימים שלו לילדות ונשים ובסיפורה האישי של המחברת. מה שמשך אותי לקרוא את הכתבה שעסקה בסיפור שמאחורי הספר היא העובדה שהספר הזה אכן השפיע על חיי מרגע שקראתי אותו, לא בהכרח בכיוונים שיוחסו לו בכתבה.
קיבלתי את הספר 'קמט בזמן' כשהייתי בכיתה ג', בשמת 1982. את הספר שיצא לאור בהוצאת עם עובד, קיבלתי במתנה במסגרת אחד ממבצעי דן חסכן של בנק הפועלים אשר היו שותפים לתרגומם של קלסיקות ספרותיות לילדים שעוררו בי רצון לצאת להרפתקאות שמעולם לא בא על סיפוקו, אולי היו אלו השורשים שהובילו אותי להרהר לא פעם באפשרות להיות אנתרופולוגית שתצא למסעות כדי לחקור את התרבויות השונות בעולם.

מה שלכד את תשומת לבי בספר הייתה העובדה שזמן הוא ממד ככל ממד אחר, וככזה ניתן לעוות אותו. כותרת הספר שנוגעת לקטע קצר יחסית בספר המסביר לגיבורה שלו כי ניתן לדלג בזמן ממש כפי שניתן לדלג בדרך וממשיל את ממד הזמן לחוט ואת האנשים שבתוכו לנמלה המהלכת על החוט. קיפול החוט רגע לפני שהנמלה מתקרב לנקודת הקיפול מאפשר לנמלה לפסוע בקצב שלה לאורך "הזמן" ולדלג ברגע המעבר על הקיפול, על פרק זמן מסוים. אני חושבת שהיה זה הרגע בו ניתן האות למחשבה שלי לחרוג ממגבלות המציאות המוכרת שלימודי הפיזיקה בשנים הבאות לא העזו לכפור בה (פיזיקת הקוונטים היא תופעה מאוחרת יותר בשיח הציבורי הרחב).

הספר יצא בתרגום חדש במסגרת ספרי מרגנית המחודשים בשנת 2012 והספר הנוכחי מתכתב אתו לכל אורכו בדרך נפלאה המדברת ללבם של ילדים בני ימינו והוריהם אשר קראו את 'קמט בזמן' בילדותם.
במרכז העלילה ניצבת דמותה של מירנדה בת ה-12 אשר מגלה יום אחד שחברה הטוב ביותר, סאל, מתרחק ממנה. השניים שגדלו יחד מאז שנולדו בזכות החברות האמיצה שנקשרה בין האמהות שלהן, שתיהן חד הוריות בשנות ה-70 באמריקה, הרבה לפני שהדבר היה נפוץ, רגילים לבלות יחד במסגרותה לימודים ואחריהן והעובדה שסאל מעדיף לבלות זמן לבד או עם אנשים אחרים מאלצת את מירה לחפש חברים חדשים. במסגרת החיפוש הזה היא מכניסה לחייה שלושה ילדים שמעולם חשבה שיהפכו לחבריה: אן-מארי, קולין ומרקוס.

הספר נפתח בהכנות שעורכים מירה, אמה ובן זוגה של אמה: ריצ'רד, לשעשועון "פירמידת עשרים אלף הדולר" שמנחה דיק קלארק. לילדים של היום זה אולי נראה טריוויאלי להשתתף בשעשועון טלוויזיה, אבל ילדי שנות ה-70 זוכרים את העידן  בו הטלוויזיה הייתה אמצעי הבידור המרכזי של הציבור הרחב והשתתפות בשעשועון טלוויזיה הייתה משאת נפש של רבים. אמה של מירנדה לא שונה מרוב האנשים בתקופתה, העובדה שהיא מוזמנת לקחת חלק בשעשועון והפרס הגדול שבצידו הם נושא שהיא לא מוכנה להתייחס אליו בקלות ראש. מיום שקיבלה את הגלויה המספרת לה שנבחרה להשתתף בתכנית היא עורכת עם מירנדה וריצ'רד הכנות מדוקדקות שיסייעו לה להצליח, כמובן בהתחשב באדם המפורסם שיהיה בן הזוג שלה בתחרות ובכישרון שלו.

מירנדה ידעה על השתתפותה של אמה בשעשועון עוד לפני שהגיעה הגלויה. היא קיבלה פתק שהודיע לה שאמא שלה תשתתף בשעשועון הרבה לפני שהגלויה הגיעה לביתם. העובדה שמה שכתוב בפתק התרחש מובילה אותה להאמין שהפתקים המוזרים שהיא מוצאת מגיעים מהעתיד ומי ששולח אותם יודע מה עומד לקרות, זו הסיבה שלא תספר עליהם כמו שמבקש מי ששולח אותם.

שתי תעלומות מלווה את חייה של מירנדה: מדוע סאל הפסיק להיות חבר שלה וזהותו של מי ששולח לה פתקים מן העתיד. יחד אתה, הקוראים מנסים לנחש את התשובות כשמחברת שותלת רמזים זהותו של שולח הפתקים בעזרת החלקים הנוגעים לספר האהוב ביותר על מירה, אשר היא קוראת שוב ושוב במקום לקרוא ספרים אחרים: 'קמט בזמן'.
הספר 'כשתגיע אלי'  מסופר בדיעבד מבעד לעיניה של מירנדה ומתמקד בפרק זמן אחד במהלך שנתה ה-13. הספר בנוי מפרקים קצרים המתמקדים כל אחד בנושא מסוים: ההכנות לשעשועון, מירנדה וסאל, מירנדה ואן-מארי, מירנדה, אן מארי וקולין, מירנדה ומרקוס, מירנדה והספר 'קמט בזמן'... כל פרק כזה מעניק לנו נקודת מבט אחרת על חייה של מירנדה ומרכיב את המארג השלם של חייה שמאפשר, אם קשבים במיוחד, למצוא את הרמזים ששתלה המחברת לפתרון התעלומות הנמצאות במרכזו.

קוראים מבוגרים יזהו בקלות את המחברת המתבוננת על ילדותה בשנות השבעים ממקום מושבה כיום כהורה. היא מצליחה להעניק לדאגות האימהיות שמלוות את אמה של מירנדה ביטוי המשלב הן את נקודת המבט של מירנדה הילדה והן את נקודת המבט של מירנדה המספרת הבוגרת בצורה טבעית. כשהיא בוחנת את התמימות הילדותית של מירנדה ובמידה מסוימת של הדור כולו, כשלצד הפחדים הממלאים חלק הולך וגדל בחייהם של ילדים והוריהם בעשורים האחרונים, נשמר מקום גם לאמונה ולמרחב ההתנסות של ילדים ומתבגרים.


רציתי להתייחס לתרגום הספר הנוכחי, אך מצאתי כי לי עברון עשתה זאת קודם באתר הפנקס ואין לי מה להוסיף על דבריה.


מדובר בספר קסום ומענג שגם מי שאינם מכירים את הספר 'קמט בזמן' ימצאו בו עניין רב ויישאבו ממנו הנאה, ואולי גם יסתקרנו לקרוא את 'קמט בזמן'. המלצת קריאה חמה במיוחד לתלמידים הבוגרים בבית הספר היסודי שאוהבים תעלומות ומדע או פשוט אוהבים לקרוא.


כשתגיע אלי      מאת: רבקה סטד      מאנגלית: ארז אשרוב      כנרת      2017      


* ניתן להתרשם ישירות מן הספר בקריאת הפרק הראשון המצורף:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה