יום שבת, 25 ביוני 2016

הסכין והרקיע / פטריק נסספרות מעצם טבעה, גם זו המתארת אירועים שקרו באמת, נשענת על כישרונו של הכותב לתרגם את מה שהוא רואה בעיני רוחו למילים שתצלחנה לגעת בקוראים. ספרות פנטזיה מהגדרתה יכולה לפרוץ את כל גבולות המציאות המוכרת ולהגדירן מחדש בעולם שנברא בין כרכיה. מחבר הספר, פטריק נס, יצר בטרילוגיית הספרים "כאוס מהלך" מציאות שהגבולות שלה משיקים לאלו המוכרים לנו מחיינו אנו, אך זרמי המעמקים שלה מעניקים לה פרשנות שונה.


בשני הכרכים הראשונים של הטרילוגיה התוודענו לעולמם של אנשי כדור הארץ שנאלצים לעזבו לאחר שבני האדם הפכו אותו לכזה שלא ניתן לחיות עליו. חללית אחת יוצאת לתור את הכוכב שנמצא כמתאים למגוריי בני האנוש, על מנת לוודא כי יהיה מוכן להגעתם של אחרוני תושבי כדור הארץ שעתידים לעבור אליו. על כוכב הלכת החדש כבר מתגוררים צאצאי השליחים הראשונים שיצאו לתור את העולם החדש.

גם את אנשי העולם החדש פגשנו בספרים הקודמים. הזמן והמתיחות ביניהם חילקו אותם לשתי קבוצות, האחת עיקרה גברים ומונהגת על ידי ראש עיר שרוצה להיות שליט העולם החדש. השנייה, מונהגת בידי המרפאה המובילה של העולם החדש שמוצאת כי דרכו ומטרותיו של ראש העיר עתידות להמיט כלייה על האנושות בכללה.

אך ההבדל בין הגברים והאנשים על פני כוכב הלכת החדש לא מתבטא רק בהעדפות ההנהגה שלהם. על פני כוכב הלכת החדש מתרחש עם הזמן תהליך בלתי הפיך בו מחשבותיהן של הגברים משודרות באופן בלתי פוסק ממוחם אל הסביבה. הנשים שהגיעו לכוכב הלכת הזה לא נדבקו במה שכנראה הפך את כוונותיהם של הגברים לשקופות ומחשבותיהן נשארות אצלן. גם בעלי החיים השונים על פני כוכב הלכת הזה שקופים לבני האדם אף כי דרך התקשורת שלהם עם בני האדם אינה מילולית במובן המקובל.

שתי קבוצות בני האדם בעולם החדש מתעלמות מן השואה שהמיטו על תושביו המקוריים של הכוכב, הספקלים. אומה שוחרת שלום שלא הייתה ערוכה למתקפה של בני האדם וכתוצאה מכך רבים מבניה נהרגו ורבים עוד יותר נשבו והפכו לגזע העבדים של בני האדם. בשני הכרכים הראשונים לנו כקוראים וגם לבני האדם על פני כוכב הלכת, לא הייתה הכרות טובה מספיק עם עולמם של הספקלים שפרט לאחד, 1017 שם שניתן לו על ידי מספר המתכת שנצרבה לעורו ולא ניתנת להסרה, לא שרדו. את קולו של 1017 שמענו לראשונה בסיום עלילתו של הספר הקודם ובספר הנוכחי קולו מקבל ביטוי שווה לנציגיהם של שני עולמות בני האדם, טוד ו-ויולה שסיפור האהבה שלהם הוא זה שמחבר בין כל העולמות כולם.


בספר הנוכחי באים לידי ביטוי הזרמים העמוקים המניעים את כל תושבי כוכב הלכת. נפרשים בבהירות כוונותיהם של מנהיגי קבוצות בני האדם השונות על הכוכב ומתגלה לראשונה האמת מאחורי גזע הספקלים החי על כוכב הלכת. בסופו של הספר הקודם מגלים בני האדם כי גזע הספקלים שחשבו כי הושמד כולו במתקפת בני האדם האחרונה על עבידהם, חי וקיים ומתפרש על פני חלקים נוספים על כוכב הלכת. אבל טיבו האמתי של הגזע עדין לא נהיר להם ויחד אתם אנו מגלים את מקור כוחם של הללו ואת הסיבה לדרך בה הם חיים על פני כוכב הלכת.

המאבק על השליטה בכוכב הלכת החדש הוא רק סיפור המעטפת, הכוכב האמתי של טרילוגיית הספרים הזו הנו טבעם של בני האדם. רוב בני האדם נוטים להשליך על סביבתם את תפיסת העולם האישית שלהם ומשם לפרש את מעשיהם של אחרים על פי ההיגיון הפרטי שלהם. גם תושבי כוכב הלכת החדש, בני אדם וספקלים כאחד, משליכים אלו על אלו את עולמם הפרטי ופועלים בהתאם לתפיסתם. גיבורי הסדרה, טוד ו-ויולה, בני נוער צעירים, הם כמעט היחידים המנסים לשבור את התבנית הקיימת וליצור מציאות אחרת שלא תשקף את התפיסות הנוכחיות של בני האדם, אלו שהביאו להשמדתו של כדור הארץ הישן ופוגעות בקיומו של כוכב הלכת החדש.

