יום שלישי, 10 בינואר 2017

יש לי רעיון / יובל אברמוביץ'מי שמכיר אותי יודע שאני ושעות הבוקר לא חברים טובים במיוחד. לקום ביחד עם השמש זו אחת המטלות הקשות ביותר שלי אבל גם מי שמכיר אותי, לא יודע שגם כילדה צעירה התקשיתי לצאת מהמיטה בבקרים. כמי שהייתה עסוקה כבר אז במציאת דרכים שיהפכו את החיים לקלים יותר, צץ במוחי כילדה רעיון שיהפוך את הקימה בבוקר לקלה יותר ויעניק לה נופך של הרפתקה:  התקנת 2 ידיות המחוברות לחבלים ותלויות מהתקרה מעל מיטתי, אליהן אוכל להשיט מדי בוקר את ידיי, להיאחז בהן ולמשוך את עצמי מעלה.

בכל בוקר כשאימי הגיעה להעיר אותנו ציינתי באוזניה שאם ייצרו ידיות כאלו ויתקינו אותם על תקרת חדרי אקום ברגע שתקרא לי ולא אמשיך לשכב במיטה עוד דקות ארוכות מה שהיה מאלץ אותה מדי בוקר לשוב ולהזכיר לי כי עלי לצאת ממיטתי כדי לא לאחר לבית הספר. בסופו של דבר גדלתי והתרגלתי לעובדה שאצטרך לצאת מהמיטה בכוחות עצמי והרעיון נשכח. הקריאה בספר הנוכחי הזכירה לי אותו ועוד רבים אחרים ועוררה בי רצון עז להנחיל לדורות הבאים את האפשרות לנסות והגשים חלק מהרעיונות שלהם כבר היום.

בספר הילדים השני של יובל אברמוביץ' (ספר המשך לספר הרשימה לילדים) מככבים שירה ובן השכנים הלומד שכבה מעליה, דן-דן. שירה ודן-דן נוהגים לבלות אחרי הלימודים בבית שלו או שלה (תלוי מי מן ההורים נמצאים באותו יום). אחרי שהם אוכלים צהריים ומשחקים ביחד, כל אחד מהם עושה מה שהוא רוצה. הרבה פעמים לדן-דן יש רעיון בזמן הוא עסוק במשהו והוא מיד מספר עליו לשירה, אשר יחד אתו חושבת איך אפשר לשכלל אותו. יחד הם מתכננים המצאות מעולות במיוחד.

דן דן מאוד אוהב זוג נעליים ירוקות שיש לו, אבל הוא לא יכול לנעול אותן עם כל בגד. משם בא לו רעיון: להמציא נעליים שמחליפות צבעים כשנועלים אותן, לפי הבגד שלובשים באותו זמן. הוא ושירה ניסו לחשוב איך להמציא נעליים כאלו. גם לשירה יש רעיונות ודן דן עוזר לה לחשוב איך להגשים אותם.

רעיון אחד שהיה לשניהם הם הצליחו להגשים: לבנות בית מבקבוקי פלסטיק. עד שהוא יצא לפועל הם התאכזבו כי לא הצליחו לבנות אותו בלי שיתפרק. כשסיפרו על כך לאבא של שירה, שהרעיונות שלו תמיד מצליחים להתממש, הוא סיפר להם שלפעמים גם רעיונות שלו לא מתגשמים אבל הוא מצא דרך שתגדיל את הסיכוי שלהם להתגשם: הוא משתף אנשים אחרים כדי שיעזרו לו להגשים אותם, אנשים שיש להם ניסיון. הוא מציע לשירה ולדן-דן לערוך רשימה של אנשים שיכולים לעזור להם להגשים את הרעיונות שלהם.

אחרי ששירה ודן דן מסיימים להכין את רשימת האנשים שיכולים לעזור להם, הם חוששים שמישהו יגנוב להם את הרעיון או יצחק עליהם. אבא של שירה מרגיע אותם ואומר להם שאנשים בדרך כלל לא גונבים רעיונות לפני שהם יודעים שהם עובדים וגם אם מישהו יצחק עליהם, מישהו גם יעזור להם להגשים אותו. אחרי ששירה ודן דן נרגעים הם פונים לאנשים ברשימה שלהם ובסיוע העצות והעזרה שלה מצליחים לבנות את בית הבקבוקים שלהם.

מאז דן דן ושירה ממשיכים לחלוק את הרעיונות שלהם זה עם זו וגם עם אנשים אחרים שיוכלו לעזור להם ומציעים רעיונות משלהם כדי לסייע לאנשים אחרים.
לצד הסיפור של דן-דן ושירה מעניק יובל אברמוביץ' מקום לרעיונות של הילדים שיקראו את הספר ולכלים שהם יכולים לפתח בעצמם על מנת להגשים אותם. בכל שלב בעלילת הספר הוא פונה לקוראים הצעירים ומבקש מהם לכתוב או לצייר את התשובה שלהם לבעיות שמעלים דן דן ושירה ורעיונות שלהם לגבי נושאים שונים. בנוסף, הוא מבקש מהם לכתוב מי הם האנשים שהם מכירים שיוכלו לסייע להם להגשים את הרעיונות שלהם בתחומים שונים ומדרבן אותם לפנות אליהם על מנת לקבל עצות ועזרה.
בסיום הספר מופיעות 20 רשימות לרעיונות בנושאים שונים שהילדים יכולים להעלות ולנסות להגשים: רעיונות לשיפור החיים בבית, לשיפור בית הספר, לשיפור החיים בארץ, רעיונות לאפליקציות, רעיונות לספרים, רעיונות למופעים ולהצגות ועוד.

סביר להניח שרוב ההרים מחייכים בשלב מתוך היכרות עם טבעם של ילדיהם הפרטיים, המוצאים לא פעם על דרכים מקוריות להתמודדות עם בעיות יומיומיות הנוגעות לחייהם ולחיי אחרים משום שחשיבתם עדיין אינה מוגבלת לקונבנציות המקובלות והשכיחות שמבוגרים מורגלים בהן והיכולת להעלות אותן על הכתב עשויה להיות שימושים ביום מן הימים או לפחות להיות מזכרת מחויכת לעתיד לבוא.
כמו בספרו הקודם, גם בספר הנוכחי הטקסט והאיורים השונים נפרשים על רקע דמוי מחברת, הפעם מחברת חשבון. בפונט גדול המתאים לילדי ראשית הקריאה, ובאותיות דפוס מנוקדות מוזמנים הילדים לקחת חלק בסיפור העלילה. הילדים מוזמנים לצבוע את האיורים השונים בספר במקומות בהם מופיע עיפרון צבעוני, ולמלא בכתב או בציורים (על פי גילם) את החללים השונים בטקסט בהתאם לרעיונות ולרצונות שלהם, במקומות בהם מופיע עיפרון רגיל.


מדובר בספר עבודה קסום לילדים ולהורים, המאפשר לילדים להביע את עצמם בצורה חופשית בדרך המפעילה את הדמיון וכוחות היצירה שלהם. עבודה משותפת על ספר כזה תרחיב את מאגר החוויות המשפחתי ויכולה להיות בסיס לבילויים משותפים שיולידו כלים משפחתיים בתחומים שונים. מומלץ בחום לילדי גן בוגרים וילדי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי.


יש לי רעיון      מאת: יובל אברמוביץ'      איור: ענבל שריד בר-שקד      הרשימה הוצאה לאור      2016      72 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה