יום שלישי, 20 באוקטובר 2015

סִילֵנְד / נגה אלבלך


הוא צנום, הספר שהחזקתי בידי. 166 עמ' אורכו, והפורמט שלו כדרכם של ספרי ספריה לעם בהוצאת עם עובד קטן יחסית. לא מופיעה בו רשימת תודות או הקדשה כלשהי והוא כל כולו מתאר את חייהם של שני שכנים בבית דירות ששורה של אירועים קטנים מקרבת אותם זו אל זה.

הוא: נתן כרמי, פנסיונר שלא נישא מעולם. אחיו היחידי נפטר ואת ערבי השישי והחג הוא מבלה יחד עם אלמנת האח וילדיהם בסעודה. הוא מקפיד לשמור עמם על קשר גם היום, 7 שנים לאחר מותו של אחיו ממחלה קשה. פרט לכך, ימיו ריקים ממעש ומלאים בהאזנה למוזיקה קלסית ובמחשבות.

היא, גליה, מורה בבית ספר יסודי שהשנה התחילה ללמד בבית ספר חדש. היא מלאת חששות מתפקודה כמורה ובכלל אבל מוצאת עניין באח הבכור של אחת מן התלמידות שלה בכיתה, אח שממלא משום מה את תפקיד ההורה בבית הספר.

המפגש הראשון ביניהם מתרחש כשנתן נתקל בערימות חול קטנות המופיעות על סף דלתו פעם אחר פעם, לאחר ששלל את האפשרות כי מדובר בשאריות משיפוצים בבניין הוא מחליט להתייעץ עם השכנה מעל שמאשרת את השערתו כי לא מדובר בשיפוצים. כשגליה, השכנה מעל, מגלה באחד מן הימים כשהיא שבה הביתה מן הלימודים בבית הספר כי מדובר בחול מנעליהם של ילדי השכנים היא מתירה עבורו את התעלומה. ושורשי הקשר שנוצר ביניהם יתחזקו כשהשנים יגלו כי במרתף הבניין ישן במהלך הלילה עובד זר מבולגריה.


הספר נפתח בצורה סתמית, אך ברגע אחד המילים תפסו אותי ולא יכולתי להניחו מידי. גיבורי הספר הנוכחי לא הקימו משפחה. הם ממלאים את סדר יומם במוכר ובידוע, מותירים פתח לאירועים שישנו את חייהם ואירועים כאלו אכן מגיעים. לצד גילויו של העובד הזר הישן במרתף, כניסתו של אחיה הבוגר של התלמידה לחייה של גליה, מעוררת בה רצון לפרוץ את גבולותיה. הן נתן והן גליה בוחרים לטייל בשבילים הנמצאים מחוץ למסלול הקבוע של חייהם, כשמעל ראשיהם מרחפת התחושה כי הצעדים הללו עשויים להוביל למסלול שאין ממנו חזרה.

אלבלך אינה מתירה בספר הנוכחי את התהיות העולות לגבי גורל הדמויות. היא משתפת באופן עקבי את חששותיהן, אך מותירה את הקורא מהרהר  באשר לדברים שלא נאמרים ולאופיה של המציאות מעבר לדרך בה הן תופסות אותה. נדמה שנגה עצמה לא ידעה כיצד לסיים את הספר שכתבה, העלילה נקטעת לפני רגעי השיא אליהם היא חותרת לכל אורכה. גם השימוש במוטיב המחבר ההופך לחלק מן העלילה, מתחבר לתחושה כי משהו בזרם הכתיבה נתקע והרצף הטבעי של הסיפור פשוט עצר.


נגה אלבלך זכתה בפרס שרת התרבות על ספר הביכורים שלה, באמתחתה שני ספרים למבוגרים ושני ספרי ילדים. כיום היא משמשת כעורכת ספרות בהוצאת הקיבוץ המאוחד.


מדובר בספר קריאה כתוב היטב שהקריאה בו קולחת, אך נותרתי עם התחושה כי מחברת הספר לא ידעה כיצד לסיימו.סילנד      מאת: נגה אלבלך      הוצאת עם עובד    09.2015      מחיר בתקופת ההגנה: 58 ש"ח   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה