יום רביעי, 13 ביולי 2016

עמית, דלית ושביט בתעלומת המודעות התלושות / אלכס פז גולדמןאל כתיבתו של הסופר אלכס פז גולדמן התוודעתי עם צאת ספרו הראשון "המרגל האבוד והשמלה הירוקה", אשר עסק בתעלומות שליוו את המדינה בשנים הראשונות להקמתה (קדם לו ספר משותף שכתב ביחד עם הסופרת איריס ארגמן שאף עובד להצגת ילדים: "הרפתקה בחולות"). ספרו הבא "תעלומת העיניים השחורות כחולות" שמר על אותו קו ובשפה עשירה ועלילה מרתקת, עסק בנושא החטיפה של ילדי תימן בשנות הקמת המדינה.

הספר הנוכחי, האחרון שהוציא המחבר לאור עד כה, סוטה מעט מתכני הספרים הקודמים שלצד סיפורי הרפתקה לילדים עסקו גם באירועים רבי משמעות בהיסטוריה הקצרה של מדינתנו, ומתמקד בבית אחד בתל אביב בימים אלו, בו מגלים ילדי המשפחה שהחתולה האהובה שלהם הלכה לאיבוד. עלילת הספר משמשת רקע לדיון באחד הנושאים הנוכחים ביותר בעידן הנוכחי: גירושים.


המספרת בספר הנוכחי היא דלית, הלומדת בכיתה ה', היא חוזרת הביתה ושומעת בכי חזק הבוקע מביתה. עד שהיא מסיימת לטפס את המדרגות ומגיעה אל הדירה היא מזהה שאת קולות הבכי משמיעים עמית,אחותה הגדולה, ושביט, אחיה הקטן. כשהיא נכנסת הביתה היא רואה את אמה עומדת בחוסר אונים במרכז הסלון ולצידה עמית בפנים אדומות ושביט שעדיין ממרר בבכי. לאט לאט היא מבינה שאמם חזרה הביתה והותירה את הדלת פתוחה כך שתספיק ליציאתה של רוקפור, החתולה שלהם, מן הבית. מתברר גם שאחיה הספקו לחפש את החתולה האובדת בחצר הבניין ומסביב ולא מצאו אותה.

אמה שלה הכינה מודעה עם פרטי החתולה ובה תמונה ברורה ואמצעים בהם ניתן ליצור קשר עם בני המשפחה כדי להודיע על מציאתה. היא צילמה המון עותקים שלה וכל מה שנאשר הוא לתלות אותם. עמית חוששת שאיש לא יתקשר, ודלית נזכרת שעל לוח המודעות בכניסה לבניין נתלה פתק שמזהיר את בעלי חיות המחמד לשמור את בעלי החיים שלהם בבית בימים הקרובים כי העירייה פיזרה רעל המסוכן להם ולבני האדם.


אמם הממשיכה במאמצים להרגיעם, מודיעה להם ששוחחה עם האב המתגורר בדירה נפרדת מאז שהתגרשו ההורים, והוא בדרך אליהם על מנת לסייע להם לתלות את המודעות ולחפש את רוקפור. בדיוק כשהיא מסיימת לעדכן אותם האבא מגיע וכמו אמם מנסה לשכך את הפחד שלהם ומציין כי הוא מניח שמישהו כבר מצא את רוקפור ולא יודע לאן להחזיר אותה. הוא לוקח מאמם את המודעות ובוחן את העובדה שרוב הפרטים המופיעים עליה הם שלו. הם מתחילים להתווכח, אבל מחליטים שהזמן דוחק ועדיף לתלות את המודעות שישנן.

בדרך החוצה שביט מספר לאביהם שהחבר החדש של אמא יעבור לגור אתם וייקח אותו למשחקים. לפני שאבא שלהם יתחיל לחקור אותם עליו, דלית קוטעת את השיחה ומציעה שיתמקדו בחיפושים אחרי החתולה שנעלמה. אחרי שהם תולים את כל המודעות ומחפשים בין פחי הזבל הם חוזרים הביתה עצובים שרוקפור לא נמצאה.

דלית מחליטה לתלות מודעה אחת גם על לוח המודעות בכיתה, אך ההחלטה שלה לא מתקבלת באהדה על ידי ראש הועד הכיתתי ומובילה לעימות חזיתי בין השניים. בדרך הביתה מבית הספר היא מגלה שהמודעות שתלו אמש נעלמו כולן, פרט למודעה אחת על לוח המודעות בסופר....עלילת הספר עוקבת אחר תעלומת המודעות התלושות ומאפשרת לילדים ולקוראים הצעירים כאחד להתוודע לפתרון התעלומה. גם החיים של הילדים לאחר גירושי הוריהם נפרשים בצורה בהירה וכנה. לצד הרגע בו מבשרים ההורים לילדים כי החליטו להתגרש, אנו נחשפים להתמודדות המשותפת של הילדים וההורים כאחד עם השינויים שחלים במבנה המשפחה ועם מארג היחסים החדש שנפרש בין הילדים להורים ובין ההורים בינם לבין עצמם.

על רקע הרפתקה עכשווית ומרתקת שעושה שימוש גם בפייסבוק, יוטיוב וטלפונים סלולריים, שיש בה מקום גם ליחסי הכוחות המשתנים בין ההורים ובית הספר, מצליח אלכס פז גולדמן לדון בחייהם של ילדים להורים גרושים מנקודת מבטם בדרך שאינה מתיילדת או דידקטית. קולה של דלית, המספרת את הסיפור כולו, משקף בצורה בלתי אמצעית עולמה של ילדה אחת בעידן הנוכחי שמתמודדת עם השינויים השונים המתרחשים בחייה לאחר שהוריה התגרשו. ילדה הבוחנת את העולם סביבה בכלים שיש לה ומתבוננת גם במבוגרים סביבה בעין בוחנת.אלכס פז גולדמן מספר כי הספר מבוסס על מקרה דומה שאירע לילדיו בעת שהיו צעירים והחתולה שאמצו ברחה מן הבית. במקרה שלהם, החתולה חזרה אחרי זמן קצר מן הטיול שערכה בחוץ. כמו גיבורי הספר הנוכחי גם ילדיו שלו עברו משבר בעת שהחליטו הוא ורעייתו להתגרש ומשהו מן החוויה המשפחתית המשותפת של גירושיהם קיים אף הוא בספר הנוכחי.ניתן להתרשם באופן בלתי אמצעי מן הספר באמצעות קריאת שני פרקיו הראשונים בקישור.


אלכס פז גולדמן הוא סופר ילדים מוכשר אשר סיפורי ההרפתקאות בספריו, מכילים בתוכם גם ערך מוסף. בספרו הנוכחי הוא בוחן את השלכות הגירושים על הילדים מנקודת מבטה של ילדה אחת שהחתולה שלה הולכת לאיבוד. הספר כתוב היטב והקריאה בו קולחת והוא מומלץ בחום לילדים הבוגרים בבית הספר היסודי.


עמית, דלית ושביט בתעלומת המודעות התלושות      מאת: אלכס פז גולדמן      אייר: יניב טורם      הוצאת עצמית      2016      160 עמ' - כולל 'ספריו הקודמים של המחבר'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה