יום שלישי, 17 במאי 2016

עיר של נשמות אבודות / קסנדרה קליירסדרת בני הנפילים מתמקדת בשורה של בני נוער שדם מלאכים זורם בגופם. את ההיכרות עם עולמם עשינו דרך עיניה של קליירי, צאצאית נפילים בעצמה אשר לא הייתה מודעת לעובדה זו עד שהגיעה לגיל עשרה והעולם שהכירה החל להשתנות למול עיניה. במקביל להבנה כי העולם שונה מכפי שחוותה אותו כל חייה, הסתבר לה כי השכן האהוב שגידל אותה כאב כל חייה ותמך באמה הוא איש זאב וצאצא לנפילים בעצמו, ואמה הייתה נשואה לאחד מצאצאי הנפילים המפורסמים ביותר בעולם שרוב בני האדם לא מכירים, צאצא שהפך את עורו ויצא נגד כל מה שבני מינו מאמינים בו.

לאורך ארבעת הספרים הראשונים בסדרה הכרנו לעומק את עולמם של צאצאי הנפילים או כפי שהם נקראים "בני הנפילים", את מקור הכוח שלהם, את היכולות שלהם ואת המגבלות שלהם. פגשנו את מי שמסייעים להם בפעילותם למיגור כוחות הרוע בעולם ואת מי שנחשבים כאויבים שלהם. למדנו להכיר לעומק את שורשי המחלוקות בין הערפדים, בני הנפילים ואנשי הזאב. פגשנו את השדים שמצליחים להסתנן לעולם בני האדם, את הפיות שאיש אינו יודע באמת מה עמדתן בנושא כלשהו ומה משמעות המילים שלהן ובעיקר התוודענו למספר סיפורי אהבה שהם הם הצירים שמניעים את עלילת הסדרה כולה.

הספר הרביעי בסדרה הסתיים כשאמו של סיימון גלתה שבנה הפך לערפד. הרתיעה שלה ממנו הכאיבה לו יותר מכל דבר אחר בחייו. במקביל, התברר לכולם שג'ייס נעלם ביחד עם סבסטיאן שכולם החשיבו כמת. במהלך עלילת הספר הרביעי בסדרה נוצר שיתוף פעולה יוצא דופן בין שוכני העולם בעלי כוחות העל המקימים יחד מועצה בה ניתן לכל מין מקום שווה. בני הנפילים משלבים ידיים עם הערפדים ואנשי הזאב כדי להילחם ביצורים שניסה אביה הביולוגי של קליירי להעלות מן השאול והאמין כי יסייעו לו לשלוט בעולם.

הספר החמישי ממשיך את קו העלילה שנרקם בספר הקודם ועוסק במועצה שהוקמה ובפוליטיקה הקטנה שהיא חלק מכל גוף שלטוני באשר הוא. לצד הצצה לעולם המבוגרים, הספר ממשיך להתמקד בעולמם של בני הנוער המניעים את העלילה אך המחברת עושה צעד החורג מאוד מן המקובל בספרות האמריקאית המיועדת לבני הנעורים, הזוגות בספר שלה שוברים את כללי העולם בו הן חיות וגם לא מעט טבואים בחברה האנושית שלנו: זוג הומוסקסואלי עם הפרש גילאים גדול, בני מינים שונים המתאהבים אלו באלו וגם נושא שהוא טבו כמעט בכל מקום אפשרי, גילוי עריות. הרצון של סבסטיאן, אחיה הביולוגי של קליירי, להפוך לבן זוגה גם אם רק במטרה לערער אותה, נדון בספר הנוכחי בהרחבה דרך סבסטיאן אשר פרט לדם מלאכים זורם בו גם דם שדים, ומוצג כמי שמוסר אינו ערך עבורו והוא בוחן את המציאות בכלים אחרים. בנוסף. היא מאפשרת לדמויות שלה לעשות אהבה (גם אם זו אינה מתוארת בהרחבה בספר) - עוד בחירה מאוד לא מקובלת בספרים המיועדים לבני נוער אמריקאים.

בספר הנוכחי עסוקים קליירי וחבריה בחיפוש אחר ג'ייס, חיפוש אשר המבוגרים בעולמם התייאשו ממנו. בשביל למצוא אותו קליירי מוכנה לקחת סיכונים כשאינה יודעת איזה מחיר תאלץ לשלם עליהם. המאבק של המועצה המשותפת כנגד כוחות המנסים לחדור לעולם בו הם מתגוררים לצד בני האדם נמשך כשמסתבר שלמרות מות אביה של קליירי האיום לא הוסר.


את הספר הראשון בסדרת בני הנפילים, אשר יצא לאור בשנת 2011, רכשתי בחנות הספרים כשלא הצלחתי לעמוד בפיתוי להכיר סדרת ספרי פנטזיה חדשה. קסמה לי הבחירה של קסנדרה קלייר ליצוק לעולם הפנטזיה שבראה את הנפילים, דמויות מיתיות אשר טרם זכו לככב בספרי פנטזיה. למרות הכניעה לחוקי הז'אנר והאכזבה מן הספר השני - שנפל למלכודת ספרי ההמשך, נשארתי נאמנה לסדרה. הספרים הבאים בסדרה הזכירו מפגש עם קרוב משפחה אהוב שהתגעגעת אליו על אף פגמים קלים באישיותו. ככה מרגישה גם חווית הקריאה בספר החמישי בסדרה (מתוך 6) והאחרון שתורגם לעברית.

הסדרה נכתבה ומיועדת בראש ובראשונה לבני נוער, אך אני גורסת שספר טוב מתאים לבני כל הגילאים, שנות העשרה שלי הן זיכרון רחוק ובכל זאת אני מוצאת שספרי נוער טובים הם ספרי קריאה ראויים גם בגילי. ז'אנר הפנטזיה חביב עלי מגיל צעיר ולצד קריאת ספרים המשתייכים לז'אנר אני גם צופה אדוקה בסדרות טלוויזיה העושות מחווה לספרים שהפכו לקלסיקה בתחום או כאלו הבוראות עולמות מקוריים משלהן.

מחברת הספר מכניסה לעולם הפנטסטי שבראה נושאים המונחים על סדר היום של בני נוער בימינו. הבחירה לעשות זאת בספר פנטזיה מקהה מעט מן העוקץ שיכל להיות לעיסוק בנושא בספר פרוזה המיועד לבני הנעורים. הבחירה הזו מצליחה להתכתב עם עולמם של בני נוער רבים שחיי האהבה שלהם אינם תואמים את המודל המקובל ועושה זאת בדרך מקורית וראויה להערכה.

ראויה לציון גם עשייתה של הוצאת גרף צעיר לאורך השנים. ההוצאה מכבדת את אוהדי ז'אנר הפנטזיה ואת הקורא הישראלי בכלל. ספריה זוכים לכך שכל העוסקים במלאכת הוצאתם לאור הם אנשי מקצוע איכותיים. על הספר הנוכחי הופקדו המתרגמת ענבל שגיב נקדימון, עורך הטקסט צפריר בשן, וכמובן רני גרף עורך ההוצאה.


אם המבחן בסדרת פנטזיה הוא האם בסיום קריאת הספר אתה סקרן לדעת מה עלה בגורל הדמויות והעולם הדמיוני בו הן מתקיימות, הרי שהספר הנוכחי עובר אותו בהצלחה. אני בהחלט מחכה לספר האחרון בסדרה שההוצאה ציינה כי יצא לאור עוד השנה. 


עד שתפגשו בספר, תוכלו להתרשם מן הפרק הראשון שלו בקישור הבא.


עיר של נשמות אבודות - בני הנפילים 5      מאת: קסנדרה קלייר      מאנגלית: ענבל שגיב נקדימון      הוצאת גרף צעיר      02.2016      470 עמ' - כולל הערות ותודות      מחיר בתקופת ההגנה: 78 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה