יום ראשון, 19 בפברואר 2017

החיים חלקי 7 / הולי גולדברג סלואןאפשר לנתח בצורה מושכלת את כל הרכיבים שהופכים את הספר הנוכח לספר נוער מענג במיוחד. להתמקד בבחירה בנערה צעירה ואאוטסיידרית - תחושה שכל אדם בכל גיל מרגיש אבל בני נוער במיוחד, לדבר על אירוע משנה חיים שהוא לב העלילה ולהוסיף דיון בשורה של צירופי מקרים המתלכדים לכדי תצרף מדויק. אבל כל אלו יכולים להיות רכיבים בלא מעט ספרים לנוער ולמבוגרים, מה שהופך את היצירה הספרותית הנוכחית למענגת כל כך הוא החיבור שעושה בין כל החלקים הללו הסופרת הולי גולדברג סלואן ליצירת אפקט סינרגיסטי בו השלם עולה על סך חלקיו.
וילו צ'אנס, גיבורת הספר הנוכחי, מנתחת כל דבר בחייה בצורה מושכלת, אחרי תצפית ומחקר, זה מה שהיא עושה כל הזמן חושבת ומנתחת את כל מה שקורה סביבה. יש לה שני תחביבים מרכזיים: מצבים רפואיים וצמחים. היא נוהגת לאבחן מצבים רפואיים אצל כל מי שהיא נתקלת בו, בעיקר כי הוריה מאסו בניסיון שלה לאבחן אותם בלי הפסקה והיא זקוקה לאובייקטים. כשהיא לא מאבחנת מצבים רפואיים היא מתעסקת בצמחים ומיישמת את הידע הרב שהיא צוברת בחצר הבית, בה היא מגדלת עצי הדר, גפנים, פרחים וצמחים טרופיים. כשהייתה ילדה אובחנה כמחוננת במיוחד, מה שהקל על הוריה למרות העובדה שהיא מתקשה להשתלב בבית הספר מבחינה חברתית או לימודית. הייתה לה חברה טובה אחת שעברה לגור במקום אחר ומאז היא נותרה בלי חיי חברה. היא אוהבת מאוד את הספרה 7, היא חושבת שמדובר במספר בעל חשיבות גדולה, הוא מתקשר לעובדה שאומצה ב 7.7. לאחר 7 שנים בהן ניסו הוריה להביא ילד לעולם, וכשהיא מתוחה היא סופרת במרווחים של 7 עד שהיא נרגעת.

השנה התחילה וילו ללמוד בבית ספר חדש ואחת ההחלטות שלה הייתה להישאר נאמנה לעצמה ולקול שלה, המתבטא בין השאר בתלבושת הגינון שלה: חולצת חאקי, כובע אדום ומכנסיים צהבהבים המרופדים בברכיים. זה הבגד שהיא לובשת ליום הראשון ללימודים מה שגורם לאחת הבנות להתבלבל בינה לבין איש התחזוקה של בית הספר שלבוש בצורה דומה. בבית היא מנתחת את אופן הלבוש של התלמידים האחרים ורושמת לעצמה מסקנות, אבל את השינוי הגדול בחייה היא עוברת בעקבות בחינת המשווה של כל התלמידים בקליפורניה. היא מקבלת ציון מושלם והמורה שלה המסרבת להאמין שלא רמתה שולחת אותה למנהלת שמפנה אותה ליועץ התנהגותי (דל דיוק). היא עדין לא יודעת, אבל המפגשים אתו יובילו אותה לשינוי הגדול ביותר של חייה.

במקום שדל ינתח ויאפיין את התנהלותה, היא זו שיורדת במהירות לעומקו של היועץ שניצב מולה ומרשה לעצמה להעניק לו פה ושם תשובות שיסייעו לו לעשות את עבודתו. בזכות מפגשי הייעוץ היא מצליחה ליצור את הקשר החברתי הראשון שלה  עם מי שכמוה נמצאים בשולי החברה, קשר המשמש לה עוגן כשהיא חוזרת אחרי אחת מפגישות הייעוץ ביחד עם היועץ והחברה החדשה שלה ומגלה כי קרה אסון.


הולי גולדבר סלואן 16.05.2014 


הולי גולדברג סלואן, מחברת הספר, אינה רק סופרת אלא גם תסריטאית ובמאית שהספר הנוכחי שלה עתיד גם הוא להפוך לסרט. אולי הניסיון אורך השנים שלה לתווך לעולם את הרעיונות שלה באופנים שונים הקנה לה את היכולת לגעת בלבו של הקורא בעזרת המילים שלה. כל הדמויות שבחרה בספר הנוכחי הן אאוטסיידריות, הגיבורה הראשית, החברים שמצאה לה, הוריה ואף המבוגרים האחרים שנכנסים לחייה. כולן חיות ומתפקדות בעולם בעזרת כלים שרכשו בעצמן בניסיון לתת מענה לכאוס שהוא החיים עצמם. נדמה שבאופן הזה הן מהדהדות את מה שבולט ביתר שאת בחייהם של מתבגרים, הצורך ליצור תבניות ברורות שיסבירו את ההתרחשויות סביבם ובחייהם, צורך שלא תמיד הם מצליחים לתת לא מענה אף כי נדמה להם כי רבים סביבם עושים זאת בהצלחה מרובה.

הספר מסופר בכמה קולות, העיקרים שבהם הם קולה של וילו המתארת את קורותיה בדרך קרה ועניינית, גם כשהיא עוברת תהליכים המשבשים את היכולת שלה להתמודד עם המציאות, וקולו של דל דיוק - היועץ ההתנהגותי שנדמה כי אבוד אף יותר מוילו עצמה בכל הנוגע לגיל ההתבגרות והחיים עצמם. בין לבין אנו שומעים גם מדמויות המשנה בספר המאירות פכים מסוימים מחייה של וילו ומציגות את עולמן בדרך המאפשר לנו לראות עד כמה מיטיבה וילו לראות את הסביבה שלה:  מאי - החברה החדשה של וילו, נהג המונית המסיע אותה לפגישות הייעוץ, הוריה ועוד. הקולות הללו מסייעים לנו כקוראים להתבונן בוילו מבחוץ, כאילו היינו עוברי אורח בחייה ולהתבונן בה כפי שאנו מתבוניים באנשים אחרים סביבנו, מה שמאפשר לנו לקבל תמונה שלמה על חייה דרך עיניה ועיני הסובבים אותה במקביל.

יכולת הניתוח העמוקה של וילו מאפשרת לה להבין את המניעים השונים של מי שעומד מולה ובמידת הצורך לבחון את האפשרויות השונות שעומדות בפניה להתמודד עם החלטות הנוגעות לחייה במידה ותרצה לעשות כן. לצד העיסוק בחייה שלה, יש לה רצון לסייע לאנשים המקיפים אותה להתמודד עם חלקים שונים בחיים שלהם, במידה והם מאפשרים לה לעשות כן. הפער בין גילה הצעיר והידע הרב שלה בה לידי ביטוי לאורך הספר כולו בקושי שלה להשתלב במרקמים החברתיים השונים בהתאם לכללים ובצורך שלה, כמו של צעירים רבים, בתיווך של מי שבוגרים ומימונים יותר בכלי התקשורת החברתיים השונים עד שתלמד לעשות בה שימוש מתאים.
הספר יוצא לאור במסגרת סדרת "מהעולם האמיתי" של הוצאת כנרת, המיועדת לבני נוער וכתובה בגובה העיניים שלהם, אשר סקרנו ואהבנו את כל הספרים שיצאו בה עד היום. אי אפשר להתעלם מן המתרגמת המופלאה של הספר הנוכחי, יעל אכמון, אשר היכולת שלה להעניק לספרות מתורגמת מגע ישראלי היא כישרון שלא כל מתרגם ניחן בו.


כל מה שספר טוב צריך הוא אמן שיודע לשזור את המילים כך שיתחברו יחד ליצירת קסם וקסם לא צריך להסביר. ספר נוער נפלא שהקריאה בו קולחת  ולמרות שהוא פועל על פי חוקי הז'אנר הוא מעניק לקורא חווית קריאה נפלאה. המלצה חמה מאוד לתלמידי חטיבות הביניים.


החיים חלקי 7      מאת: הולי גולדברג סלואן      מאנגלית: יעל אכמון      הוצאת כנרת      2016      315 עמ' - כולל תודות


* להתרשמות בלתי אמצעית ניתן לקורא את הפרק הראשון:

/div>

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה