יום רביעי, 3 ביוני 2015

לא יכולה לשתוק / הלנה מגר טלמור


לכאורה לסי בארון יש כל מה שאישה יכולה לחלום עליו. היא מתגוררת עם בעלה הנאה בבית פרטי ומרווח, יש לה עוזרת בית האחראית גם על הקניות והבישולים, היא בעלת מלתחה מדוגמת וגזרה חטובה ויש לה פנאי לעסוק בדבר היחיד שאי פעם עניין אותה: הכתיבה.


סי קורנפלד הייתה בת 34 כשפגשה את ריק בארון. ילידת מינסוטה, נצר למשפחה דרומית שורשית מצד אמה ובת לאב קנדי ששמח להתנתק משורשיו. ריק בארון היה חבר מועצת העיר שלה, חבר המועצה הצעיר ביותר. ריק נכנס בטבעיות לתפקיד נסיך חלומותיה, הוא חיזר אחריה במרץ. מהרגע הראשון ידע שתהיה אשתו, סי שהוקסמה מאישיותו ומן הביטחון המוחלט שלו נעתרה במהירות לשמחת אמה שראתה בו שידוך ראוי לפי מיטב המסורת הדרומית.

שלוש שנים מאוחר יותר, סי בת ה 37 בוחנת את החיים לצידו של נסיך החלומות. מבחורה רווקה ומלאה בעלת משרת הוראה התחלתית במכללה המקומית שלא בטוחה מה תרצה לעשות כשתהיה גדולה, הפכה לבת זוג חטובה ומרשימה לאחר שירדה לא מעט במשקלה ושינתה את המלתחה שלה מקצה לקצה. כל זמנה מוקדש לקידום מטרותיו של בן זוגה ששם את מימוש כישרון הכתיבה שלה בראש מעייניו וסדר יומה מוכתב כמעט לחלוטין על ידי מי שעמל ללא לאות על החזות הנאותה לאיש במעמדו.

רק חריגה אחת מן התקן הקפדני של ריק בארון סי שומרת לעצמה, הקשר עם ורוניקה, חברתה מזה 30 שנה. בניגוד לשאר האנשים בחייה של סי, ורוניקה לא הוקסמה מריק ומן הדרך המהירה שלו לכבוש את ליבה של סי, אך על אף ההסתייגויות הרבות שלה שמחה באושרה של סי ואינה עושה דבר כדי לפגוע בקשר. 

ורוניקה, כמו הקוראים, יודעת רק מה שסי מרשה לעצמה לחלוק עם אחרים.


בעמוד הראשון של הספר, ממש מתחת לכותרת הנושאת את שם המחברת ושמו מופיע התיאור 'רומן מתח' - הצהרת כוונות של ההוצאה באשר לטיב הספר שאתה אוחז בידך. שילוב בין רומן לספר מתח טומן בחובו פעמים רבות נטייה ברורה לאחד מן השניים, עד היום לא נתקלתי בספר שהצליח למצוא את האיזון בין שני הז'אנרים הללו בצורה מוצלחת. 'לא יכולה לשתוק' של הלנה מגר טלמור, לצד מעלות נוספות, הוא ספר שלצד איכויות הרומן שלו בהחלט עונה בכבוד על הקריטריונים השונים המגדירים ספר מתח טוב.

הלנה מגר טלמור המשמשת כעורכת ומבקרת ספרותית מזה שנים, מעניקה לקוראיה יצירה ספרותית בשלה ומעוצבת היטב. כמי שחלק מעיסוקה מוקדש לבחינת מילותיהם של אחרים, ניכר כי טלמור השכילה ליצוק אל כתיבתה את המינון המדויק של כל הרכיבים הנדרשים ליצירת עלילה ספרותית הנעה במרחבי הרומן וספרות המתח. שפתה היפה של טלמור משמשת כלי שרת בידיה ועולמה הפנימי של סי מוגש לקוראים בדרך היוצרת היכרות מעמיקה עם דמותה בלא ליגע את הקורא. 


הסקירות שהכי קשה לי לכתוב הן על ספרים שאהבתי. כשספר מעניק לי חווית קריאה שלמה אני מתקשה לפרוט אותה  וחוששת לא פעם לחטוא לו בניסיון לתרגם את ההנאה שלי למילים אשר מעצם הווייתן מגבילות את החוויה. 'לא יכולה לשתוק' הוא ספר פרוזה טוב המעניק לקוראיו חווית קריאה שלמה ומענגת. ממליצה בחום לכל מי שאוהבים את הספרים שלה עשויים היטב. אני, ממתינה בציפייה דרוכה לספריה הבאים של המחברת.לא יכולה לשתוק      מאת: הלנה מגר טלמור      הוצאת רימונים - ידיעות ספרים      2014      405 עמ' - כולל תודות      מחיר בתקופת ההגנה: 69 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה