יום חמישי, 4 ביוני 2015

קפטן תחתונים והתוקפים המטונפים מתא השירותים התכול / דאב פילקי


אחרי שסיימתי לקרוא ולסקור את הספר הקודם בסדרה: קפטן תחתונים נגד נער הנזלת הנבזי, הרגשתי כי מדובר בתחילתה של ידידות מופלאה. אף כי הספר פונה לילדים שרק רכשו את רזי הקריאה ועולמו התרבותי נע סביב הדברים הפשוטים שיכולים להצחיק ילדים, משהו ביצירה של דאב פילקי יוצר שלם העולה על סך חלקיו, וסדרת הקומיקס הבלתי חינוכית בעליל הזו פשוט עושה את העובדה בדרך שתעלה חיוך גם על פניהם של הקוראים המבוגרים.


הספר נפתח בתקציר הסדרה עד כה, שני ילדים מגניבים שקוראים לה ג'ורג' והרולד מחפשים פתרון לצרה הגדולה ביותר שלהם: מנהל בית הספר הקשוח שלהם, מר פיפיש. מסתבר להם שהקסמים הזולים והפשוטים שמוכרים לילדים פשוט עובדים והם הופכים את מר פיפיש לשפוט שלהם בעזרת שימוש בטבעת הפנוט זולה. בדרך המקרה הוא מקבל כוחות על ממיץ שהוא שותה והופך להיות קפטן תחתונים. המעבר של מר פיפיש מתפקיד המנהל הקשוח של בית הספר לקפטן תחתונים הכפוף להוראותיהם של ג'ורג' והרולד נעשה על ידי נקישה באצבע ושפיכת מים בהתאמה. עד לספר השמיני בסדרה ג'ורג' והרולד עברו חוויות מרתקות עם מר פיפיש - הלוא הוא "קפטן תחתונים" ודמויות לא רגילות נוספות.


בסיומו של הספר הקודם עזבנו אותם לאחר שחזרו בזמן יומיים ברצף במכונת הזמן של מלוין שהיה רק כלל אחד שכרוך בשימוש בה: אסור להשתמש בה יומיים רצוף. המפגש החוזר שלהם עם זמן ההווה מגלה להם מציאות שונה לגמרי:

ספרנית בית הספר מציעה להם לקרוא, ועוד ספרים שיאהבו
קפיטרית בית הספר מגישה ארוחות טעימות
מזכירת בית הספר מברכת אותם לשלום בחיוך
ומנהל בית הספר תופס אותם משבשים את הכתוב בשלט הארוחות ליד הקפיטריה ומוצא שהדבר משעשע אותו מאוד.

ארבע חוויות שמצטרפות לעוד אנומליות בהתנהלות דמויות נוספות מבית הספר המוכרות לנו מן הספרים הקודמים ומובילות את ג'ורג' להסיק שהגיעו ליקום הפוך, רעיון שהרולד פוטר באמירה שזה מסוג הטוויסטים בעלילה שרק סופרים שנגמרים להם הרעיונות ישתמשו בהם, מה באמת קרה להרולד וג'ורג' לאחר שיצאו ממכונת הזמן בפעם השנייה? את כל זה כמו גם את ההיכרות עם סבתא רבתא של ג'ורג' וסבא של הרולד שימלאו תפקיד מפתח בהתמודדות עם הצרה החדשה שג'ורג' והרולד התגלגלו אליה הפעם.

גם בספר הנוכחי משולבות חוברות הקומיקס אותן יוצרים הרולד וג'ורג', וניתנת אפשרות חביבה למדפדפים בספר לקבל אשליה של סרטון אנימציה קצרצר בעזרת דפדוף מהיר במספר דפים, הרולד וג'ורג' קוראים לפטנט הזה: דיפדופורמה. ופילקי משלב בו הפעם הערות מן הצד בנוגע למבוגרים בחברה בעזרת דמויותיהם של סבתא רבתא והסב.


דאב פילקי מצליח ליצור ספר קומיקס פשוט ומשעשע המכוון לילדים בגילאי 6-8 בדיוק בגובה העיניים, בלי לעצור ולבדוק בכל שלב האם מדובר במעשה חינוכי. הספר מנוקד ובעל אותיות גדולות יחסית ומותאם לקריאה בידיהם של מי שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום. גם הורים שיבחרו לקרוא עם ילדיהם את הספר ימצאו עצמם מחייכים אל מול הקריצות הרבות שמפזר הסופר בדיוק עבורם. אם אתם מכירים את סדרת קפטן תחתונים מן הספרים הקודמים שלה, הרי שאתם יודעים בדיוק מה מצפה לכם. אם עדיין לא יצא לכם להתוודע אליה מומלץ לעשות זאת כשאתם באים בלי ציפיות בכלל. 


תמיד מומלץ להתרשם ישירות מספרים, העמודים הראשונים של הספר זמינים לעיון בקישור.


קפטן תחתונים 8: קפטן תחתונים והתוקפים המטונפים מתא השירותים התכול      מאת: דאב פילקי      מאנגלית: ארז אשרוב      הוצאת כנרת      2013      275 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה