יום שלישי, 10 בינואר 2017

הרשימה לילדים - לחלום בקול רם / יובל אברמוביץ'כילדים אנחנו חיים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הדמיון והמציאות עדין מעורבבים אצלנו והחלומות שלנו הם חלק בלתי נפרד מן הקיום, כשאנחנו גדלים אנחנו מרחיבים את ההגבלות על חיינו עד שאנחנו מגיעים למצב בו אנחנו מיישרים קו עם המציאות סביבנו ומפסיקים בדרך כלל לחלום.


יובל אברמוביץ' בגיל 16 (התמונה לקוחה מארכיונו הפרטי)


יובל אברמוביץ' שבגיל 16 רותק לכיסא גלגלים בעקבות פציעה ומה שנותר לו היה רק לחלום, החל לרשום את החלומות שלו מתוך אמונה שיום אחד יצא מכיסא הגלגלים ויוכל להגשים אותם. כמה שנים מאוחר יותר, עם הרבה מאמץ, אמונה וקצת קסם או מעשי נסים, הוא חזר ללכת והחל להגשים חלומות. אחרי שהגשים חלומות במשך שנים החליט להעביר את הניסיון שלו הלאה ויצר בלוג ואחר כך ספר "הרשימה" ומאז מרצה ועוסק בתחום.


הספר הנוכחי שכתב פונה לדור הצעיר ומציע לו לחלום ולהגשים את החלומות שלו.
אני מאמינה שכל ילד עסוק במחשבה על הדברים שהוא רוצה לעשות, הדברים שהוא רוצה שיהיו לו, על מה יעשה כשיהיה גדול. ילדים עסוקים בדמיון באותה מידה בה הם עוסקים במציאות שסביבם. הם משתפים את הסביבה שלהם בדברים שהם רוצים אבל לומדים עם הזמן מה מקובל לרצות, מה אפשרי ומה כדאי לשמור לעצמם.

כילדה, נהגתי לחקות את אמי שהייתה יושבת מדי ערב כדי להתכונן ליום המחרת ולארגן את יום העבודה שלה לצד המשימות השונות שהצריכה ממנה תחזוקת הבית. בגיל צעיר לא היו לי משימות רבות לביצוע, אבל נהגתי לשבת לצידה ולכתוב ביומן מאולתר דברים שעלי לעשות ביום המחרת. כשגדלתי, הנוהג שרכשתי הפך לכלי עבודה שסייע לי בזכירת המטלות הרבות שהיו על סדר יומי ולא פעם הפך את התזכורות עצמן למיותרות משום שההרגל לארגן את הדברים מראש חרט אותם בזיכרוני. אני זוכרת שכשהייתי בתיכון ודילגתי בין לימודים, להדרכה בצופים ולעיסוקים אחרים נהגתי לשבת בסוף היום מול יומן שקניתי לי וראיתי מזווית העין איך בת השכנים הצעירה שנהגה לבקר בביתנו אוסף את דפי הציור שלה ומתבוננת בהם בכובד ראש כשהיא מחקה את הרישומים שלי.

משהו מזיכרונות הילדות שלי התעורר במפגש עם הספר 'הרשימה לילדים' והתערבב עם המפגש שהיה לי כאדם בוגר עם בלוג וספר 'הרשימה' של יובל. הבחירה להעלות את הכתב את החלומות שלך, את רשימת הדברים שאתה רוצה להשיג ולהגשים מקרבת אותך להשגתם אבל יותר מזה, מותירה את החלומות שלך בחיים ומאפשרת לך להמשיך להיות אדם חולם.  את אותו זיק שקיים בנו באופן טבעי כילדים מאמין יובל אברמוביץ' שצריך לשמר בילדינו כך שילווה אותם לאורך כל חייהם, ועל מנת לסייע להם לשמור אותו הוא מציע להם ולנו כהורים, שורה של כלים שיכולים להפוך חלומות למציאות.
הדבר הראשון והכי חשוב שהספר הנוכחי מציע לילדים הוא את האפשרות לבטא את החלומות שלהם בכל דרך אפשרית.

בניגוד למה שהורגלנו לחשוב, לא מספיק לחשוב על משהו כדי שיתקיים, על מנת שחלום יהפוך למציאות עלינו לעשות צעדים מציאותיים להגשמתו, כילדים אחד הצעדים הראשונים והפשוטים ביותר הוא לבטא אותו בקול רם מול הסביבה שלנו: הורים, מורים, חברים, סבים, סבתות, שכנים, כל מי שמוכן לשמוע ויכול לסייע לנו להגשימם.

יובל מספר שאת ההבנה הזאת גיבש במהלך שיחות עם בתו הבכורה שירה אשר רצתה מאוד מתנה כלשהי ועל אף שביקשה זאת ביום ההולדת שלה בלב בעת שכיבתה את הנרות, כשנפל לה ריס בדממה לפני שהעיפה אותו מכף ידה, כשראתה כוכב נופל בלילה... הוא לא התגשם. יובל סיפר לה שגם הוא כילד רצה מאוד מתנה כלשהי ואף שם לשם כך פתק בכותל, אבל פרט לפתק גילה לסבו שליווה אותו שלם מה כתב בו והחלום התגשם.

הוא מספר לה כי כשגדל למד שכלל שיותר אנשים ידעו על החלומות שלו כך יגדל הסיכוי שלו להגשים אותם ומעודד אותה לחלוק את החלומות שלה עם אחרים.
אין גבול לכמות הרשימות שאדם יכול לכתוב יובל מספר לבתו, החלומות שלנו משתנים עם הזמן ולכן ניתן ורצוי לעדכן את הרשימות שלנו בכל פעם שאנחנו מרגישים צורך לעשות כן. הרשימות של שירה למשל כוללות רשימה של דברים שהיא יכולה לעשות כמשעמם לה, רשימה של סרטים שהיא רוצה לראות, ספרים שהיא רוצה לקרוא... ואין ספק שלכל ילד יש רשימות של דברים בתחומים שונים שהיה רוצה לעשות ולהגשים.

בסוף הספר מופיעות 20 הצעות לרשימות בנושאים שונים שהילדים יכולים למלא ולעדכן בהתאם לשינויים שיתחוללו ברשימה ובחייהם.
הספר הפונה לילדי הגן הבוגרים והכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי, אך מתאים גם לילדים בוגרים יותר, מכיל הקדמה להורים ששיתופים לצד הקריאה והכתיבה בספר הוא חלק בלתי נפרד מחוויית העבודה עמו. הספר מכיל מקומות ריקים ולצידם איור של עיפרון, בהם יכולים הילדים לכתוב או לצייר את החלומות והמחשבות שלהם והם גם מוזמנים לצבוע חלקים שונים בספר במקומות המסומנים לשם כך בעיפרון צבעוני.

הספר מעוצב כמו מחברת שורות סטנדרטית עליה מופיע טקסט המדמה כתב יד בדפוס, מנוקד ובפונט גדול המתאים למי שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה.  בכל עמוד פזורים איורים צבעוניים הממחישים את הנושאים השונים הנדונים בו בדרך המאפשרת גם לילדים שעדיין אינם שולטים ברזי הקריאה להבין במה מדובר ולעקוב אחר הרעיונות השונים העולים בו.


הורים המעוניינים להכיר את העולם הפנימי של ילדיהם ולסייע להם לפתח אותו ייטיבו לעשות אם ירכשו להם את הספר הנוכחי במתנה ויהפכו את העבודה עם עמו לחוויה משותפת לאורך זמן. מדובר בספר עבודה קסום ומקורי המאפשר להורים ולילדים ליצור יחד כלים להגשמה עצמית דרך שיתוף. המלצה חמה מאוד, מתאים במיוחד לילדי גן בוגרים ותלמידי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי.


הרשימה לילדים - לחלום בקול רם      מאת: יובל אברמוביץ'      אירה: ענבל שריד בר-שקד      הרשימה הוצאה לאור      2016      לא ממוספר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה