יום שבת, 12 בנובמבר 2016

הזמן השבור / אריאלה בנקיר
מיקי גונן בת החמש עשרה התייתמה מאמה כשהייתה בת שנתיים. בגיל חמש עשרה נהרג אביה בתאונה והיא עברה לחזקתה של דודתה רחל. מכיוון שלא יכלה להישאר לגור בבית ילדותה, הוא נמכר ותמורתו נשמרת לה. בשל עבודת דודתה הן נאלצות לעבור ללונדון, מיקי מסרבת להצטרף לרחל ומעלה את האפשרות שתלמד בפנימיה יוקרתית ליד ירושלים. עם הזמן משתכנעת דודתה, אך משמיקי מתחילה ללמוד בפנימיה היא מגלה שהחיים במקום שונים מכפי שתיארה לעצמה.

החברה הסגורה אליה נקלעת מיקי אינה מקבלת אותה, חברותה עם מתן מלך הכיתה מתבררת כטעות כשהיא מסרבת להיעתר לו והוא מפיץ שמועות שונות אודותיה, שומעות שאיש אינו בודק את אמתותן. ספריית בית הספר משמשת לה מקום המקלט היחיד בו איש אינו צופה בה. ארבעה חודשים אל תוך שנת הלימודים היא מוצאת את עצמה יושבת שוב בפינה נסתרת בספריה, פינה אשר רוב הספרים בה כבר מוכרים לה ככף ידה. כשהיא סוקרת מתוך הרגל את המדפים סביבה, היא מגלה ספר בעל כריכת עור הלוכד את תשומת ליבה. במהלך הקריאה בעמוד הראשון היא מוצאת את עצמה בתוך העולם המתואר בו: ממלכתה של המלכה אלאונורה ד'ארבוראה.


אריאלה בנקיר מבססת את סיפורה של המלכה אלאונור על אירוע היסטורי. באחרית הדבר לספר היא מספרת מעט על הרקע לספר:

     מפת דוכסות אבוריאה (התמונה לקוחה מן הערך האנגלי של הדוכסות בויקיפדיה)

ממלכת אבוריאה הייתה דוכסות הכפופה לממלכת ארגון (הנמצאת על האי סרדיניה ובעלת אוטונומיה ייחודית תחת שלטון איטליה בימינו). בשנת 1347 עלה לשלטון המלך מריאנו הרביעי (אביה של אלאונורה) ומרד בשלטון הזר. ב 1354 כבש מריאנו את רובו של האי, פרט לשלוש ערים שנותרו בשלטון ארגון. עם מותו ב 1375 מן הדבר, עבר השלטון לבנו אשר נרצח יחד עם בתו בשנת 1383. אז שבה אלאונורה לממלכה עם בעלה ותפסה את השלטון. בעלה יוצא בשליחותה על מנת לנסות ולהגיע להסכם שלום אם ארגון השכנה, אך נופל בשבי.


שבע שנים לתוך שביו, כשהמלכה עסוקה בתכניות שונות שיסייעו לה לשחררו מן השבי ולהשיבו, נוחתת מיקי בממלכת אבוריאה השנה היא 1376, ממלכת אבוריאה השוכנת על האי סרדיניה הגובל באיטליה, נשלטת על ידי המלכה אלאונורה ד'ארבוראה.

מיקי מתעוררת במרתף חשוך, כשהיא מפלסת את דרכה למעלה היא מוצאת את עצמה מול אלאונורה ד'ארבוראה בכבודה ובעצמה ומופגשת עם משרתת בשם ברטה - רוקחת התרופות המלכותית, שנודעת גם בזכות חלומותיה הנבואיים. השפה המדוברת בממלכה אינה עברית, אך מיקי מוצאת כי היא מבינה את הדוברים היטב ושהיא שולטת בה. ברטה חזתה את בואה של מיקי אל הממלכה ולכן המלכה מקבלת את ביקורה בטבעיות. העובדה כי הממלכה שרויה במלחמה עם מדינה שכנה, אינה מאפשרת למלכה לבחון את סיפורה של מיקי לעומק. ביקורו של כל אדם מחוץ לממלכה מושך את תשומת לבם של התושבים ולכן היא מחליטה להציג אותה כיתומה המגיעה מ"טרה סנטה" הלוא היא ישראל הקדומה בפי המאמינים הנוצריים.

בואה של הנערה מעורר כצפוי עניין, לצד העניין שמגלים בה נתיני הממלכה, גם המרגלים של הממלכה השכנה חפצים לדעת את סיפורה. המלכה מצמידה לנערה עלם צעיר שיכיר לה את הממלכה וילווה אותה במהלך סיוריה. מיקי גונן מתוודעת לחיי השגרה של בני האדם בימי הביניים. היא מתרגלת ללבוש השונה של אותה תקופה, לסירי הלילה שקדמו לשירותים המודרניים שאנו מכירים, לאמבטיות הפח ולעובדה כי נשים ובני המעמד הנמוך נתפסו כחסרי ערך.

העובדה כי מיקי היא בת בית בחצר המלכה, מקנה לה מעמד רם על כן היא פטורה מן העול הנופל על רוב האנשים בממלכה. עוולות בהן היא נתקלת מוכיחות לה כי היא בעלת כוח פנימי ותושייה, אשר לא באו לידי ביטוי בחיי היום יום שלה בישראל של המאה העשרים ואחת.


אריאלה בנקיר יצר ספר פנטזיה קסום המבוסס על אמיתות היסטוריות. סיפור האהבה הנרקם בין מיקי לפייטרו - הנער שנבחר ללוות אותה בעת שהיא מסיירת בממלכה מהווה את הציר המניע של העלילה, לצד ניסיונותיה של מיקי להבין איך הגיע למקום ואיך תוכל לשוב חזרה לישראל של ימינו. אף כי בנקיר שמה בפיהם של פייטרו ודיאנורה - חברה שמוצאת לה מיקי בממלכה, תובנות בוגרות מעט יחסים לגילם, סיפור הפנטזיה שהיא יוצרת מקורי וכתוב בלשון קולחת המכבדת את הקוראים (בני כל הגילאים). סיום הספר מותיר פתח להמשך, שבאופן אישי אשמח מאוד לקרוא בעתיד.


מומלץ מאוד לבני נוער החובבים ספרות פנטזיה, ולמי שאוהבים רומנים היסטוריים - על אף שרוב הדמויות בספר בדיוניות, הרקע לעלילה הוא אירוע היסטורי אמתי


הזמן השבור      מאת: אריאלה בנקיר      הוצאת ידיעות ספרים      2012      454 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה