יום ראשון, 21 בפברואר 2016

גבולות / רונית רפחוט מקשר מחבר אצלי בין "הקרקס הנסתר" ו "גבולות". שני הספרים נפתחים בהצגת דמות האבודה בחייה שלה. על אף הפער הרב הקיים בין הדמויות, אנו פוגשים את שתי הנשים המככבות בספרים הללו כשהן פועלות מכוח האינרציה. בעוד בספר "הקרקס הנסתר" ניתן לזקוף עובדה זו לגילה הצעיר של גיבורת הספר, בספר הנוכחי "גבולות" מעט קשה לקבל את העובדה שאישה בת 40, בעלת משפחה וקריירה משלה מוצאת את עצמה תלושה מן המציאות בייחוד כשהיא נדרשת לפעול.


גבולות מתאר את חייהם של בני זוג הילה ומיקי (מיכאל) משתי נקודות מבט. הם יחד כבר שנים רבות ונדמה שפרט לדיווח ממצה על ענייני היום הפסיקו לתקשר. יחד הם מקיימים תא משפחתי נורמטיבי, .כאשר הילה בוחנת את הפער בין הרצון שהיה לה ליצור ולצייר לעובדה שהיא מתפרנסת כגרפיקאית ואילו מיקי עסוק ברצון להגדיל את הכנסת המשפחה ומוצא עצמו עובד יום בשבוע באחת ההתנחלויות הסמוכה לעיר מגוריהם, נתניה.

לשנים שני בנים, שאול (שאולי) ותום. שאולי, הגדול, תלמיד כיתה ד' סובל לאחרונה מהתפרצויות זעם שהילה פוטרת כשום דבר ואילו מיקי מוצא שהוא מתקשה לעבור עליהן לסדר היום. לא מעט פעמים מי שסובל ממצבי הרוח של שאולי הוא תום, אחיו הצעיר, תלמיד כיתה א' המתמודד גם עם המעבר לבית הספר.


הספר נפתח בשתי החלטות שמקבלת הילה: האחת, להיות מעורבת יותר בחייה של אמה המתגוררת בבית ההורים יחד עם המטפלת הזרה ששכרו לה היא ואחיה הגדול. השנייה, להירשם לקורס ציור שיאפשר לה לשייף מיומנויות שתמיד רצתה להתמקצע בהן אך מעולם לא מצא זמן לעשות כן. שתי ההחלטות מעמתות את הילה עם היבטים בחייה שלא שמה עליהם דגש בעבר ומאלצות אותה להתמודד עם דברים שביכרה לא לבחון קודם לכן. הרצון להיות מעורבת יותר בחייה של האם, אשר אחיה הבכור העובד כרופא לקח על עצמו את כל היבטי הטיפול בה, חושף אותה לדאגות חדשות שלא חשבה עליהן בעבר. גם הבחירה לקחת חלק בקורס ציור בגילה מאלץ אותה לבחון מחדש את הדרך שבחרה ואת הפער בין החלומות שהיו לה לחיים שבחרה לחיות.

המחברת מצליחה להעביר לקוראים את התהליך שעוברת הילה, אמנית שהתפשרה על הרצון ליצור לטובת פרנסה וחיי משפחה, מאם ורעיה לאשה ויוצרת. הבחירה של הילה לעורר מחדש את הרצון ליצור מתוארת בצורה בלתי אמצעית המאפשרת לקוראים לחוות את תהליך החזרה שלה לעולם היצירה בצורה מלאה.

חלקו הראשון של הספר מוצג מבעד לנקודת המבט של הילה, החלק השני, שהוא גם קצר יותר, ממשיך את קו העלילה שנפרש בחלקו הראשון אך הפעם מבעד לעיניו של מיכאל, אשר השלכות בחירותיה של הילה משנות את חייו מן הקצה אל הקצה.


שתי הדמויות בספר נאלצות להתעורר מתרדמה רבת שנים כשהמציאות בתוכה הם חיים משתנה ומאלצת אותם להגיב אליה. בעוד שתלישותה של הילה יצרה אצלי תחושה של בת תפנוקים שהרצון שלה לחוות מציאות אחרת מאלץ אותה להתבגר, נדמה שתלישותו של מיכאל נובעת מן העובדה שמעולם לא חשב שיצטרך לסטות מן הנתיב שקבע לעצמו בראשית חייו, נתיב שהוביל אותו להקמת משפחה שהאמין שתלווה אותו עד יומו האחרון. מיכאל מוצא עצמו בסבך מאורעות שהוא מרגיש שאין לו עליהם שליטה, ונדמה שכל ניסיון שלו לשטוח את המציאות כפי שהוא רואה אותה מחריף את מצבו

באופן אישי התקשיתי לגלות אמפתיה לדמות של הילה המוצגת כמי שמחליטה לקחת את גורלה בידיה ולפעול לשינוי המציאות, אולי משום ש"הגילוי" באשר למצבה של האם מפתיע אותה כשהיא מחליטה לקחת חלק פעיל יותר בחייה. התיאורים השונים, שנדמה כי המחברת בחרה על מנת שיעוררו חמלה כלפי הילה, יצרו בי ניכור עז כלפי מי שמעורבותה בחייה של אמה מתמצת בידיעה שזו נתונה בידיו של אחר האמור לדאוג לכל מחסורה. הייתה זו דווקא דמותו של מיכאל , עולה חדש שהמפגש החזיתי המחודש עם המציאות מקלף מעליו גלדים ששכח כי קיימים, ומאלץ אותו לבחון את הדרך שעבר ממעמדו כילד עולה חדש המתאקלם בתרבות חדשה ומפגיש אותו שוב עם התחושה כי הוא חסרים לו כלים על ממת להתמודד עם המציאות המקיפה אותו בצורה טובה. המציאות המשתנה ההופכת אותו לחסר אונים והניסיון , המרע את מצבו, לקבל תמיכה, עוררו בי דאגה לגורלו.


גבולות הוא ספר ביכורים של רונית רפ, בוגרת לימודי עיצוב בבצלאל, שכמאמרו של סטיבן קינג בספרו "על הכתיבה" כותבת על מה שהיא מכירה ועושה זאת היטב. אני סקרנית לקרוא יצירות נוספות שלה, בייחוד כאלו בהן תפרוש את יריעת העלילה במלואה.


גבולות      מאת: רונית רפ      הוצאת עם עובד      01.2016      262 עמ' - כולל תודות      מחיר בתקופת ההגנה: 58 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה