יום רביעי, 3 ביוני 2015

סלפי אחד יותר מדי / דנה אבירםהיא בת 13 וקוראים לה טל אבידן. היא מתגוררת עם המשפחה שלה בבסיס חצרים כבר שש שנים, הם עברו לשם כשההורים שלה החליטו שאבא שלה יפסיק לדלג בין בסיסים שונים ויהיה קצת יותר בבית. יש לה שתי אחיות תאומות, צליל ושיר, בנות 6. אמא שלה לומדת באוניברסיטת בן גוריון תואר אחרי תואר וטל לומדת ומבלה עם החברים שלה מהבסיס. החבר הכי טוב שלה הוא רועי, המתגורר צמוד אליהם, היא פגשה אותו ביום הראשון שעברו לשם כשהייתה בכיתה ב' ומאז לא נפרדו.

ממש לפני חופשת חנוכה, אחרי עוד התערבות אופיינית לה ולרועי בדרך הביתה, היא מגלה את שני הוריה ממתינים לה. לאבא שלה היא מצפה, זה היום בו הוא מכין ארוחת צהריים (מעט שרופה) אבל העובדה שאמא שלה ממתינה לה בבית במקום ללכת ללימודים, מפתיעה אותה. כשהם מבקשים ממנה לשבת היא חוששת שמשהו קרה. משהו באמת קרה, לא מה שחששה ממנו, משהו הרבה יותר נורא: הם חוזרים לגור בבית בו גדלה ברמת השרון.

טל רחוקה מרחק רב מן הבית שבו גדלה כילדה קטנה ומהעולם החברתי של ילדים ברמת השרון, הספיקה לה מסיבת יום הולדת אחת בה נכחה בגיל 10 כדי להבהיר לעצמה שהיא כבר לא שייכת לשם. אין לה ברירה, ההורים שלה כבר החליטו ובחנוכה יעזבו את הבסיס ויעברו לרמת השרון.

בהתחלה המעבר לרמת השרון חלק יותר מכפי שיכלה לתאר לעצמה. שתי החברות הכי טובות שהיו לה לפני שעזבה מדריכות אותה איך להשתלב, נדמה שהכל מסתדר...


סלפי אחד יותר מדי עוסק באחד ההיבטים הבולטים ביותר בגיל ההתבגרות, הצורך להשתייך לקבוצת הגיל שלך. גיבורת הספר, טל אבידן, חווה פעמיים בחייה שינויים המאלצים אתה להתאים עצמה לקבוצת בני גילה, שני מעברים בין סביבות מגורים שונות מאוד. בכל אחת מן הפעמים היא עושה זאת בהצלחה. ההבדל בין שני המקרים נעוץ העובדה שמערכת הלחצים החברתית המופעלת על ילדים הולכת וגוברת ככל שהם מתבגרים. בשל הצורך להשתלב, הם מוצאים עצמם לא פעם פועלים בניגוד להתנהגות הטבעית שלהם כדי לזכות באישור.

מחברת הספר דנה אבירם, מעבירה הרצאות וסדנאות בנושא 'זהירות ברשת' להורים ואנשי מקצוע. מתוך המפגש שלה עם מקרים שונים הקשורים לעולם הרשתות החברתיות ובני נוער נולד הספר הנוכחי המדגים את כוחה של הרשת לרומם ולהשפיל ילדים בני כל הגילאים.

'סלפי אחד יותר מדי' הוא הראשון ב"סדרת סלפי" שהיא כותבת ומיועד להציג לקוראים את ההיבטים השונים הנוגעים לחיים הווירטואליים לצד כלים מעשיים לשימוש נבון בו.


עם תחילת הקריאה עולה מן הספר תחושה כי למחברת רצון לפנות לבני הנוער בשפתם וצורך להעניק להם תבונה, שני היבטים היוצרים בפתח הספר טון דידקטי המתחנף בשפתו לצעירים. ככל שעלילת הספר מתקדמת נזנחים היבטים אלו ועולה מתוכו הבנה ברורה של הכותבת את עולמם של בני נוער באשר הם ואת העובדה כי עבורם כל מאורע קטן מטלטל את עולמם. 

אירוע הסלפי והשלכותיו, המהווה את הקליימקס בסיפור, נדון בצורה כנה וישירה לצד מגוון כלי התמודדות. כל אדם, לא רק מי שנמצא בגיל ההתבגרות, יתקשה לנכס לעצמו ללא הכוונה ותמיכה כלים שיעניקו לו דרך להתמודד עם מאורע קשה אשר השלכותיו על חייו פומביות. דנה אבירם משתמשת בידע המקצועי הרב שלה על מנת לשטוח בצורה פשוטה אך מדויקת את דרך ההתמודדות הלא פשוטה אך האפשרית של מי שנופל קורבן לשיימינג קבוצתי ומתקשה לראות אפשרת לצאת מכך.

חשיבותו של הספר לא תסולא בפז, על אף ההסתייגויות שלי. הספר פונה למי שנמצאים באחד השלבים הרגישים ביותר בחייהם וזקוקים לידיעה כי הכל עובר. הוא כתוב בדרך המאפשרת לבני נוער ליצור חיבור עם גיבורת הספר ולהזדהות עם התהליכים השונים העוברים עליה. 


הספר העוסק באחד הנושאים הרגישים ביותר המאפיינים את העולם העכשווי של בני הנוער, ראוי לו שימצא על מדפי הספרים הנגישים לבני נוער במסגרות החינוכיות השונות. כמו כן, הוא מתאים מאוד כבסיס לפעילות משותפת עם בני נוער על מנת להמחיש להם את כוחה הרב של הרשת ואת החשיבות הרבה שיש לתמיכה. ממליצה בחום לבני נוער ולמי שתחום עיסוקם נושק לעולמם.

סלפי אחד יותר מדי      מאת: דנה אבירם      בהוצאת רימונים - ידיעות ספרים      2015      276 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה: 65 ש"ח


תגובה 1:

  1. נראה בהחלט ספר חשוב מאד.
    אגב גם אני כמוך מעבירה את הדברים מתפוז לבלוגר שפה.

    השבמחק