יום חמישי, 23 ביולי 2015

מה עושים עם רעיון? / קובי ימאדהכבר זמן מה אני עוקבת בפייסבוק אחר העמוד של Zeltner Publishing, הלוא היא הוצאת צלטנר ספרים. אני מקפידה לעקוב מקרוב אחר הנעשה בעולם הספרים והספרות בארץ, קוראת, מתבוננת ולעתים משרבבת שאלות בנוגע לדברים שלא נהירים לי דיים. העמוד של צלטנר ספרים קסם לי מהרגע הראשון שנתקלתי בו. האהבה שיש לבעלי ההוצאה הקטנה הזו לספרים שהם מוציאים ניכרת בכל סטטוס שלהם כמעט, ועוררה בי רצון עז להימנות בין קוראי הספרים שלהם.


צלטנר - בית מלאכה לספרי ילדים


אתמול נחת על שולחני הספר החדש שלהם, "מה עושים עם רעיון". כבר מספר חודשים אני מלווה את הוצאתו לאור מרחוק, מתבוננת באיורים שיופיעו בספר, מגלה שסופר הילדים שאהבתי בילדותי, יהודה אטלס, הוא מתרגם הספר ומחזיקה אצבעות חזק חזק עם אנשי ההוצאה שההשקעה שלהם בספר הנוכחי, כמו בכל ספר שיוצא תחת ידם, תישא פירות.
הסטטוסים שלהם מסתיימים במשפטים כמו: "צלטנר - ספרים שעושים אחרת" או "צלטנר - בית מלאכה לספרי ילדים", אולי יש בבחירה הזו גם אלמנט שיווקי שאי אפשר להתכחש לו, אבל הם משקפים בעיני את האהבה שלהם לספרים, לספרות ולכל תהליך ההוצאה לאור.

הדבר הראשון שעשיתי כשלקחתי את הספר בין ידי היה להפריד את עטיפת הנייר מן הספר עצמו שנתון בכריכה קשה, שדרתו נושאת את כותרת הספר ושם המחבר ובחזיתו מוטבע שם ההוצאה על רקע איור המושג רעיון בספר. וזהו, הכריכה כולה אפורה ומחוספסת למגע מזכירה לי ספרי ילדות שהועברו מדור לדור במשפחה, בימים בהם הקנקן היה חשוב פחות מן התוכן. עמודי הספר תפורים אלו לאלו ולכריכה, בחירה שמקנה להם יכולת הישרדותית גם במקרים של דפדוף חוזר ונשנה.

רק אז, כשהתחושה הבסיסית שלי בנוגע לטיבה של הוצאת הספרים הקסומה הזו קיבלה משנה תוקף, התפניתי לקרוא את הספר.

יום אחד, כי כך מתחילים סיפורים ואגדות וגם כי ככה זה בחיים לפעמים, לגיבור הספר היה רעיון. הוא לא ידע מהיכן הגיע או למה, ומה אפשר לעשות אתו, אז הוא המשיך בחייו כרגיל, לפחות זה מה שניסה לעשות. אבל הרעיון לא עזב אותו:


חָשַׁשְׁתִּי, מָה יַחְשְׁבוּ עָלָיו הָאֲחֵרִים?

מָה יֹאמְרוּ הָאֲנָשִׁים עַל הָרַעְיוֹן שֶׁלִּי?

אָז שָׁמַרְתִּי אוֹתוֹ רַק לְעַצְמִי. הִסְתַּרְתִּי אוֹתוֹ וְנִמְנַעְתִּי מִלְּדַבֵּר עָלָיו. הֶעֱמַדְתִּי פָּנִים כְּאִלּוּ הַכֹּל בְּדִיּוּק כְּמוֹ שֶׁהָיָה קֹדֶם, לִפְנֵי שֶׁהָרַעְיוֹן הוֹפִיעַ לְנֶגֶד עֵינַי. אֲבָל בָּרַעְיוֹן שֶׁלִּי הָיָה מַשֶּׁהוּ קָסוּם. הִתְחַלְתִּי לָשִׂים לֵב שֶׁבְּחֶבְרָתוֹ אֲנִי מַרְגִּישׁ הַרְבֵּה יוֹתֵר טוֹב וְהַרְבֵּה יוֹתֵר מְאֻשָּׁר.

והרעיון, מצידו, רצה את תשומת לבו של הגיבור. ככל שדאג לו הגיבור יותר, כך הלך וגדל עד שהפכו לחברים טובים. הגיבור הציג אותו בפני אחרים גם כשלא היה בטוח שיקבלו אותו, לא מעט מהם באמת התקשו לקבל את הרעיון וניסו לשכנע אותו שכדאי לוותר עליו, זה כמעט והצליח להם. עד שהגיבור נזכר שמדובר ברעיון שלו וחזר לתת לו תשומת לב, הפעם ביתר שאת:

אָהַבְתִּי לְהִמָּצֵא בְּחֶבְרַת הָרַעְיוֹן שֶׁלִּי. זֶה גָּרַם לִי לְהַרְגִּישׁ חַי יוֹתֵר, כְּאִלּוּ אֲנִי יָכוֹל לַעֲשׂוֹת כָּל דָּבָר. זֶה עוֹדֵד אוֹתִי לַחְשֹׁב בְּגָדוֹל – וְאָז בְּגָדוֹל יוֹתֵר. הוּא שִׁתֵּף אוֹתִי בַּסּוֹדוֹת שֶׁלּוֹ. הוּא לִמֵּד אוֹתִי הֲלִיכַת יָדַיִם. "זֶה טוֹב," כָּךְ אָמַר, "שֶׁתִּהְיֶה לְךָ הַיְּכֹלֶת לִרְאוֹת אֶת הַדְּבָרִים בְּאֹפֶן שׁוֹנֶה."

המסע של השניים ממשיך עוד ועוד, עד ש....
"מה עושים עם רעיון" הוא ספר ילדים קסום שיכול לשמש גם כספר מתנה לכל מי שיש להם חלומות ומתקשים עדיין לשחרר אותם לעולם. כספר ילדים, התרגום של יהודה אטלס הופך את שפתו לפשוטה ובהירה ומאפשר למי ששולטים ברזי הקריאה לשוטט בו כבשלהם. איורי הספר מלאי חן וניכרת המחשבה מאחורי ריבוי הגוונים ההדרגתי המתגבר ככל שממשיכים בקריאת הסיפור.

מושג הרעיון זוכה בספר לצורת ביצה זהובה בעלת כתר מלכות זהוב. דמות הרעיון הולכת וגדלה במהלך הסיפור יחד עם התהליך שעובר הגיבור, וככל שהיא תוספת נפח בחייו כך גדל הנפח שהיא תופסת על הדף והרקע לעולמה ולעולמו של הגיבור מתמלא בצבע. 
מומלץ בחום להורים, לילדים ולכל בעלי הרעיונות.

מה עושים עם רעיון?      מאת: קובי ימאדה      איורים: מאה בסום      תרגום: יהודה אטלס      הוצאת צלטנר ספרים      05.2015      לא ממוספר      מחיר בתקופת ההגנה: 68 ש"ח      

תגובה 1:

  1. איורים מקסימים, עם מערך צבעוני מצומצם, שמביעים כ"כ הרבה!
    מעניין לקרוא גם בשפת המקור

    השבמחק