הבחירה של פטריק נס להעניק לבני נוער את הובלת העלילה והמהלכים השונים בטרילוגיה שלו, היא זו המאפשרת הגדרה מחדש של גבולות המציאות בספריו. דרכו של עולם היא שבני אדם מתכנסים במשך השנים להגדרות העצמי והעולם שיצרו לעצמם והיכולת שלהם לעכל מציאות השונה מתפיסת עולמם הולכת ומצטמצמת ככל שעובר הזמן. שינוי בדרך כלל מושג על ידי מי שעקרונות הקיום שלו לא התגבשו עדין והוא יכול להגדירם מחדש בהתאם לנסיבות המשתנות. ובני נוער שעסוקים בשלב זה של חייהם בהגדרת מושג העצמי שלהם והעולם בו הם רוצים לחיות הם המתאימים ביותר לחולל שינוי במציאות הסובבת אותם.

יצירת של גזע הספקלים מעניקה לטרילוגיה הנוכחית את הערך המוסף שלה ההופך את סדרת הספרים הזו לעצמתית כל כך, המסר שלה מאפשר לקוראיה לבחון מחדש את העולם שהם מכירים ולנסות לנתח אותו בכלים שונים מאלו המשמשים את בוחניו לאשרר את הגדרתו.הדבר הראשון שעשיתי לפני שהתיישבתי לכתוב את הסקירה הוא לבדוק האם מחבר טרילוגיית הספרים שעכשיו סיימתי לקרוא הוציא לאור ספרים נוספים, ויש לו. מלבד שלוש נובלות המתכתבות עם סדרת "כאוס מהלך" הוציא לאור בשנת 2013 מס' ספרים שהמסקרן מביניהם הוא הספר: "More Than This" שנדמה שממשיך את הקו היצירתי שלו ומעניק לבני נוער חוויה ספרותית החורגת מגבולות השטאנץ' המקובל. כולי תקוה שספריו הנוספים יתורגמו בקרוב לשפה העברית.אי אפשר לדון בטרילוגיה הנוכחית בלי להתייחס לעיצובי הכריכה המרהיבים שלו המתכתבים עם תכניו בדרך מקורית העולה על זו של מי שעיצבו את כרכי הסדרה בשפת המקור.


הספר הראשון בסדרה יצא לאור לראשונה בשנת 2011 והכריכה שלו שונה מזו המוכרת. שנתיים מאוחר יותר בחרה הוצאת הספרים להדפיס מחדש את הכרך הראשון בסדרה סמוך למועד יציאת החלק השני. שני הכרכים עוצבו בדרך המתכתבת זו עם זו ועם תכניו של הספר והתוו את הקו העיצובי של הספר השלישי והאחרון בסדרה.


על עיצוב עטיפות הכריכה העברית הופקדה רות גוילי, מאיירת בוגרת בצלאל שאיוריה מתפרסמים בעיתונים שונים בארץ ובעולם והיא עוסקת בין השאר גם בעיצוב כריכות ספרים. באופן אישי מצאתי כי עיצוביה המרהיבים לוכדים את מהותו של הספר בצורה מהפנטת של ממש.


זה עצוב כשסדרת ספרי פנטזיה מסתיימת, העולם הבדיוני שאתה, הסופר ועוד מספר קוראים משתנה החייתם מעצם הביקור בו, חדל פתאום מלהתקיים. חוקי המציאות הייחודיים שהעניקו לעלילה את ערכה ממשיכים להעסיק אותך עוד זמן מה, כשאתה מנסה לשער אלו תופעות היית רוצה לקחת מן העולם הדמיוני לזה שלך. בהקשר הזה, סדרת ספרי כאוס מהלך גורמת לך לרצות מאוד שמשהו מן התכונות הייחודיות של תושבי כוכב הלכת עליו מתנהלת העלילה יקרום עור וגידים גם בעולמנו אנו.

שלושה חלקים יש לסדרת הספרים 'כאוס מהלך' אשר בניגוד לסדרות ספרים אחרות, כל כרך מהם ראוי ומקדם את עלילת הספר בצורה משמעותית. מומלץ בחום לבני נוער, חובבי ספרות בדיונית וכל מי שספרים מעוררי מחשבה חביבים עליו.


הסכין והרקיע - כאוס מהלך 3      מאת: פטריק נס      מאנגלית: מיכל אלפון      הוצאת כנרת זמורה ביתן      10.2015      570 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה: 78 ש"ח


העמודים הראשונים של הספר למי שלא יכולים להתאפק:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה