יום רביעי, 14 בדצמבר 2016

הזמן השבור - אל העיר האפלה / אריאלה בנקירהספר הנוכחי הוא השני במה שעתידה להיות סדרת ספרים על מסע בזמן. במרכז הסדרה ניצבת מיכאלה (מיקי) גונן בת ה-15 אשר יוצאת למסע בזמן בעקבות אביה שהותיר לה רמזים למקום המצאו בעזרת ספרים שהותיר בתקופות זמן שונות. 

בספר הראשון בסדרה, במאה ה-14 בממלכת ארבוריאה, אליה התגלגלה בלא שליטה, פגשה מיקי את בן זוגה פייטרו שבחר להתלוות אליה לאורך מסעותיה בזמן. את המסע בזמן היא עורכת יחד עם יעל, תלמידה בבית הספר בו למדה בירושלים במאה ה-21, ושהתה לצידה בעת שדפדפה במקרה בספר שהותיר לה אביה בספריית בית הספר והיה שער לתחילתו של המסע בזמן. 

בתקופה בה שהתה בארבוריאה רכשה מיקי ביטחון ביכולת שלה לשרוד בעצמה במציאות משתנה ולמדה מעט על מהות המסע בזמן שתכנן עבורה אביה כדי להגן עליה מפני מי שמימנו את יצירת הפורטלים המאפשרים את המסע הזה ורודפים אחרי כל מי שיודע אודות היכולת שלהם. 

מאיטליה במאה ה-14 מתגלגלים מיקי וחבריה אל שיקגו של סוף המאה ה-19, כשהפעם הם יודעים שעליהם לאתר את הספר הבא שהותיר להם אביה של מיקי בעזרת רמזים שהצפין וכשיימצאו אותו עליהם להשתמש לרקוח נוזל בעל הרכב כימי מדוייק שיפעיל את הספר וייפתח את הפורטל שוביל אותם לתקופת הזמן ובאה ולרמז שימתין להם.


בית האל בראשית המאה ה-20 


השנה: 1896

המקום: בית האל. שיקגו, ארצות הברית.

מיקי, יעל ופייטרו שוהים בבית האל - בית יתומים שהקימה ג'יין אדמס, ונועד לתת מחסה למי שנותרו ללא בני משפחה שידאגו להם, ולהעניק לילדים באיזור בו הוא שוכן ארוחה חמה לצד כלים שיעשירו את עולמם ויאפשרו להם לחשוב על עתיד שלא כולל עבודה במפעלים אשר בעותה עת העסיקו ילדים החל מגילאים צעירים מאוד.

השלושה משתלבים בטבעיות במקום כשמיקי ויעל מציגות עצמן כמהגרת יהודיות מפולין שנותרו ללא בני משפחה ופייטרו מוצג כמהגר מאיטליה. אמריקה של סוף המאה ה-19 הייתה מקום אליו הגיעו מהגרים רבים מכל רחבי אירופה. נוכחותם של השלושה אינה יוצאת דופן ולכן סיפרו הכיסוי שלהם מתקבל בטבעיות. מיקי ויעל משובצות מיד למגורים בבית ולסיוע במטבח ובטיפול בילדים הרבים הפוקדים את המקום. פייטרו אשר בקיא היטב ברזי הטיפול בסוסים נשלח לעבוד כסייס ולהתגורר במגורי העובדים.

מיקי ויעל זוכות לתרומת בגדים מאמלי, בת עשירים המתנדבת במקום ומייעצת להם גם ברזי ההתנהלות בחברה הגבוהה באמריקה של אותם הימים, כשהיא יוצאת מנקודת הנחה שבמקום ממנו מגיעות הבנות התנהל תחת חוקים חברתיים אחרים. יחד איתם, הקוראים לומדים אודות אמריקה באותן השנים והשינויים הרבים והמהירים שהתחוללו בה בתחומי החיים השונים.

לצד הצורך של השלושה להשתלב בתקופת זמן שאינם מכירים את חוקיה, הם עסוקים כל הזמן בחיפוש אחר הספר הבא שיוביל אותם לתקופת זמן נוספת ובמרדף אחר הרכיבים הכימיים השונים הנדרשים להכנת הנוזל שיפעיל אותו. את הרמז למיקמו של הספר הבא הם מגלים כאשר האותויות בספר שהוביל אותם לשיקגו נעלמות ומן הספר נושר פתק ובו מכתב מאביה ומאחורי כתב חידה מסתורי בעל שורה אחת שאמור להוביל אותם למקום בו נמצא הספר המכיל את הפורטל ליעד הבא.

לצד הצורך הבלתי פוסק שלהם ללמוד את החוקים של תקופת הזמן החדשה בה הם שוהים, הם עסוקים בחיפוש אחר הפתרון לכתב החידה, כשימצאו אותו ידעו היכן טמון הספר שהם מחפשים וכל שיוותר להם הוא ליצור את הנוזל שיחזיר לתוכו את האותיות וייפתח את פורטל הזמן....


 
ג'יין אדמס בצעירותה 


אריאלה בנקיר, מחברת הספר, עושה שימוש מושכל בעובדות ידועות אודות תקופות היסטוריות שונות, כדי להעשיר את ידיעותיהם של קוראיה אודות אירועים קטנים שייתכן ורבים אינם מודעים להתרחשותם, אך יש להם ערך מוסף רב. היא מקפידה לברוא עולם אשר יהיה נאמן ככל האפשר לתקופת הזמן בה הוא מתרחש וכך מאפשרת לקוראים לחוות את החיים בשיקגו על סיפה של המאה ה -20. מעבר להקפדה על דיוק היסטורי ככל שאפשר, היא מצליחה להפוך את הידע הרב שיש לה ליצירה בעלת ערך ספרותי העומד בפני עצמו.

בספר הנוכחי בנקיר מעניקה מקום לג'יין אדמס, אישה שפרצה דרך לנשים ואנשים רבים באמריקה בתפר בין המאה ה-19 למאה ה-20. ג'יין אדמס פעלה למען זכויות נשים וילדים והייתה האמריקאית הראשונה שזכתה בפרס נובל לשלום. היא הקימה את בית האל, אשר שימש כמקום בילוי חברתי לתושבי האיזור ונועד להעניק לילדים בסביבה ארוחה חמה וכלים נוספים פרט שיעניקו להם את האפשרות לחלום על עתיד שלא יהיה קשור ישירות לעבודה במפעלים השונים אליהם הוסללו ילדי המקום כבר בגיל צעיר מאוד. בית האל שימש מודל לבתים נוספים שהקומו באותה התקופה ולאחריה.

פרט לעבודתה במקום, הייתה אדמס פעילה למען זכויות הצבעה לנשים, ונחשבת למייסדת תחום העבודה הסוציאלית הקהילתית. חשיבות עשייתה למען הקהילה באותה תקופה מתחוורת בספר הנוכחי ביתר שאת, כשנפרשים תנאי החיים ילדים ונערים בני גילם של מיקי וחבריה, המתגוררים באיזור בית האל. הפער בין מקומם של ילדים ונערים כפי שאנו מכירים במאה ה-21, למעמדם באותה התקופה עצום, כמו מיקי אנו לומדים על השינויים הרבים שהיו צריכים להתחולל כדי ליצור תקופת ילדות ונעורים המובחנת מן החיים הבוגרים ותחומה בגבולות ברורים.


לצד ההיכרות המעמיקה עם התקופה ההיסטורית הנדונה בספר, אנו מלווים את מיקי במסע ההתבגרות שלה. במסע במאה ה-19 בארצות הברית, היא לומדת לעומק על טיבם של בני אדם במצבי קיצון. חבריה ומכרים שונים שהיא נתקלת בהם, מלמדים אותה שיעורים אודות אילוציי החיים והשפעתם על העקורנות והאידיאלים של בני האדם. היא לומדת להכיר את חבריה למסע ואת הטבע האנושי, אשר במעבר מסביבת החיים המוגנת יחסית שהייתה לה במאה ה-21 לסביבה בה קיים מאבק השרדות, מתגלה בכל היבטיו האפשריים.

מקומו של סיפור האהבה שלה ושל פייטרו לא נפקד גם מן הספר הנוכחי והוא אחד מן הקווים המניעים את עלילת הספר הנוכחי, לצד שלב נוסף בהבנת טיבו של המסע בזמן והדרך חזרה הביתה ולאביה.


אף כי הספר הנוכחי יצא לאור בהוצאה עצמית של המחברת הוא אינו נופל מן הספר הקודם בסדרה שיצא לאור תחת הוצאת ידיעות ספרים. הספר ערוך לעילא ועילא, הגהתו מוקפדת והעלילה מהודקת. השילוב בין מחברת הספר לעורכת, עפרה גלברט-אבני, הוציא תחת ידיהן ספר איכותי מכל בחינה הראוי למקום על מדף ספרי הנוער וחובבי הפנטסיה והסיפור ההיסטורי. לעניות דעתי, אריאלה בנקיר היא סופרת בעלת כישרון כתיבה נפלא שעושה שימוש בהשכלתה הרחבה כדי להעניק לקוראיה 2 חוויות בכרטיס אחד: ספרות טובה והרחבת ידיעותיהם.


מדובר בספר פנטסיה כתוב היטב המתאים לבני נוער ולחובבי ספרות היסטורית בכל גיל. הספר המבוסס על אירועים היסטוריים, כתוב בצורה מרתקת ומעשיר את ידיעות הקוראים בדרך הנפלאה ביותר האפשרית. המלצת קריאה חמה.
לצד ההמלצה החמה שלנו על הספר הנוכחי ועל הסדרה, מי שייבחרו לרכוש את הספר בשבועיים הקרובים יוכלו להכנס להגרלה שתערוך מחברת הספר בעוד שבועיים בדיוק. יש לעקוב אחר ההוראות בעמוד ההגרלה באתר הספר. בין הזוכים יוגרלו יום כיף לזוכה ולשלושה מחבריו (קולנוע+שתיה ופופקרן, פארק שעשועים ו 350 ש"ח למימוש בחנויות מסויימות) - בין מי שיירכשו את הספר בחנויות הספרים, וזוג כרטיסי טיסה לאיטליה כולל לילה במלון וביקור בפארק שעשועים - בין מי שיירכשו את הספר דרך האתר בלבד.


להתרשמות בלתי אמצעית, שני הפרקים הראשונים של הספר זמינים לקריאה באתר הפנקס.


הזמן השבור - אל העיר האפלה      מאת: אריאלה בנקיר     בנקיר הוצאה לאור      2016      361 עמ' - כולל אחרית דבר היסטורית

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה