יום חמישי, 16 ביוני 2016

טמבלולים / אמי רובינגר
" טמבלול קם בבוקר,
ודבר ראשון - 

רוצה הוא רק להמשיך ... "

בילדותי שימשה המילה 'טמבלול' כינוי חיבה לילד שעשה מעשה לא חכם אבל מלא חן: " איזה טמבלול ". כותרת הספר הנוכחי "טמבלולים" החזירה אותי ישרות לעידן ההוא והפכה, לפחות את הקריאה שלי, לחוויה נוסטלגית עוד לפני שנפתח.

טמבלולים מספר את סיפורם של הטמבלולים. כדי להכיר את הטמבלולים ואת עולמם, אמי רובינגר מחבר ומאייר הספר,  לוקח אותנו למסע, בו אנו מתלווים לטמבלול אחד ועוקבים אחר סדר יומו.

הבוקר של טמבלול נפתח, כמו אצל רובנו, ברצון להמשיך לישון. בניגוד אלינו טמבלול חסר המחויבויות יכול לעשות זאת שוב ושוב, בכל פעם בה הוא חפץ. אחרי שהוא נרדם וחולם ושוב מתעורר, הוא רעב ורוצה לאכול. אבל טמבלול מבולבל ואת מה שהוא מוציא מן המקרר הוא מכניס לתנור ואז למכונת הכביסה...

אתם יכולים לתאר לעצמכם מה התוצאה. לאורך הספר אנחנו עוקבים אחר טמבלול כשהוא יושב סוף סוף לאכול, כשהוא חוזר לישון ושוב מתעורר, וגם פוגשים טמבלולים נוספים במגוון עיסוקים.


טמבלולים הנו ספר מחורז, אך חרוזיו מופיעים בצורה ייחודית. הוא מורכב מצמדי משפטים כאשר המשפט הראשון מסתיים במילה שהחרוז שלה, האמור להופיע במשפט השני, חסר. במקומו מופיעות שלוש נקודות ( ... ) ועל הקוראים הצעירים להשלימו בעצמם בעזרת המצלול וההקשרים המתבקשים מהטקסט והאיורים.

כל צמד עמודים בספר מוקדש לנושא משלו. על רקע צבעוני המשתנה בהתאם לעלילה, נפרשים איורים המתארים סצנות מחיי הטמבלולים, יותר מכל מזכירים הטמבלולים פעוטות וילדים קטנים שרוצים מאוד להיות גדולים, ולפעמים קצת מתבלבלים בכללים. כמו הקטנים טמבלול אוהב לישון ולחלום, למרות שלפעמים החלומות שלו מפחידים. כמו פעוטות וילדים הוא רוצה להכין לעצמו את הארוחות אבל המכשירים הגדולים מאוד מבלבלים אותו..


טמבלולים הנו ספר צבעוני וחביב המתאים לילדי הגנים ומתאים במיוחד לקריאה משותפת. הבחירה להותיר לילדים להשלים לבד את החרוזים מוסיפה מאוד לחוויית הקריאה. מומלץ בחום.


טמבלולים      כתב ואייר: אמי רובינגר      הוצאת כתר      04.2016      לא ממוספר      מחיר בתקופת ההגנה: 48 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה