יום רביעי, 10 ביוני 2015

בקסטרום / לייף ג.ו. פרסון


כמה זמן תחזיקו מעמד בקריאת ספר שהגיבור שלו בלתי נסבל? 5 דקות? 10 דקות? שעה?, כמה עמודים תצלחו לפני שתרימו ידיים ביאוש בטענה שאי אפשר להתבונן יותר בעולם דרך עיניו של אדם כזה?

אפשר לשרוד שעות של קריאת 587 עמ' כאלו, הנעים סביב תעלומה שהאחראי לפענוחה הוא אדם שרק יד הגורל יכלה להוביל לתפקידו הנוכחי. רב פקד בילוש אוורט בקסטרום עובד במחלק הרצח של יחידת הפשיעה הלאומית בשטוקהולם. הוא נמוך, שמן ואוחז בדעות קדומות. לעניות דעתו הוא איש חכם בעל רוח חופשית שיש די והותר נשים שמוצאות אותו מושך כך שאין לו צורך להתחייב לאישה אחת.

את רוב זמנו הוא ממלא ביצירת אווירת עבודה במשרדו, על שולחנו מונחות תמיד ערימות נייר שהוא מקפיד להעביר מצד לצד, את מהותן של הגיחות השונות בתפקיד במהלך היום מכריעה הטלת קובייה והוא מקפיד לדרוש את כל הזכויות המגיעות לו על פי דין. לא פעם חסרות לו שעות נוספות אבל למזלו תמיד מגיעה פרשת פשע חדשה למשרד והוא יכול להיעזר בה על מנת להגדיל את הכנסתו בצורה משמעותית.

בעודו שקוע במחשבות על מציאת דרך לשיפור מאזן ההכנסות וההוצאות בחודש הנוכחי, הוא נקרא לחדרו של ראש יחידת הפשיעה הלאומית. לאחר שהוא ממתין פרק זמן ממושך דיו לחיזוק מעמדו של המפקד בעיני עצמו, הוא מתבשר על מציאת גופתה של אישה צעירה בעיר וקשה. האישה עברה כנראה תקיפה מינית והיחידה התבקשה לסייע בפענוח המקרה, המפקד החליט להטיל על בקסטרום את המשימה.

בקסטרום דואג תחילה לאספקת מזומנים הולמת שתענה על צרכיו המיידים, מושך כספים מן הקופה הקטנה, מארגן מספר המחאות דואר ורק אז, מתפנה לגיבוש הצוות המתאים למשימה. בהתחשב בכך שרבים מעמיתיו מבלים את חופשת הקיץ הרחק מהמשרד הוא מקבץ ארבעה שוטרים ואזרחית עובדת אחת שטיב יחסיה עם אחד השוטרים ידוע לכל, על אף כי השניים נשואים כל אחד לאדם אחר. כדי להגיע בנוחות לעיר וקשה הרחוקה הוא בוחר לעצמו את הרכב נוח ביותר בצי הרכבים הזמין ומבין שאין צורך לטפל בכביסה שהזניח בבית אם הוא עתיד לשהות בבית מלון מקומי שיוכל לדאוג לכל צרכיו.

הסעיף היחידי בחייו של בקסטרום שאינו בקסטרום עצמו, הוא דג זהב בשם אגון שקיבל בירושה מבת זוגו האחרונה. אם לא ימצא מי שיטפל בו בזמן היעדרותו הוא עלול לחזור ולמצוא כי אינו בין החיים ואליו, בניגוד לאנשים אחרים החולפים בחייו, בקסטרום חש כי נקשר במהלך הזמן. הוא מחליט להמר על גורלו של הדג ולפזר כמות אוכל גדולה מן הרגיל שתספיק לתקופת זמן ארוכה, תוך הסתמכות על מקרה קודם בו שרד הדג ימים ארוכים בבדידות כשבקסטרום נקט בטקטיקת המזון העודף.

עלילת הספר עוקבת אחר פענוח תעלומת הרצח המזוויע של לינדה ואלין, בחורה צעירה ששימשה כצוערת במשטרה המקומית בוקשה. המפגש בין אנשי מחלק הרצח של יחידת הפשיעה הלאומית למשטרה המקומית משמש כציר פנימי המניע חלק מן התהליכים בסיפור. כמו גם מערכות היחסים בין האנשים השונים בצוות החקירה במשטרה ועולמן של הדמויות השונות בחייה של לינדה.


הספר, הראשון בסדרת ספרים שכתב קרימינולוג שוודי ששירת במשטרת שוודיה 16 שנה ושימש כמומחה בתחומו בתכניות טלוויזיה רבות, מאפשר לאזרח מן השורה הצצה לעולמם של מי שאמונים על הניסיון לשמור על הסדר בעולם שנדמה כי הכאוס הוא המנוע המכוון שלו. פרסון, מחבר הספר, מציע לקוראיו מבט על עולמם של בני אדם שונים שבמקרה נמצאים בתפקידים כאלו או אחרים בעלילת ספרו הנוכחי: שוטרים, עיתונאים, קרוביהם של קרבנות, חשודים ועוד. נדמה כי פרסון יודע, מה שכולנו מבינים במהלך הזמן, שכל בני האדם דומים זה לזה הרבה מכפי שהיו רוצים לחשוב והעובדה כי זכו לתואר כזה או אחר במהלך חייהם אינה משנה עובדה זו.

הדמויות השונות בספרו של בקסטרום רואות כל אחת זו את זו באורות שונים, כל אחת מודעת לכישרונותיה שלה ועיוורת למספר כשלים בחייה. עולמם של הממונים על השלטת הסדר נפרש לקוראים בצורה שאינה מחמיאה לאיש, כל בעלי התפקידים השונים מוצגים לקוראים כבעלי אג'נדות אישיות מאוד המשמשות אף הן ככלי בעיצוב דרכי הפעולה בהן הן בוחרות.


מדובר בספר מתח עשוי היטב שהקורא בו הקורא מתקשה לפענח את התעלומה בעצמו ונותר ספקן באשר לפתרון המוצע לו בסופו של דבר עד לרגע האחרון ממש. פרסון יוצר  בסדרת ספרי המתח שלו גיבור שהקורא מתקשה לחוש עמו הזדהות אך מגלה בשלב מסוים, ממש כמו הדמויות השונות בספר, שהוא מוכן להעלים עין מפגמים שונים שלו. חובבי ספרות מתח למרחקים ארוכים ייהנו מן הספר.


בקסטרום      מאת: לייף ג.ו. פרסון      מאנגלית: נעמה בן דור      דני ספרים הוצאה לאור      4/2015      587 עמ' - כולל על המחבר      מחיר בתקופה ההגנה: 68 ש"ח      

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה