יום שבת, 20 בפברואר 2016

הקרקס הנסתר / ג'ניפר איגן
כל אדם חווה את המציאות בדרכו. גם התרבות בכללה וספרים בפרט נחווים בדרך שונה על ידי כל אדם. לו יקרא אדם ספר פעמיים, קרוב לוודאי שחווית הקריאה בו תשתנה בהתאם לזמן ולמקום הפיזי והנפשי בו הוא נמצא בעת הקריאה. אולי לכן העובדה שהקריאה בספר הנוכחי נעשתה בפרקי זמן שונים, הפכה את חווית הקריאה בספר לדינמית כל כך.

עם פתיחת הספר אנו פוגשים את פיבי אוק'ונור תלמידת תיכון הניצבת לפני סיום לימודיה. השנה היא 1978 ופיבי, אולי כמו בני נוער רבים, תרה את העולם מתוך תחושת שמשהו גדול חסר בחייה והיא אינה יודעת מהו. במקרה של פיבי נדמה כי לתחושה מתלווה גם רגש קנאה באחותה המתה. אחותה הגדולה והנערצת פיית' שהלכה לעולמה לפני כעשור, לא חיה הרבה מעבר לגיל העשרה אך הצליחה לדחוס במהלך שנות חייה חוויות שיכלו לאכלס חיים של מספר אנשים בוגרים. התחושה החסרה הזו המרכיבה את עיקר ההוויה של פיבי הצעירה, מלווה גם את הקוראים בעמודים הראשונים של הספר ומקשה עליהם להתחבר לדמות המתוסכלת העסוקה בבחינת חוסר הערך האישי שלה בהיבטים שונים.

דמותה של פיית' תופסת חלק מרכי בחייה של פיבי גם שנים לאחר מותה. נדמה שכל מה שהותירה אחריה פיית' משמש כסימני דרך עבור פיבי. מותה של פיית', שנים ספורות לאחר מותו של אב המשפחה ממחלה, הוביל את בני המשפחה הנותרים למקומות שונים בדרך ההתמודדות שלהם עם האובדן הכבד. לאחר שאנו מתוודעים לזיכרונותיה של פיבי מן התקופה בה חיו יחד כל בני המשפחה אנו מלווים אותה במסע קדימה.

תחושת חוסר השקט המפכה בפיבי מובילה אותה להחליט באופן פתאומי לצאת למסע בעקבות אחותה, מסע בעקבות הטיול האחרון אליו יצאה פיית' ובו איבדה את חייה. פיבי, שמאז ומתמיד חשה שקופה בבית ומחוצה לו, מחליטה שרק מסע לאירופה בעקבות הטיול האחרון של אחותה עשוי להפוך אותה לאדם שהיא אמורה להיות. המסע בעקבות פיית' מוביל אותה לפענח את חייה של פייתק ואת חייה שלה. ככל שמתקדם מסעה של פיבי הופכת חוויית הקריאה בספר לסוחפת יותר.

עלילת הספר מלווה את פיבי כשהיא מתחקה אחר המסלול שעשתה האחות בעזרת הגלויות השונות שקיבלו בני המשפחה. אבל מרגע מסוים נדמה שלמסע עצמו כוחו משלו המפגיש את פיבי עם עברה של אחותה ומסייע לה לחוות משהו מחיי אחותה בדרך שתבגר אותה ותאפשר לה לראשונה בחייה לחוות את עצמה כאדם בעל משמעות.


לקריאה בספר הנוכחי התלוותה אצלי בתחילה תחושה של תסכול מסוים על שום הדמות האנמית המפקפקת בעצמה ובקיומה שוב ושוב. מרגע שההווה של פיבי תופס תאוצה, משהו בתחושה המלווה את הקריאה בספר משתנה אף הוא. ככל שדמותה של פיבי מתמלאת תוכן וממשות בפני עצמה כך תופסת העלילה נפח נוסף ההופך את הקריאה בספר לחוויה מרתקת וסוחפת.הקרקס הנסתר      מאת: ג'ניפר איגן      מאנגלית: ברוריה בן- ברוך      הוצאת עם עובד      2015      411 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה: 74 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה