יום שלישי, 21 ביוני 2016

החור שברעש / פטריק נסבעיר פרנטיסטאון חיים רק גברים, זאת אומרת 146 גברים ונער אחד - טוד. עוד חודש גם טוד יהפוך לגבר. בפרנטיסטאון כל שנה מורכבת משלושה עשר חודשים, טוד הוא בן 12 ושנים עשר חודשים. עוד שלושים יום כשימלאו לו 13 יהפוך באופן רשמי לגבר. בעולמחדש בה שוכנת העיר פרנטיסטאון לא נשארו יותר בני אדם פרט ל 147 התושבים של העיר, כולם נכחדו במלחמה הגדולה מול הספקלים. המלחמה הגדולה מול הספקלים - גזע החייזרים ששכנו על הכוכב החדש אליו הגיעו בני האדם כשהעולם שלהם היה צר מלהכיל, הביאה להכחדתם של החייזרים. במסגרת המלחמה הגדולה שחררו הספקלים וירוסים שהרגו את הנשים והפכו את כל מחשבות הגברים לגלויות. מכיוון שאביו של טוד מת עוד לפני לידתו, אימצו אותו בן וקיליאן שגידלו אותו ממש כאילו היה בנם.

ליום ההולדת האחרון שלו קיבל טוד במתנה את מנצ`י, הכלב שקיליאן קנה רק כדי לא להרגיז את ראש העיר פרנטיס (שקרא לעיר על שמו אחרי המלחמה). אנו נתקלים בטוד לראשונה כשהוא יוצא לשליחות מטופשת שלא מתאימה לגברים, לקטוף תפוחים מן הביצה על פי בקשתו של בן. זו עוד הזדמנות של טוד לקחת אתו את מנצ`י לסיבוב ארוך ולשמוע את הקשקושים הבלתי פוסקים שלו, כן, בעולמחדש בעלי החיים מדברים. זה לא שלכלבים יש משהו חשוב להגיד, מסתבר כי העובדה שהם מדברים לא הפכה אותם לחכמים במיוחד. גם החרקים, היונקים ושאר היצורים על גבי הכוכב לא באמת חשפו לבני האדם הוכחות מרשימות לחכמתם כשהללו החלו לשמוע אותם מדברים.

הטיול של טוד לקטיף התפוחים מפגיש אותו עם תופעה חריגה בעולמחדש, חור בתוך הרעש. כי את זאת צריך לדעת, החיים על פני כוכב עולמחדש אף פעם לא שקטים. בכל מקום בו יש יצור חי מלווה אותו מעטפת רעש ההולכת עמו לכל מקום, כל יצור חי בעולמחדש חושף בפני סביבתו את עולמו הפנימי באופן בלתי פוסק. כך טוד יודע איך נראות נשים מתוך זיכרונותיהם של הגברים שחיו עמן (יש גם וידואים - סרטי וידאו בשפתו של טוד, שמר פרנטיס, ראש עיריית פרטניסטאון, הרשה לנערים לצפות בהם כשהיו ילדים מסיבות חינוכיות. בשלב מסוים החליט מר פרנטיס שהצפייה בהם מיותרת, אז טוד לא זכה להכיר את כל הסיפורים על העבר האנושי של תושבי עולמחדש). החור שברעש, שעבור טוד מגדיר בהעדר כל רחש מציאות חדשה של יצור שברו אינו מעיד דבר על תוכו, מסקרן אותו מאוד. כשטוד מתחיל להתחקות בעקבותיו, מיקומו של החור משתנה. לפני שטוד מספיק להתקרב לחור שברעש יחד עם מנצ`י כלבו, תופס אותם הכומר של העיר, אהרון - שאינו שפוי במיוחד.

המפגש של טוד בביצות עם החור שברעש ועם אהרון, מוביל לשרשרת מהירה של אירועים המשנים את תפיסת המציאות של טוד ומעמידים בסימן שאלה את כל מה שידע על עצמו ועל העולם בו הוא חי עד לרגע ההוא.

פטריק נס יצר ספר פנטזיה הגולש לתחום המד"ב ועיקרו סיפור מסע של נער מתבגר להיכרות עם עצמו דרך חשיפה מחדש של המציאות בה הוא חי. העולם הייחודי שבונה נס בטרילוגיית הכאוס המהלך שלו מרתק ומתכתב בו זמנית עם ספרות הפנטזיה וספרות המד"ב. נס מסביר את התופעות הנמצאות בספר ואינן קיימות במציאות היומיומית שלנו בקדמה טכנולוגית,  אף כי חלקן נוטות יותר לאפיון מציאות התואם את ז`אנר הפנטזיה.

גיבורו של נס הוא נער מתבגר שליבו נמצא במקום הנכון, החינוך שקיבל, היה חלקי ביותר ואמת ושקר נמהלו בו בדרך בלתי ניתנת להבחנה. אנו חווים את מסעו של טוד דרך עיניו ויחד אתו בוחנים את מעשיו בהתאם לידיעותיו אודות המציאות בכל שלב ושלב. טוד הוא נער מתבגר הנאלץ לגלות יום אחד שהמציאות שלתוכה גדל חסרת כל בסיס ממשי. כל מפגש שלו עם רכיב מציאות השונה מזו שהכיר כל חייו מכריח אותו להתעמת עם מסורות חייו בדרכים שיאלצו אותו להתבגר במהירות. שפתו של טוד אופיינית למי שלא זכו בחייהם להשכלה פורמלית רחבה וכך מילים רבות מבוטאות בצורה לא נכונה, המאפיינת נערים במצב דומה.


החור שברעש הוא ספר נעורים דיסטופי שניתן לשייך לז`אנר המד"ב. תרגומה של מיכל אלפון נעשה בשפה קולחת ההופכת אותו לכזה שקשה להוריד מן היד מרגע שמתחילים לקרוא בו. מומלץ לכל חובבי הז'אנר גם אם כמוני עברו את גיל 14 מזמן, כל עוד אינם מונעים מעצמם הנאות פשוטות.


החור שברעש הוא הספר הראשון בטרילוגיית הספרים "כאוס מהלך". הספר יצא לאור לראשונה בעברית בשנת 2011, עם תרגומו של החלק השני בטרילוגיה הוא יוצא לאור בכריכה חדשה התואמת את זו של הספרים הבאים בסדרה.החור שברעש - כאוס מהלך 1      מאת: פטריק נס      מאנגלית: מיכל אלפון      הוצאת כנרת זמורה ביתן      2013     461 עמ'    


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה