יום רביעי, 24 ביוני 2015

בנדיט / איתמר אורלבעל מדף נפרד בארון הספרים של הוריי מאז שאני יכולה לזכור, מונחים ספרים רבים מסדרת ספריה לעם של הוצאת עם עובד. מגוון אקלקטי מספרי הסדרה. ספרות מתורגמת וספרות מקור, ספרי פרוזה ועיון, סופרים קלסיים ואחרים שגם היום עדין לא הפכו לקונצנזוס. כילדה ומתבגרת תאבת קריאה אני חושבת שסרקתי את כולם הלוך וחזור במהלך השנים, כדי לדוג מביניהם את אלו שיעניקו לי מספר שעות של עניין והנאה.

כשהייתי צעירה יותר, נהגתי לקרוא כל ז'אנר ספרותי כמעט. כשספר עניין אותי והיה כתוב היטב קראתי אותו. באותן שנים התוודעתי לקלסיקות ספרותיות ולסופרים קנונים, העולמות שבראו הרחיבו את העולם שלי בהדרגה. עם השנים והמפגש החזיתי עם המציאות צומצם מגוון הספרים שהיה לי רצון לקרוא. ספרים ששיקפו היבטים קשים במציאות הקרובה אלי לא עוררו בי עניין. 

בשנים האחרונות מצאתי את עצמי מזינה את התאווה הספרותית שלי בספרות קלה יחסית, זו שגם כשהיא מציגה מציאות קשה לעיכול עוטפת אותה במרחק הרב בינה לבין עולם היום יום המוכר לי וכך מאפשרת לי את הריחוק המתבקש מן המילים ואת היכולת לעבד את התוכן באמצעות הזרה שלו. ספרי ספרי לעם לא עברו בין ידי שנים רבות עד שהתגלגל אלי ספר הביכורים של איתמר אורלב למבוגרים.


הקריאה בספר הייתה קשה. לכל אורך הספר נלוותה למפגש עם המילים תחושת מועקה. אני שנוהגת לגמוע ספר בקריאה רציפה אחת מצאתי את עצמי עוצרת את הקריאה בספר שוב ושוב, מתרחקת מעולמן של הדמויות שברא הסופר וחוזרת אליהן. עד שהתרגלתי למציאות החיים שלהן ושקעתי בקריאת הספר עד לסיומו.

על אף העיסוק בפולין בתקופת מלחמת העולם השנייה, הקושי בקריאת הספר לא היה העיסוק העקיף בשואה והשלכות מלחמת העולם השנייה על יהודים ופולנים בימים ההם, אלא עולמן של הדמויות כולן שהחיים לא רק שלא האירו להן פנים ,אלא הפכו אותם למי שלא מסוגלים לחוות את המציאות בצורה שתקל עליהם את חיי היום היום.


הוא בן גילי איתמר אורלב. כמוני נולד וגדל בירושלים. תהיתי שוב ושוב מהיכן שאב את מילותיו. לאורך הקריאה ניהלתי אתו דיאלוג דמיוני, תוהה איך מי שנולד וגדל פה כמוני בורא עולם זר כל כך למציאות החיים פה, ואיך נולד העולם הפנימי של גיבורי ספרו. התשובה המתבקשת חירות ספרותית, לא הייתה מספקת. הפער בין עולמם של בני דורנו שנולדו וגדלו בישראל לעולם המשתקף בספרו של אורלב היה גדול מן היכולת לכמת אותו בחירות זו גרידא.

כשסיימתי את הקריאה בספר חיפשתי את שמו של אורלב הצעיר בגוגל. עובדת היותו בנו של סופר הילדים אורי אורלב הייתה ידועה לי, גם סיפור ילדותו של האב בגרמניה בתקופת השואה היה מוכר לי מן המפגש עם ספריו כתלמידה בבית הספר היסודי. רק אז הכתה בי עובדת היותו של איתמר אורלב, בן גילי, דור שני לשואה. 


בנדיט הוא ביטוי סלנג מיושן שמשמעו ילד שובב, המילה משמשת גם לתיאורו של מי שפרנסתו מתבססת על מעשיי עבריינות. על התפר בין שתי הפרשנויות מתנהלת עלילת ספרו הראשון של איתמר אורלב למבוגרים.

השנה היא 1988, גיבור הספר טאדק המשמש גם בתפקיד המספר בן 40. טאדק הוא בן זקונים למשפחה בת 6 נפשות. הוא עלה לישראל מפולין כשהיה בן 12 עם אמו אחיו ואחיותיו בעוד אביו נותר מאחור. אמו של טאדק יהודיה, אביו לא. אשתו של טאדק עזבה אותו יחד עם בנם כי נמאס לה לפרנס את המשפחה בזמן שהוא מרחם על עצמו ומתכנן להתפרנס מן הכתיבה שלו. ההבנה שהוא נותר לבדו מכה בו בפתאומיות והוא מחליט לערוך ביקור בבית אמו. הקשר בין השניים לא קרוב והגעתו לביתה מאותתת לה שמשהו עובר עליו. בשיחה עמה הוא תוהה מה עלה בגורל אביו אחרי כל השנים ומגלה שאחת מאחיותיו שמרה אתו על קשר ואף נסעה לבקרו בפולין, במהלך שיחה עם האחות הוא מחליט שיסע לבקר אותו.

טאדק מוצא את אביו היכן שנאמר לו, מבוגר ב 30 שנה אך זקן יותר מכפי שתיאר לעצמו. השנים רוויות האלימות והאלכוהול נתנו אותותיהן בגופו ובנפשו של האב. הניסיון של טאדק להכיר את  אביו על אף הטינה הרבה שרחש לו כל השנים, מאלץ אותו להתעמת עם מציאות חייו. הספר הוא תיאור מסעו של טאדק  אל פולין של סוף שנות השמונים ושל שנות הארבעים והשישים של המאה העשרים. טאדק מעמת את חוויות הילדות שלו כפי שהשתמרו בזיכרונו עם המציאות כפי שהייתה באמת. את העובדות שהוא לומד מן המסע שהוא עורך עם אביו בפולין, הוא מעמת עם אמו בשובו לארץ כשעמדות הוריו נפרשות לעיני הקורא אלו לצד אלו, לא בסדר הכרונולוגי בו הן מסופרות לטאדק.


לבו של הספר היא האינטראקציה בין בני משפחה אחת, במוקד, הקשר בין בן לאביו. נדמה שהמספר מבקש לחוות את המשפחתיות כפי שהיא "צריכה להיות" בתוך משפחתו שלו. הוא מבקש כאדם בוגר לאחות את הקרעים שמציאות החיים הקשה בשנות ילדותו יצרה בעולמו ובעולמם של שאר בני המשפחה.

איתמר אורלב בורא בצורה אמינה דמויות מחוספסות שהן תולדה של חיים במציאות חסרת רחמים. הדמויות שלו לא מנסות להתחנף לקוראים ולרגעים עשויה להתעורר בקורא רתיעה מעולמן, ההופכת את הקריאה בספר לקשה משום שלא ניתן ליצור הזדהות עם מי שמניעים את העלילה.


הכתיבה של אורלב קולחת וזורמת בטבעיות, הוא מצליח לברוא יצירה ספרותית שיש לה חיים משל עצמה. הקושי בחייהן של הדמויות חוצה את גבולות הספר ונוגע ישירות בקורא וכך יוצר חווית קריאה הדורשת מן הקורא לתפוס מרחק מדי פעם בפעם, עד שיתרגל למקצב הייחודי של המילים. מדובר בספר לא פשוט לקריאה שאינו מבקש למצוא חן בעיני הקורא ועל כן דורש ממנו השקעה.


להתרשמות בלתי אמצעית, ניתן לקרוא את הפרק הראשון של הספר בקישור.


בנדיט      מאת: איתמר אורלב      הוצאת עם עובד - ספריה לעם      04.2015      425 עמ' - כולל תודות      מחיר בתקופת ההגנה: 58 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה