יום שלישי, 21 ביוני 2016

השקט והשאל / פטריק נסהשקט והשאל הוא הספר השני בטרילוגית "כאוס מהלך", על הספר הראשון, החור שברעש, כתבתי סקירה ממש לאחרונה. כמו בכל טרילוגיה שמוכרת לי מהעבר ציפיתי לנפילת מתח מסוימת בעלילת הספר השני, הפעם ציפתה לי הפתעה. פטריק נס מצליח ליצור בספר ההמשך ל"החור שברעש" עלילה מרתקת שאינה נופלת מקודמתה ובנקודות מסוימות אף עולה עליה.
אם עלילת הספר הראשון בטרילוגיה שטחה בפני הקוראים עולם דיסטופי שגיבוריו הם צעירים העוברים מסע התבגרות המקבל ביטוי חיצוני מעיקרו, וכנהוג בעולם הפנטזיה הייתה בו הבחנה ברורה בין טובים ורעים, הרי שבספר הנוכחי  היא לא קיימת יותר. הבלבול באשר לטבע הדמויות מתעתע לעתים וגיבורי הספר הראשון, טוד וויולה, המובילים את העלילה בספר הנוכחי - מוצאים עצמם מתלבטים לא פעם גם באשר להבנת טבעם עצמם. בלבול אשר מוביל אותם למסע התבגרות פנימי מעיקרו, כזה שרוב בני האדם ממשיכים לעבור כל חייהם.

עלילת הספר השני בטרילוגיה מתרחשת בעולמחדש בעיר הייבן שלאחר שנכבשה בידי הכוחות שהוביל ראש העיר פרנטיס, שונה שמה לניו-פרנטיסטאון. בעוד שהספר הקודם תיאר את עולמחדש דרך סיפור המסע של טוד וויולה מתמקדת עלילת הספר הנוכחי בטבעם של בני האדם תוך שהיא מתעקשת לטשטש במכוון את ההבחנה בין טובים לרעים, שבניגוד לשכיח בספרות במציאות היומיומית המוכרת לכולנו אינה חד משמעית. החידוש שבשמיעת מחשבותיהם של כל השייכים לעולם החי על פני עולמחדש (פרט לנשים) מפנה את מקומו לדיון בטבעם של בני אדם בכלל ומנהיגים בפרט.

בפתיחת הספר הנוכחי טוד שנשא את ויולה על ידיו בסוף הספר הקודם כשהיא פצועה אנושות אל תןך העיר הייבן רק כדי לגלות שראש העיר פרנטיס ואנשיו הקדימו אותו, מתעורר לאחר שהוכה עד אבדן הכרה בניסיון למנוע מהם לקחת אותה, ומגלה כי הוא קשור לכיסא ומתושאל באשר לבת הלוויה שלו. טוד נדהם לגלות שפרט לרעש המלווה את מחשבותיו שום קול אינו בוקע ממעניו. עובדה שמתבהר לו מאוחר יותר כי מקורה בתרופה שתושבי הייבן רקחו על מנת לנטרל את הרעש המלווה את הגברים, ולו לזמן מה.

ראש העיר פרנטיס מעוניין להיות שליטו של הכוכב והעובדה שחללית מאוישת מעולמישן עתידה להגיע בשבועות הקרובים לכוכב ובתוכה אזרחים עתידיים חדשים מרכזת את מרב מאמציו בתכנית שתהפוך אותו למי שיעצב את עולמחדש בצלמו. טוד וויולה מופרדים זה מזו בניסיון לקבל מעט מידע על מועד הגעתה של החללית, במקביל מנהיג ראש העיר פרנטיס הפרדה בין גברים לנשים שהוא מנמק לתושבים בדרכים שונות. טוד שלמד מה הייתה משמעותה של הפרדה כזאת בפרנטיסטאון הישנה חושש מהעתיד לבוא.

ויולה שנורתה בידי בנו של ראש העיר פרנטיס מתעוררת בבית המרפא ולומדת מהמרפאה קויל ומנשות המרפא האחרות על מעשיו של ראש העיר פרנטיס בניו-פרנטיסטאון, עם הזמן היא לומדת גם על השקט, תנועת המרי הנשית של העיר כשעוד נודעה בשם הייבן. ממעקב אחר המרפאת הראשית, קויל, היא לומדת שהיא מנהיגה את הארגון יחד עם נשים מרפאות נוספות ושהן מתכוננות להלחם בראש העיר פרנטיס.


בעוד שהספר הקודם, שהציג לנו את עולמחדש, סופר כולו מנקודת מבטו של טוד הצעיר ועקב אחר הקורות אותו, הספר הנוכחי מציג שתי נקודות מבט שונות על האירועים המתרחשים בניו-פרנטיסטאון, זו המוכרת של טוד וזו של ויולה, המציגה לקוראים את נקודת המבט שלה על טוד ועל כל המתרחש על פני עולמחדש. עורכי הספר יוצרים פונט מובהק המשמש כל דמות להצגת נקודת המבט שלה על האירועים, בראש כל פרק (לצד הכיתוב המבדל) מופיע שמה של הדמות הדוברת.

פטריק נס דן, לצד עלילת פנטסיה דיסטופית, בנושאים שונים הרלוונטיים לחיי היום יום של כולנו. דרך דמויותיהם של הספקלים - גזע החייזרים דמוי האדם שחי בעולמחדש לפני הגעתם של בני האדם, נס דן בגזענות הקיימת בקרב בני האדם. הבחירה לערוך דיון כזה בין שני גזעים שונים דמויי אדם מאפשרת לנס להאיר את הנושא בדרך מרוחקת מעט מזו המוכרת לנו ולבחון אותה בכלים אובייקטיביים יחסית. הגזענות הברורה בהקשרם של הספקלים אינה האלמנט היחיד שמתקשר לדמות החייזרים העולה מן הספר, הניסיון להשוותם לבעלי חיים שונים (ניסיון שאינו שונה מן התיאורים בהם בוחרים גזענים רבים להשתמש בדיוניהם) מעלה לדיון גם את סוגיית יחסם של בני האדם לבעלי חיים באשר הם.

גם הטוב והרע כמושגים יחסיים עולים לדיון עם ההתקדמות בעלילת הספר כאשר ויולה וטוד מסופחים, שלא מרצונם, לשני הצדדים השונים הנאבקים על השליטה בניו-פרטינסטאון. כל צד מנסה לשכנע אותם בצדקת דרכו ולרתום אותם לעזרתו. ההבחנות הראשוניות של השנים באשר לטיבם של מנהיגי הצדדים ודרכי הפעולה שלהם, עוברות תהפוכות רבות ככל שהמציאות מתקדמת והניואנסים הקטנים המרכיבים את היום יום האנושי מציגים פכים נוספים מעולמם של האנשים בשני הצדדים.


השקט והשאל - הספר השני בטרילוגיית כאוס מהלך, הוא ספר פנטזיה לבני הנעורים הכתוב בשפה קולחת, אך הרעיונות שבו מעוררי מחשבה ונשארים עם הקורא הרבה אחרי שהפרטים הקטנים שמרכיבים את העלילה מתחילים להתפוגג. אל תקראו את הספר הנוכחי לפני שהתוודעתם לעולמחדש בספר הראשון בסדרה.
השקט והשאל - כאוס מהלך 2      מאת: פטריק נס      מאנגלית: מיכל אלפון      הוצאת כנרת זמורה ביתן      2013     490 עמ'    


אם קראתם את החלק הראשון בטרילוגיה אתם מוזמנים לקבל טעימה מן הספר ולקרוא את הפרק הראשון כבר עכשיו:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה