יום שני, 13 בפברואר 2017

איש ואישה בלילה / קנט הרוףכתיבה, כל כתיבה, היא מלאכת מחשבת של שזירת מילים ורעיונות לכדי יצירה שלמה. ניתן לעשות זאת על פני עשרות ומאות עמודים, וניתן לעתים לברוא עולמות גם בספרון דק יחסית, כמו הספר הנוכחי. הוא נפרש על פני 160 עמ' המכילים 43 פרקים קצרים הטווים עלילה העוסקת באלמן ואלמנה בני הגיל השלישי: אדי מור ולואיס ווטרס.


אדי מור בת ה-70 הגיעה למסקנה בעשור השמיני לחייה שאין באמת חשיבות למה שאומרים אחרים ועליה לפעול למען האושר שלה גם אם ההחלטות שלה עשויות להראות תמוהות ולעורר לשונות רעות לרכל. היא מנסה לתקן בעשור השמיני לחייה את הדרך בה בחרה לפעול כל חייה כשנכנעה לתכתיבים החברתיים. לואיס ווטרס, בניגוד אליה, הרשה לעצמו במהלך השנים לפעול בהתאם לרצונות שלו אבל גם הוא נכנע בסופו של דבר ויישר קן עם הנורמות המקובלות.

הם מתגוררים בשכנות זה לזו כבר עשרות שנים, בין שני הבתים שלהם בעיירה הקטנה מפריד בית אחד בו מתגוררת אלמנה מבוגרת מאוד. אדי ולואיס מתחילים את העשור השמיני לחייהם אחרי שחיו שנים בלי בני הזוג שהלכו לעולמם. ערב אחד מתדפקת אדי על דלתו של לואיס ואחרי שיחת חולין קצרה היא מציעה לו שיישן אתה בלילות, רק לישון היא מסייגת, מספרת לו שהיא לא יכולה להירדם לבד ומכיוון ששניהם חיים כבר שנים רבות ללא זוגיות יכול להיות שההצעה תתאים גם לו. לואיס מבקש לחשוב על זה לילה ולמחרת בערב, אחרי שהכין את עצמו במשך יום שלם, נוקש בדלתה האחורית ומבקש לדבר. אדי מפנה אותו לכניסה הראשית באומרה שכל החלטה שיקבל צריכה להיעשות בגלוי.

כך נפתח הקשר החדש שיוצרים אדי ולואיס בערוב ימיהם, שני אנשים שהכירו זה את זו מרחוק בשל הקרבה הפיזית, אך מעולם לא טרחו ממש לדבר. בלילות שעוברים עליהם יחד הם חושפים זה לזו את קורותיהם, מעניקים לאחר פרספקטיבה על הסיפורים שייתכן כי שמע על חייהם ומעולם לא טרח לברר עד הסוף. אין להם ספק שהשיחות הליליות שלהם מעסיקות את מכריהם הרבים בעיירה הקטנה ששום דבר מעניין לא קורה בה והשכנים אף מפרשים את המפגשים שלהם בצורה אחרת. 

הכל מתנהל על מי מנוחות עד ששמעם של המפגשים מגיעי לילדיהם של השניים המסרבים לקבל אותם ומפעילים, כל אחד בתורו, לחצים אחרים על הוריהם כדי שיחדלו מכך.


כריכת הספר בשפת המקור


'איש ואישה בלילה' הוא הספר האחרון שכתב הסופר קנט הרוף, אך הראשון שתורגם לעברית. הוא מתמקד בניסוין של שני אנשים בודדים בגיל השלישי למצוא נחמה באחר ואולי לבנות קשר חדש שיתנהל באופן שונה מן הקשרים המרכזיים בחייהם. עולמם העדין של השניים נפרש בצורה רגישה ואטית לקוראים, החווים יחד אתם את התנגשות אותו עולם עם המציאות החיצונית שאינה מסוגלת להכיל שינויים המתרחשים בעולמם של בני הגיל השלישי.

יש משהו בשמו המקורי של הספר (נשמותינו בלילה בתרגום חופשי) שמתחבר בצורה בלתי אמצעית לתחושה העולה מן הספר לאורך הקריאה. הרוף כותב בספרון הצנום הזה על מערכות יחסים ממגוון זוויות, על יחסי הורים ילדים, יחסי שכנים, ויחסים בין המינים שתופסים צורות שונות אצל זוגות שונים ונכנעים לא פעם לאילוצים חיצוניים המתווים להם את הדרך.


קריאה בערך הויקפידיה האנגלי של הסופר מעלה כי הספר הנוכחי מכיל קווים אוטוביוגרפיים רבים מחייו של הסופר, כולל העיירה הדמיונית בה הוא מתרחש המשמשת רקע ללא מעט מספריו ומבוססת על אחת העיירות בהן חי בקולרדו, המדינה בה התגוררת כל חייו.

מדובר בספר קריאה צנום, אך כזה שהדיוק ביצירתו הופך את הקריאה בו לחוויה שונה מזו המוכרת ומענגת במיוחד בשל הדרך בה הוא כתוב. המלצת קריאה חמה לאוהבי הקריאה ותזכורת לכך שאף פעם לא מאוחר ללכת אחרי הלב שלך.


להתרשמות בלתי אמצעית, ניתן לקרוא את הפרק הראשון.


איש ואישה בלילה      מאת: קנט הרוף      מאנגלית: הדסה הנדלר      הוצאת כתר      2017      160 עמ' - כולל תודות


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה