יום רביעי, 27 באפריל 2016

לבד על מאדים / אנדי וייראתה אף פעם לא יודע איך אנשים אחרים חווים את העולם. קריאה היא מסוג החוויות שההשפעה שלהם היא קודם כל פנימית והשפעה כזו בהחלט קשה לראות ולהבין. לבד על מאדים גרם לי להרהר בעת הקריאה בו, בעיקר משום שההנאה שלי ממנו הייתה מושלמת, איך אני יכולה להסביר לעצמי את הסיבות להתענגות עליו.

החיבה שלי לעולם הקריאה ולספרי המד"ב בפרט, הם חלק מן ההגדרה העצמית שלי. היכולת לחוות עולם בו דברים שאתה חושב עליהם אפשריים, גם אם בשלב זה רק בעולם דמיוני, היא מתנה שקשה לי לוותר עליה. הספר הנוכחי מוגדר על ידי הוצאת הספרים כספר פרוזה ולאחר שהקדשתי לעובדה זו מחשבה אני מאמינה כי התיוג שהוענק לתרגום העברי של הספר מדויק. לבד על מאדים עוסק ביומנו האישי של מי שמגלה שהוא היחיד ממשימתו שנותר על פני כוכב הלכת מאדים לאחר תקלה שאילצה את חברי המשלחת לשוב לכדור הארץ. מעבר לעובדה כי היכולות הטכניות של בני האדם כרגע להנחית בני אדם על פני המאדים אינן קיימות, נדמה כי שאר הפרטים בספר, המבוססים על טבע האדם וההבנה המדעית והטכנית הנוכחית, בהחלט מדויקים ותואמים את העולם כפי שאנו מכירים, ומכיוון שעיקר כוחו של הספר הוא ביכולת לתרגם את החוויה האנושית הפנימית למילים נדמה שהתואר ספר פרוזה הולם אותו.

לבד על מאדים מתאר את חווית הקיום של אסטרונאוט המתעורר מאיבוד הכרה רגעי ובזמן שהוא נלחם על חייו הוא מבין שנותר לבדו על פני המאדים לאחר שחמשת חברי המשלחת הנוספים למאדים הצליחו לשוב לחללית שאמורה להחזיר אותם לכדור הארץ. ההבנה של מצבו והעובדה שתנאי המחיה במגורים על הכוכב הותאמו לשהות של אנשי המשלחת לחודש בלבד, הופכים את ההישרדות שלו לבעיה שאינו בטוח שיעלה בכוחו לפתור. זוהי נקודת הפתיחה של הספר, 400 העמודים הבאים עוסקים בדרך שמוצא אותו אסטרונאוט לפתור את דילמת ההישרדות שתנאי הכוכב הקיימים יצרו, ואת הדרך הזו עם כל המחשבות שמלוות אותה, הוא חולק עם הגורמים העלומים שהוא מניח שיגיעו בסופו של דבר לרשומות שהוא מותיר על פני הכוכב.

מכיוון שמדובר ביומן אישי מאוד של אסטרונאוט שמנסה לשרוד בלי שיש לו וודאות כי הדבר אפשרי, ומכיוון שהוא עסוק בעידוד עצמו, הוא חולק עם היומן האישי שלו את הידע הטכני, בוטני, ביולוגי, מוזיקלי ותרבותי שלו. כך יוצא שבני גילי פחות או יותר, ייהנו מהדרך בה הוא מתבונן על סדרות טלוויזיה אמריקאיות ישנות, מוזיקת דיסקו, ספרי בלשים וכלים טכנולוגיים ישנים וחדשים. הספר המלווה את המסע שלו לעבר הצלתו עוסק בעיקר בדרכים השונות בהן הוא מתמודד עם המגבלות החומריות של קיומו: הניסיון לגדל מזון שיספק לו אנרגיה מספקת להישרדות, הצורך לתחזק את מגוריו ולמצוא דרכים להארכת הישארותו בחיים והמסעות הקצרים והארוכים שהוא עורך על פני הכוכב כדי לבדוק אילו אפשרויות עומדות בפניו. כל אלו מובאים לקוראים בצורה פשוטה וברורה כשהם מכילים מידע מדעי רב מסוגים שונים. כמי שיש לה רקע מדעי בסיסי, חיבה עזה לידע בכל תחום אפשרי ורצון גדול עוד יותר לפתח את הכישורים הטכניים שלה, הבמה הרחבה שנותן וייר לנושא בספר הנוכחי היוותה עבורי כר מרתק להבנה נוספת של תהליכים מדעיים וטכניים בתחומים שונים. אני מניחה שמי שהתחום הטכני מרתק אותם פחות עשויים להתעייף מעט מן החלקים הללו בספר.

לפחות עבורי אחד מגורמי ההנאה במהלך הקריאה בספר הייתה העובדה כי הוא מנסה להישאר קרוב ככל האפשר להנחות הנוכחיות בנוגע למסע למאדים ולשהות על גבו. לעובדה כי המסע לשם ידרוש חודשים ארוכים של שהות צפופה של קבוצת אנשים בחלל, על שלל תנאיו הייחודיים. לעובדה כי ההבדלים בתנאי החיים בחללית ועל פני המאדים משפיעים על המצב הגופני של השוהים עליו וגם לפרטים הקטנים הנובעים מעצם היותנו בני אנוש בעלי צרכים, רצונות, חלומות ומאפייני אישיות שונים.

בספרים מתורגמים יש גם אלמנט נוסף, הפיכת המילים בשפת המקור לטקסט קריא בעברית שיצליח לתרגם את התוכן באופן מילולי ישיר אך גם בדרך שתשמור את כוונת הטקסט המקורי. נדמה שדידי חנוך שהיה אמון על תרגום הספר עשה מלאכה מוצלחת במיוחד וראוי לכל שבח.

עבורי לבד על מאדים הייתה חווית קריאה מרתקת ומעשירה שסיפקה לי כמה שעות רצופות של הנאה מלאה. מומלץ בחום לחוקרי החלל ובני האדם.

לבד על המאדים      מאת: אנדי וייר      מאנגלית: דידי חנוך      ידיעות ספרים      2014      432 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה