יום ראשון, 22 במאי 2016

הנסיכה בשחור / שנון הייל ודין היילמגנוליה הנסיכה מארחת בחדרה על כוס שוקולדה חמה ולחמניות את הדוכסית פאה נכרית. הדוכסית הגיע לבקר בלי הזמנה, אבל מגנוליה, כיאה לנסיכה, מארחת אותה על פי כל כללי הטקס. הדוכסית פאה נכרית היא אישה סקרנית ויש לה הרגשה שלנסיכה מגנוליה יש סודות, לא יכול להיות שהנסיכה מושלמת.
למגנוליה באמת יש סוד, סוד שאף אחד בעולם לא יודע ופחות מכולם היא רוצה שתדע הדוכסית פאה נכרית, אך עוד לפני שיש לה שהות לחשוב על הנושא, טבעת אבן החן הנוצצת על אצבעה מצלצלת. מגנוליה יודעת כי מדובר באזעקת מפלצת והיא מקווה שהצלצול של הטבעת לא יעורר את חשדה של הדוכסית. היא מספרת לה שמדובר בציפור, וייתכן שקולה מוזר כי היא חולה לכן היא תבדוק את הנושא ותשוב אליה.

כשהיא עוזבת את החדר, מגנוליה כבר לא מתנהגת כנסיכה. היא רצה, מורידה את השמלה הוורודה ומתלבשת בבגדים שחורים, היא גולשת במחילות סודיות מחוץ לטירה ומדלגת על גבו של סוד הפוני השחור שלה, שביום יום מחופש לחד קרן. יחד הם יוצאים להלחם במפלצת.

והדוכסית פאה נכרית? היא מחליטה לחטט בטירה ולנסות ולגלות אילו סודות מסתירה הנסיכה מגנוליה. לדעת הדוכסית לכולם יש סודות.'הנסיכה בשחור' הוא ספר הרפתקאות שיש לו גיבורה נשית. בניגוד לסיפורי האגדות עליהם גדלתי בילדותי, בני הדור הנוכחי נחשפים לגיבורים בני שני המינים בסיפורים ובאגדות שהם שומעים, אבל הספר הנוכחי עושה שימוש בתפיסת הנסיכה הקלסית המוכרות ומעבד אותה כך שתתאים גם לעידן המודרני.

הנסיכה בספר הנוכחי דומה למראית עין לכל הנסיכות מסיפורי האגדות הישנים, היא לובשת שמלה ורודה ונפוחה, עוטה כתר על ראשה ובקיאה בכל גינוני הטקס, כיאה לנסיכה. בשל גינונים היא מקבלת לטירה שלה כאורחת גברת שמגיעה ללא הזמנה ואף מתנהגת בצורה מחפירה ומתחמקת ממנה, בצורה מנומסת, כדי להתפנות למה שהיא רוצה לעשות באמת: להציל את העולם.

האורחת שלה, הדוכסית פאה נכרית, מזכירה דמויות שייתכן וחלק מן הילדים מכירים בעולם היום יום שלהם: קרובת משפחה או שכנה חטטנית, המעסיקה את עצמה לילות כימים בניסיון להתחקות אחר פגמיהם של אחרים. א-נשים כאלו קיימים כמעט בכל חברה והדרך הטובה ביותר להתמודד אתם היא בנימוס.


אף על פי שמדובר בעניין של טעם, לדעתי פרחי המגנוליה, על הזנים השונים שלהם, הם פרחים יפים במיוחד. פרט ליופיים של הפרחים הם ניחנים בייחוד נוסף, בשל העובדה שמדובר במין קדום שהתפתח לפני היווצרות הדבורים, האבקתם נעשית על ידי חיפושיות. ולכן השחלות שלהם חזקות במיוחד. נדמה שלא סתם בחרו מחברי הספר להעניק לגיבורה שלו את השם מגנוליה. כמו הפרח, גם היא משדרת יופי ורכות כלפי חוץ ומבפנים בנויה בצורה קשיחה המסייעת לה להלחם במפלצות.

כמו המגנוליה וכמו נסיכות צעירות רבות, המלתחה הרשמית שלה ורדרדה כיאה לנסיכה צעירה.כשהייתי בגן ובכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי אהבתי מאוד דברים נוצצים. אני חושבת שכל ילד (בלי קשר למינו) עובר שלב בו הוא שואב הנאה מדברים נוצצים, אצל חלקנו זה נשאר גם בגיל הרבה יותר מבוגר. הכריכה של הספר הנוכחי עשויה בדרך שגורמת לרקע שלה לשנות את גווניו כשהאור נוגע בו בזמן שהוא בתזוזה. יש סיכוי רב שמרגע שילד ייקח את הספר לידיו, האפקט הזה יחבר אותו לספר בצורה מידית. כך לפחות היה קורה לי, אם הייתי נתקלת בו בגיל צעיר.

ואחרי שרקע הכריכה לוכד את העין ומושך את הלב, גם הכותרת שלו "הנסיכה בשחור" מעוררת סקרנות, כי בימינו (ובעצם בכל הימים כמעט) נסיכות לובשות המון צבעים, אבל שחור? הוא בדרך כלל לא נקשר למושג "נסיכה". העמודים הראשונים של הספר לא סוטים מן המקובל בספרי אגדה מתקתקים על נסיכות, את שוליהם מעטר קישוט ורדרד ולצד הטקסטים השונים מופיעים איורים צבעוניים ומאירי עיניים. בהמשך, כשנחשף לעולם הקיים מחוץ לטירה של הנסיכה נגלה באיורים המתפרשים על עמוד שלם גם דמויות פחות מתקתקות בצבעים עזים.

הבחירה של מחברי הספר ליצור נסיכה החורגת מן המודל הקלסי לא מסתיימת רק בעובדה שמדובר בנסיכה לוחמת, גם מבנה גופה המלא של הנסיכה אינו דומה במאומה לדמויות השדופות המאפיינות את רוב איורי הנסיכות בספרים ובסרטים המצוירים. הספר המנוקד מתאים לתלמידי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי ולילדי הגן הבוגרים. הספר 'הנסיכה בשחור' הוא הראשון בסדרת הספרים על הנסיכה מגנוליה המונה עד כה שלושה ספרים. הגרסה העברית שלו נתונה בכריכה קשה המסייעת לו להישמר היטב גם בקריאות חוזרות ונשנות.


הנסיכה בשחור הוא סיפור אגדה מודרני על נסיכה, הקורא תיגר על גבולות המגדר ומיועד לילדים ולילדות. הספר מתאים למי שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה ולהקראה משותפת. מומלץ בחום.


הנסיכה בשחור      מאת: שנון הייל ודין הייל      אירה: לוין פאם      מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ      הוצאת כנרת      02.2016      89 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה: 59 ש"ח


מי שמעוניין להתרשם מן הספר באופן בלתי אמצעי מוזמן לעין בפרק הראשון של הספר:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה