יום שלישי, 17 במאי 2016

הזוג הנורא / ג'ורי ג'ון ומק ברנט" זו כבר השנה השנייה שהילד הזה מציק לו. " היא מספרת ברגעים בהם הילדים שלה עסוקים במשחק משותף ומאפשרים לנו כמה דקות של שיחה שקטה. "בזמן האחרון הוא מצא לו שעשוע חדש" הפנים שלה מתכרכמות כשהיא ממשיכה " הוא דוקר אותו בגבו עם עט העיפרון שלו במהלך השיעורים השונים עד שהבן שלי זועק שיפסיק. "

" התלוננתם? " אני שואלת

" בטח " היא משיבה לי. " הילד שלי פנה למורה בהפסקה וכשזה לא עזר פניתי גם אני ושוחחתי אתה. "

" וזה עדין נמשך? " אני שואלת.

" כן " היא משיבה במהירות, " בכל פעם מדובר במשהו אחר. "

" אז למה לא מטפלים בזה? " אני תמהה בקול רם.

" כי הוא הילד של המורה בכיתה המקבילה. " היא עונה לי. עייפה מן המאבק שלה על שלומו של הבן הבכור שלה, ילד שהקשיים שניצבו בפניו במהלך השנים רק הלכו וגדלו והציפייה שלה שיזכה לתמיכה מצוות בית הספר נזנחה כבר מזמן.

" הייתי מעבירה אותו לבית ספר אחר " היא ממלמלת, ואז מגבירה את קולה " אבל ממילא בסוף שנת הלימודים הזו הוא עובר לחטיבת ביניים מרוחקת יותר ואני יודעת בוודאות שהבן של המורה מהכיתה המקבילה לא עובר ביחד אתו. "

אבל מה עושים כשהבריון של הכיתה הוא גם בנו של מנהל בית הספר? זהו בדיוק ליבו של הספר הנוכחי.
בניגוד למה שייתכן ותצפו לקרוא בספר שעל כריכתו מופיעים שני ילדים צעירים וכותרתו מרמזת על דברים שליליים, הדברים אינם בדיוק כפי שהם נראים. מיילס מרפי, אלוף המתיחות של בית הספר היסודי בו הוא לומד מגלה שהוריו החליטו לעבור להתגורר בעיירה קטנה ושקטה בשם "נאות שיממון". האטרקציה של העיירה הנן הפרות שלה. מיילס שיודע שגורלו של כל ילד חדש בבית הספר נקבע בימים הראשונים לשהותו שם, מחליט לשמור גם בבית הספר החדש שלו על מעמדו כאלוף המתיחות של בית הספר ונערך לקראת שנת הלימודים החדשה בהתאם.

כבר ביום הראשון ללימודים מתברר לו שבבית הספר החדש שלו יש כבר אלוף מתיחות והמתיחה שהוא עורך ביום הראשון ללימודים הרבה יותר גדולה מכל מה שמיילס ביצע אי פעם. מיילס סקרן לדעת את זהותו של אלוף המתיחות אבל בינתיים מתברר לו שהוא אחד החשודים המרכזיים בביצוע המתיחה, על אף שעדין לא עשה דבר כדי למתוח מישהו בבית הספר החדש. המנהל מעניק למיילס במתנה ספרון ובו 1346 עובדות על פרות, המהוות את האטקרציה העיקרית ב"נאות שיממון" ומצמיד לו חונך: "ניילס ספרקס" שמתפקד גם בתור עוזר המנהל. 

כשניילס מלווה את מיילס לכיתה, מיילס מבין שמדובר במלשן של בית הספר ועל אף שהוא עושה הכל כדי לשבת הכי רחוק ממנו שאפשר, ניילס ממהר להתיישב על ידו ולתבוע עליו בעלות. רגע אחר כך מתנגש במיילס ילד מגודל שדומה מאוד למנהל בית הספר. מסתבר שקוראים לו ג'וש והוא בנו של המנהל. הולי וניילס היושבים לידו מספרים לו כי מדובר בילד מגעיל שיכול לפעמים להיות ממש מרושע. הולי מספרת למיילס שהוא אף פעם לא עובר על חוקי בית הספר ולכן לא נענש, אבל דואג להתייחס לכל התלמידים בצורה מגעילה. ג'וש הוא הצאצא הרביעי למשפחת ברקין, אשר כל בניה ניהלו את בית הספר בזה אחר זה. 

גם בהמשך היום מיילס לא מצליח להתרחק מניילס המקפיד ללוות אותו בכל אשר ילך, ולהתחמק מג'וש אשר כמו אביו מאמין כי מיילס הוא האחראי למתיחה שבוצעה ביום הראשון ללימודים. בסוף היום הראשון ללימודים בזמן ארוחת הערב מיילס מקבל טלפון מניילס וחושש שהוא עומד להיות החבר היחיד שלו בבית הספר. לכן, הוא מחליט לתכנן את המתיחה הענקית ביותר שהוא יכול לחשוב עליה.


פרה המופיעה במערכה הראשונה חייבת להשתתף במערכה השלישית

הגיבורות המשניות של הספר הנוכחי הן הפרות של נאות שיממון, לאורך הספר כולו אנו לומדים עובדות מרתקות על חייהן, וכמה שפחות. כמו מיילס אנו נחשפים לעולמן של האטרקציה של "נאות שיממון." יחד עם מיילס, אנו גם מתאכזבים בכל פעם בו מתיחה שתכנן מאבדת מעוקצה כשאלוף המתיחות המסתורי של בית הספר מחבל בה. מיילס הנחוש לגלות את זהותו של אמן המתיחות של בית הספר מגלה בסופו של דבר במי מדובר וצריך לקבל החלטה שתכריע את עתידו בבית הספר.


'הזוג הנורא' הוא ספר ילדים חביב המבצע טוויסט שתוצאתו ספר ילדים העושה שימוש חינוכי בכלים לא חינוכיים. לצד הפרות, מיילס וניילס הנשרך לצידו, מככב גם מנהל בית הספר שלנקודת המבט שלו על ניהול בית הספר וחיי המשפחה נחשפים הקוראים העשויים לגלות מידה כלשהי של רחמים כלפי מי שנדמה שכמו התלמידים ממש אינו רוצה לנהל את בית הספר או להיות חלק ממנו.

באנגלית שמו של הספר מתכתב גם עם השלב ההתפתחותי אליו מגיעים הילדים לגיל שנתיים ומכונה גם "שתיים הנורא". הספר הוא ראשון בסדרה בה יצאו עד עתה 2 ספרים. מחברי הספר, מק ברנט וג'ורי ג'ון הם סופרי ילדים אמריקנים שזהו להם שיתוף הפעולה הראשון. על איורי הספר הופקד קווין קורנל המלווה את ספריו של מק ברנט לאורך השנים. הספר המשובץ באיורי שחור לבן משלב בתוכו לאורך העלילה איורים המכילים עובדות מחייהן של הפרות, עובדות שמשמעותן מתחוורת לקוראים רק עם סיום הספר. העובדה שהספר נתון בכריכה קשה מעניקה לו ערך המוסף הנובע מן המחשבה של ההוצאה על הדרך בה ניתן לשמור על הספר כשהקוראים הצעירים יעשו בו שימוש חוזר.


מדובר בספר קריאה חביב המתאים לתלמידי הכיתות הגבוהות בבית הספר היסודי.


הזוג הנורא      מאת: מק ברנט וג'ורי ג'ון      איורים: קווין קורנל      מאנגלית: דנה אלעזר-הל      הוצאת כתר     03.2016      219 עמ' - כולל על המחברים      מחיר בתקופת ההגנה: 54 ש"ח 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה