יום שני, 15 ביוני 2015

הרפתקאות חיתול על / דאב פילקי


בשבוע בו סוערת הארץ בדיון על חרמות וחרמות שמנגד, התפניתי סוף סוף לסקור את סדרת ספרי הבת של "קפטן תחתונים": "הרפתקאות חיתול על". ייתכן וחלקכם תוהים מה הקשר בין הדברים, לשם כך הרשו לי להציג בפניכם את התופעה התרבותית המרתקת מבית המדרש האמריקאי: ספרים מוחרמים.


גופים שונים האמונים על בריאותם הנפשית של ילדים ומבוגרים לאורכה ורוחבה של ארצות הברית של אמריקה, מקפידים לנטר את איכות התרבות אותה יצרכו מי שנמנים על קהלם. לשם כך הם עוקבים אחר התוצרים התרבותיים השונים המתפרסמים ומציינים בצורה מפורשת אלו מהם אסורים על הציבור וצריכים להיות מוחרמים.

איתרע מזלו של דאב פילקי וסדרת ספרי קפטן תחתונים שלו זוכה בכבוד המפוקפק להופיע ברשימות הספרים המוחרמים פעם אחר פעם. בשנת 2013 השיגה הסדרה שיא חדש כשזכתה להיכלל, שנה שנייה ברציפות, ברשימת הספרים המוחרמים ביותר באמריקה, רשימה אותה עורך איגוד הספריות האמריקאי במסגרת המאבק שלו באותה תופעה. (בשנת 2013 זכו לככב ברשימה לצד ספרי קפטן תחתונים בין השאר ספרי משחקי הרעב, ספרי הסדרה בון והספר כמה טוב להיות פרח קיר).מנגד, בשנת 1982 ייסדה פעילה חברתית בשם ג'ודית' קרוג בתמיכתם של גופים רבים ובראשם איגוד הספריות האמריקאי, את שבוע הספרים המוחרמים הנערך בכל שנה בשבוע האחרון בספטמבר, במטרה לחגוג את החופש לקרוא ולהצביע על נזקיי הצנזורה. 

פילקי יצר סרטון קצר המשקף את תחושותיו בנוגע לכבוד המפוקפק שהוענק לו:


אתם בטח רוצים לדעת מה שורשי סדרת הספרים החדשה מבית היוצר של "קפטן תחתונים". ובכן, ג'ורג' והרולד שנוטים להסתבך שוב ושוב בבית הספר ולקבל עונשים משעממים מאוד מן המנהל, התבקשו כעונש חינוכי להגיש למנהל חיבור באורך 100 עמודים על אזרחות טובה. המנהל שמכיר את השניים לא מהיום התריע כי אינם יכולים להגיש לו חיבור על קפטן תחתונים. השניים הגיעו למסקנה המתבקשת: עליהם להמציא גיבור על חדש עליו יוכלו לחבר קומיקס שיכיל את מספר העמודים הנדרש שביקש המנהל במסגרת העונש החינוכי. וכך נולד גיבור חדש.


כמו כל גיבור על מפורסם, לגיבור שלנו שני הורים שמביאים אותו לעולם וסיפור לידתו פותח את הספר הראשון שכתבו השניים בסדרה החדשה. פילקי שברור לו שלצד הילדים הצעירים שקוראים את ספריו עומדים אחים בוגרים, הורים ומבוגרים אחרים, לא שוכח גם בסדרה החדשה שלו לקרוץ למי שהעיסוק בהפרשות לא תמיד משעשע אותם כמו שהוא משעשע ילדים.

דמויות המבוגרים בספר מתכתבות עם דמויות מעולם המבוגרים, כמו האב והרופא המאמינים כי נחנו בחוש הומור כובש. הרע התורן החפץ להשמיד את העולם עושה את השגיאות המדויקות שמאפשרות לגיבורים הטובים למנוע זאת, כולם דמויות סטראוטיפיות המאפיינות ספרי קומיקס באשר הם.


בנוסף לאלו גם בספר הנוכחי מככבים היבטים גופניים שילדים משועשעים מעצם קיומם: יציאות והפרשות שונות. לצד אלו, הספר מתאפיין במספר גדול יותר של דפדופורמה, צמדי עמודי קומיקס שמעבר מהיר ביניהם יוצר אנימציה קצרה הממחישה אי אלו מהלכים המתרחשים בספר.כמו שאר ספריו של פילקי, מדובר בספר ראשון בסדרת ספרי קומיקס חביבה הקורצת למבוגרים המעיינים בה יחד עם ילדיהם ונחנה בחן ההופך אותה לחביבה על בני כל הגילאים. כמו ספריו הקודמים של פילקי שסקרתי, מומלץ לכל פרט לאסטניסים.


ניתן להתרשם מהספר ישירות ברשת: העמודים הראשונים שלו זמינים לצפייה בקישור.


הרפתקאות חיתול על 1      מאת: דאב פילקי      הוצאת כנרת      4/2015      127 עמ'      מחיר בתקופת ההגנה 54 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה