יום חמישי, 4 ביוני 2015

קפטן תחתונים ופרופסור פומפה פ' פיפיקקי / דאב פילקי


כבר כתבתי מה אני חושבת על סדרת הספרים "קפטן תחתונים" בסקירות הקודמות שלי (קפטן תחתונים 7, קפטן תחתונים 8) על ספרים בסדרה (שכרונולוגית הופיעו מאוחר יותר לנוכחי), אבל לא אכפת לי לחזור על עצמי: מדובר בסדרת ספרים לא חינוכית בעליל אבל שיודעת בדיוק איך לפנות לקהל היעד שלה, ואני (תוך חששות כבדים שמדובר פה בהתמכרות לא בריאה בעליל) שמחה להמליץ על ספר נוסף בסדרה.


סדרת ספרי קפטן תחתונים פונה לקהל היעד שנמצא על קו התפר בין ילדים לבוגרים, זה שכבר יודע מה נכון לעשות ובכל זאת נהנה הרבה יותר מכל הדברים הלא נכונים. במקרה של דאב פילקי אין מתיחת גבולות וכל האיסורים ששני הגיבורים שלו חוצים מתמצים במשחקי מילים ובחזרה על כל מיני מילים לא יפות שלא גובלות בגסויות. אם שהיתם פעם בקרב ילדים בגילאי גן וכיתה א' בטח לא תופתעו לגלות שהעיסוק בהפרשות הגוף ממלא אותם צווחות גיל, כמו גם הענקת שמות מהעולם הזה לבני אדם. בספר הנוכחי פילקי משחק עם נושא השמות והולך אתו מרחק רב, אבל עוד לפני שאגיע לעסוק בזה אולי יש מקום להעניק גם במה לשברירי הערך המוסף שיש בספרים, כמו משחקי המילים הפותחים כל ספר ומתמקדים בהנאה של ג'ורג' והרולד - גיבורי הספרים, משינוי שלטים שונים בבית הספר על ידי החסרה והזזה של אותיות, כך שייצרו שלטים בעלי הומור ילדותי ומשעשע.

אחרי שדילגנו מעל משוכת ההיבט החינוכי (הזעיר) המסתתר בספר, אפשר להתמקד במה שהוא באמת: חוויה משעשעת המהדהדת במדויק את דרך החשיבה של הילדים, ועושה זאת בחן שגורם גם לי כמבוגרת לחייך (וזה לא דבר של מה בכך). הספר נפתח בסיפור, שגולש לעוד סיפור, שגולש לעוד סיפור ולפני שהוא יגלוש לעוד סיפור הוא מתמקד בסיפור אחד סוף סוף - ממש כמו הנטייה של ילדים צעירים לספר לנו משהו, ואז להיזכר במשהו אחר, ואז לסטות לנשוא אחר ואם לא נעצור אותם לעולם לא נשמע דבר אחר מהתחלה ועד הסוף. עלילות הסיפורים השונים בספר לא ממש חשובות, זאת אומרת הן בטח יהיו זכירות יותר לקוראים הצעירים שייהנו מהמפלצות והיצורים שבו, חשובה התחושה שהן יוצרות אצל הקוראים הצעירים, והיא הנאה. בינינו,יש יותר טוב מזה?


אז בספר הנוכחי יש פרופסור עם שם מוזר, שבא ממדינה בה לכולם יש שמות מוזרים ולא מוצא עבודה ראויה עד שהוא מגיע לבית הספר של ג'ורג' והרולד. הקוראים הצעירים מבינים בשלב זה שהשם המוזר שלו לא באמת יזכה להתעלמות מהתלמידים או מג'ורג' והרולד, והם צודקים. רק שהקומיקס המפורסם של השנים שמתבדח על חשבון שם הפרופסור מעניק לפרופסור רעיון מטורף שמוביל להשתלטותו על בית הספר ויצירת לוח שמות חליפי שכולם צריכים להיעזר בו (עוד סוג של אלמנט חינוכי נמצא בלוח הזה, האפשרות של הקוראים הצעירים והמבוגרים לגלות מה היה השם החדש שלהם לו היו חלק מבית הספר בו לומדים גו'רג' והרולד).

לא שכחנו את מר פיפיש מנהל בית הספר שבהישמע נקישת אצבע הופך לקפטן תחתונים, הוא יציל את המצב (אחרת לא יהיו ספרי המשך לסדרה) ויעשה זאת בעזרת התושייה של ג'ורג' והרולד שמקבלים בספר הזה חלק מן הכלים שעוזרים להם להציל את העולם בספרים הבאים.


מומלץ בחום רב לילדים בגילאי 6-8 להורים שלא אכפת להם מקצת מסרים לא חינוכיים, שעד היום עוד לא הרגו אף אחד.


קפטן תחתונים 4: קפטן תחתונים ופרופסור פומפה פ' פיפיקקי      מאת: דאב פילקי      מאנגלית: ארז אשרוב      הוצאת כנרת      2011      

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה