יום שני, 17 באוקטובר 2016

כולם נשא הרוח / שגיא כהןלא תמיד אני יודעת איך לפתוח סקירה על ספר שקראתי. בדרך כלל אני יוצרת לעצמי תרשים כלשהו בראש לפני שאני פותחת במלאכת כתיבת הסקירה, אבל יש מקרים שהתרשים מבושש להופיע, במקרים הללו אני כותבת לי שורת נקודות שעלו במהלך הקריאה ואחר כך מנסה לחבר ביניהן בדרך שתיצור רצף קריאה סביר. אני מניחה שהמקרה הנוכחי נופל בקטגוריה השנייה.

אני יכולה לפתוח ולכתוב שקראתי את הספר קריאה רציפה ומאוד מהירה בישיבה אחת. מרגע שלקחתי אותו לידי ועד שסיימתי את הקריאה בו עברו כשעתיים. ניתן לזקוף את העובדה הזאת לזכות קצב הקריאה המהיר והידוע לשמצה שלי, אבל גם לזכותה של הכתיבה הקולחת של שגיא כהן שהופכת את חווית הקריאה בספר הנוכחי למעניינת. יש רגעים בהם זיהיתי בין המילים של כהן משהו מן הפוליטיקה הקטנה שמאפיינת כל קבוצת אנשים באשר היא, אבל ברגעים אחרים כאישה, התקשיתי להשלים עם פירוט ההיבטים השונים של ההתבגרות המינית המאפיינת נערי ישיבה צעירים, מלבד ההסתייגות הזו שהפריעה לי מספר פעמים במהלך הקריאה, מצאתי כי יצרת הביכורים של כהן מעוררת בי סקרנות לקריאת כתיבה עתידית שלו.אי אפשר לכתוב על הספר הנוכחי בלי להתייחס לשמו ולמקור ממנו הוא לקוח. שם הספר 'כולם נשא הרוח' , הן גם המילים הפותחות את שירו של ביאליק 'לבדי', העוסק בתחושה של ביאליק כי נותר לבדו בעוד כל מכריו נטשו את בית המדרש ופנו לחפש להם מקורות חדשים. ביאליק, שנטש אף הוא את בית המדרש במתכונתו השמרנית, המשיך לעסוק בנושא כל חייו, נדמה שגם שגיא כהן שצמח בתוך חממה יישובית ודתית והתרחק ממנה במהלך השנים, מרגיש כי מעולם לא הפסיק לנהל אתה דיאלוג הבא לידי ביטוי ביתר שאת בספר הנוכחי.


היישוב הקהילתי עטרת בו גדל המחבר (התמונה לקוחה מערך הויקיפדיה העברי של היישוב)

'כולם נשא הרוח' הוא סיפור התבגרות של ילד שגדל בהתנחלות קטנה בהרי שומרון. דרך עיניו אנו מתוודעים לשגרת החיים בצל אידאולוגיה המאפילה על כל תחום חיים אפשרי וגובה מן המסתופפים תחתיה מחירים גבוהים. בגיל 13 נפצעת אמו של גיבור הספר מירי מחבלים, פציעה המחוללת תהליך שינוי בדרך בה היא מתנהלת, אשר מאז ומתמיד נגעה בשולי הלגיטימיות החברתית ביישוב הקטן, הפציעה מאפשרת לה חירות שמעולם לא הרשתה לעצמה ליטול, חירות המאיימת על הנרטיב המקובל ביישוב וגוררת התייחסויות מן הגורמים השונים ביישוב. אותה חירות משפיעה גם על הדרך בה רואה אותה בנה ועל הניסיונות השונים שלו לפצות על חריגותה.

מאז שהגיע ליישוב עם בני משפחתו בגיל צעיר, מלווים את חיי הגיבור ארבעת בני גילו, יחד הם מהווים את שכבת הגיל הגדולה ביותר ביישוב הקטן המונה 60 משפחות. כל אחד מהם מהווה עבורו אבן בוחן לחייו והנתיבים שהם בוחרים משפיעים על הדרך בה הוא תופס את העולם ואת הבחירות שעושים בני אדם. הם מלווים אחד את השני לאורך שנות הלימוד במערכת החינוך ועוברים ללמוד בישיבה התיכונית בה הם חולקים חדר משותף.

עומר - הוא החבר שלמרות שלא ניחן במראה מצודד במיוחד, מצליח להלך קסם על הבנות. הוא מאוהב בבת הרב של היישוב שמצידה נוהגת להתנגח אתו מילולית בלי פחד. הוא גם היחיד מביניהם שלא חושש להביע את דעתו בכל נושא מול כל אדם.

דודי - חלק בלתי נפרד מחבורת הילדים הקטנה, תמיד לוקח חלק בפעילויות השונות ולא בולט בצורה כלשהי בשום תחום. במהלך שנות הלימוד בישיבה מגלה את עצמו והדרך בה חברי הקבוצה השונים מתייחסים אליו מסמנת את תחילת סופה.

אלקנה - הוא החבר שלומד לעומק ומקפיד למלא את כל מצוות התורה וההלכות המקובלות. הוא זה המתריע בפניהם כשהם חורגים מן התלם.

ארז - ילד ממוצע ומפונק שהורגל שכל מאוויו מסופקים לו מדיי הוריו והמעבר לישיבה מעמת אותם עם החינוך שקיבל שמונע ממנו להתמודד עם אתגרים שונים. גם את העניין שלו במין הוא מנהל בצורה חסרת עכבות, החל במגזינים שונים וכלה בנגיעות אסורות שהוא יוצר בדרך שמונעת את השיחה אודות הנושא.

ברקע, נבחן מקומה של משפחה ספרדית ביישוב דתי שרובו על טהרת עדות אשכנז, השפעתם של פאנטים אידאולוגיים על בני נוער המחפשים דרכי ביטוי, מערך הכוחות בין אב ואם המשפחה ועוד. בכל הנקודות הללו נוגע כהן בקצרה כשהן משמשות כולן רקע לתהליך ההתבגרות של גיבורו.


מדובר בספר ביכורים קולח, המתמקד בתהליך התבגרותו של נער צעיר בסביבה חברתית קטנה ואידאולוגית שהחיים בה גובים מחירים שונים מחבריה. הספר נוגע בתהליכים השונים בחברה הישראלית הקשורים להתנחלויות וככזה עשוי לעורר קשת רחבה של תגובות אצל קוראים לאור תפיסת העולם שלה בנוגע לנושא זה ולנושאים אחרים. אשמח לקרוא בעתיד יצירה רחבת היקף של המחבר, אשר מטבע הדברים תתן מקום רחב יותר להיבטי חיים רבים שהעלילה נוגעת בהם רק במקצת.


להתרשמות בלתי אמצעית, ניתן לקרוא את הפרק הראשון של הספר בקישור.


כולם נשא הרוח      מאת: שגיא כהן      הוצאת עם עובד      05.2016      198 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה: 54 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה