יום חמישי, 21 ביולי 2016

גיים אובר / דנה אבירםהספר 'גיים אובר' הוא הספר השני ב"סדרת סלפי" שכתבה דנה אבירם, עובדת סוציאלית, מרצה ובעלת חברה המתמקדת בזהירות ברשת ומעבירה סדנאות והרצאות לילדים, בני נוער והוריהם. עלילתו מתכתבת עם הספר הראשון בסדרה: "סלפי אחד יותר מדי". גיבורי הספר הנוכחי לומדים באותו בית ספר, חלקם מככבים בשני הספרים, ועלילת הספר משיקה בחלקה לציר הזמן של הספר הקודם ומתרחשת באותה השנה.


עידו, תלמיד כיתה ט', לא יודע איך זה קרה, מילד חנון בבית הספר היסודי שהיה לו בעיקר חבר אחד, הפך בחטיבת הביניים לאחד התלמידים המקובלים כששון, תלמיד חדש שעבר לשכונה, התיישב בכיסא לידו והודיע לו שזה מה שיקרה. שון קיים את ההבטחה שלו. אף על פי שעידו לא מפגין ביטחון עצמי כמו כל המקובלים, ששפת הגוף שלו מעט מתכנסת והוא לא נחשב לחתיך, העובדה שהוא מסתובב עם שון הפכה אותו לאחד הילדים המקובלים ביותר בחטיבה והרחיקה אותו ממי שהיה החבר הכי טוב שלו עד אז.

בחופש הגדול בין ח' לט', התחיל לתת שיעורים פרטיים לילדה שלומדת שכבה אחת תחתיו, גאיה. במהלך השיעורים גילה שהוא מתאהב בה. אף על פי שלא הכיר את גאיה קודם, התברר שהיא הכירה אותו. כמו כולם הכירה את שון ולכן הכירה את החברים של שון. הייתה זו אחותו הצעירה עדן שלומדת באותה שכבה עם גאיה, שהבחינה שהוא מאוהב ובישרה לו.

לפני שהייתה לו הזדמנות לעשות צעד בכיוון, מפגש שארגן בביתו לשון והחבר'ה ואליו הזמין גם את גאיה, התברר כטעות. שון וגאיה הפכו לזוג בעקבותיו והסיכוי של עידו לצאת אתה הפך לאפסי. מצד שני, עידו ידע ששון נוהג להחליף חברות בקצב בו נערים אחרים מחליפים גרביים והחליט להמתין בסבלנות עד שזה יקרה. בינתיים, המשיך להיות אתה בקשר והפך לידיד הכי טוב שלה.

כשגאיה באה לספר לו שהיא ושון נפרדו הוא תכנן את הדרך בה יציע לה לצאת. דברים התגלגלו אחרת ובסופו של דבר גאיה היא זו שביקשה ממנו להיות בן הזוג שלה במסיבת הפורים שהפכה את העולם שלו. אף על פי שהגיעו יחד, גאיה בלתה את הערב על רחבת הריקודים עם שון ונראה ששניהם גילו עניין מחודש זה בזו. עידו נמלט מן המקום בריצה והחליט לנתק קשר עם כל מה שקשור לגאיה.

האהבה הנכזבת הובילה אותו אל עולם משחקי הרשת. הרצון להתרחק מן הסביבה החברתית בה נמצאת גאיה, הוביל אותו לחפש את חברתו של חבר הילדות היחיד שהיה לו ונטש כשהתחבר לשון, יואב. יואב מקבל את חידוש הקשר בטבעיות ומכיר לו את חבריו החדשים ואת מה שמעסיק אותם בשעות הפנאי: משחקי מחשב רבי משתתפים ברשת. עידו שמגלה כישרון מיוחד במשחק ספציפי שהחברה שייצרה אותו מבטיחה לשחקנים בעלי ההישגים הטובים ביותר כי תעסיק אותם, אותם, נשאב פנימה אל המשחק ומתנתק מהעולם. בין לבין, הוא מתחיל לתת שיעורים פרטיים לענת, ילדה מהכיתה של גאיה שפונה אליו ואומרת שגאיה ממליצה עליו כמורה פרטי.

עם הזמן, עידו מזניח את הלימודים, מתרחק מחבריו, בני משפחתו והחלומות שהיו לו ובשלב מסוים מפסיק להגיע לבית הספר.  השינויים שעוברים עליו לא נעלמים מעיניהם של כל מי שמקיפים אותו ולצד הרצון שלו לזכות במשרה שמציעה חברת משחקי המחשב, הוא נאלץ להתמודד עם השלכות השינויים בהתנהגותו בעקבות המפגש עם המשחק.


סדרת סלפי, עוסקת בהשלכות שיש לפעילות של ילדים ובני נוער ברשת. מחברת הספר משלבת סיפורים מן העולם האמתי הרלוונטיים לחיי היום יום של בני נוער וילדים כיום, ומעניקה לגיבוריה כלים להתמודדות עם ההיבטים השליליים של הגלישה ברשת בדרך המאפשרת לקוראים לאמץ אותם לחייהם לאחר הקריאה.

הספר הנוכחי לא נופל למלכודת הדידקטיות. דנה אבירם מצליחה להעניק לקוראים מפגש בלתי אמצעי עם תופעת ההתמכרות למשחקי מחשב און ליין בדרך טבעית, המאפשרת להם להטמיע בתוכם את המסרים השונים  בלי שתתעורר בהם התנגדות פנימית. דנה מספרת כי הרעיון לכתיבת הספר הגיע משיחות שערכה עם אנשי מקצוע, אשר דיברו בדאגה על תופעה הולכת וגדלה של בני נוער המתמכרים למשחקים ברשת ועל ההשלכות של אותה התמכרות על חייהם וחיי הסובבים אותם.


קשה למצוא ברשת נתונים מדויקים על כמות בני הנוער המכורים למשחקי מחשב, קשה גם לעתים להפריד בין תחומי העיסוק השונים של בני הנוער ברשת. הגדרת ההתמכרות הופכת רלוונטית כאשר לעיסוק של הילד במחשב מתלווים גם שינויי התנהגות המשפיעים לרעה על התפקוד היומיומי שלו. התמכרות למשחקי מחשב לא שונה מהתמכרויות אחרות ודורשת התמודדות מורכבת.


גים אובר הוא ספר נוסף פרי עטה של דנה אבירם העוסק בממשק בין האינטרנט לילדים ובני נוער ומתמקד בתופעה הולכת רווחת של התמכרות למשחקי מחשב. הספר המיועד לתלמידי חטיבות הביניים כתוב בצורה קולחת ומאפשר לקוראים להתבונן בתופעה ובדרכים השונות להתמודד אתה, לצד העיסוק בגיל ההתבגרות, חיי החברה ואהבה ראשונה. מומלץ גם לצוותי הוראה ולהורים.


להתרשמות בלתי אמצעית, ניתן לקרוא את הפרק הראשון של הספר בקישור.


גיים אובר      מאת: דנה אבירם      הוצאת רימונים בשיתוף עם ידיעות ספרים      2016      310 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה