יום שלישי, 10 בינואר 2017

האריה של אלן / קרוקט ג'ונסוןלרגעים בהם אתה כמבוגר נפגש עם ספרי ילדים ומצליח לחוות משהו מן הילדות שלך יש קסם מיוחד, כשהקסם הזה מדבר גם לילדי העידן הנוכחי הוא גדול כפליים.
כילדה, גדלתי על ספרה של דברה עומר "הנשיקה שהלכה לאיבוד" אשר הכיל שורה של שירים וסיפורים קצרים בנושאים שונים שדיברו אלי כילדה עירה וזכורים לי עד היום. עורך הספר ההוא, עמירם רביב, הוציא לפני שנים ספורות אסופת סיפורים קצרים נוספת "סיפור סיפור" בה אוגדו מספר סיפורים קצרים המותאם לפעוטות ומעוררים דיון בנושאים שונים מהווי חייהם.

הקריאה הספר הנוכחי שכרונולוגית קדם לספרים הנ"ל ויצא לאור לראשונה בשנת 1959, מצליחה להעניק לקוראים הצעירים את אותה החוויה. הספר הנוכחי מצליח לדבר כבר  כמעט 60 שנה לדורות של ילדים בדרך בלתי אמצעית, המותירה אותו רלוונטי כבר עשורים רבים. את הספר כתב קרוקט ג'ונסון שמוכר להורים רבים כאביו של אהרון והעיפרון הסגול. בראיון אתו ציין הסופר ששני הספרים שכתב על אלן והאריה שלה היו החביבים עליו מכולם.
12 סיפורים קצרים מרכיבים את הספר הנוכחי, במרכזם אלן הפעוטה ואריה הבד שלה. בכל סיפור ממחיזה אלן בעזרתו של אריה הבד סצנה כלשהי שהיא רוצה לחוות ומעניקה לאריה הבד תפקיד משלו. 12 הסצנות הנפרשות לאורך הספר עוסקות בהיבטים שונים מחיי היום יום של פעוטות ויוצרים פתח לשיחה עם הילדים על הנושאים השונים.

כחלק מתהליך ההיפרדות של התינוק מהאם הוא מאמץ לעצמו לא פעם אובייקט מעבר, חפץ כלשהו (חיתול בד, שמיכה, צעצוע וכו') המאפשר לו לחוות שוב את תחושת הכל יכול. תהליך כזה מתחיל לקראת גיל שנה וממשיך גם לשנות הגן הראשונות בהן החפץ הוא בדרך כלל בובת צעצוע רכה. האובייקט מקבל חיים משל עצמו ודרכו מעבד הפעוט את חוויות היום יום שלנו בצורת משחק בו משמשים המציאות והדמיון בערבוב.

בספר הנוכחי אריה הבד של אלן הוא חפץ המעבר שלה ומשמש אותה להתמודדות עם הבדידות, השעמום, הפחד ושאר הרגשות והתחושות שעולות בה במהלך היום והלילה. היא משוחחת אתו על הפחדים והחששות שלה, מדברת אתו על החולמות שלו וחולקת את המחשבות שלה. הם שרים יחד, משחקים בצעצועים ובמשחקי תפקידים.

באופן אישי מצאנו כי הסיפור העוסק בפחד מן החושך עשוי להפחיד מעט פעוטות ודורש תשומת לב מיוחדת במהלך הקריאה ואולי גם הכנה קטנה לפני.
האריה של אלן הוא ספר ילדים קסום הפונה לילדים ולהוריהם כאחד ועוסק בנושאים הרבים המעסיקים פעוטות ומאפשר שיחה עם הילדים על הנושאים השונים הנידונים בספר לאחר הקריאה. הספר מורכב מ-12 סיפורים הנפרשים על פני עמודים בודדים ומלווים באיורים בצבעי לבן שחור אפור וחום הנפרשים על רקע כתום (פרט לסיפור המתרחש בלילה ונפרש על רקע שחור). במרכז האיורים ניצבים אלן ואריה הבד שלה במגוון תנוחות והבעות המשקפות את מה שעובר עליהן בסיפור.

גם כשאני ממליצה על ספרים בבלוג שלי אני לא נוטה להמליץ על רכישתם בהכרח, משום שרבים מבין הקוראים של הבלוג מנויים לספריה ומשום שלא תמיד יש להם אפשרות לרכוש ספרים, במקרה הנוכחי אני מאמינה כי מדובר בספר שראוי לו לשכון על מדף ספרי הפעוטות ואין לי ספק שמרגע שיגיע אל מדף הספרים שלהם יעשה בו שימוש שוב ושוב. מדובר על ספר מתנה נפלא לפעוטות ולהורים לפעוטות שמתאים לכל מועד ועונה.


קלסיקה ספרותית לפעוטות שלא נס חינה כבר כמעט 60 שנה. מומלץ לבני 4-6 ולהוריהם כבסיס לשיחה וכסיפור לפני השינה. מתנה נפלאה לכל משפחה עם ילדים בגיל המתאים. המלצה חמה במיוחד.

האריה של אלן      כתב ואייר: קרוקט ג'ונסון      מאנגלית: מאירה פירון      2016      63 עמ' - כולל אחרית דבר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה