יום חמישי, 4 ביוני 2015

קפטן תחתונים ופריצתו המפוצצת של הפרופסור המופרע / דאב פילקי


החלק התשיעי בסדרת ספרי קפטן תחתונים מתכתב עם הספר הקודם שסקרתי, הרביעי במספר, 'קפטן תחתונים ופרופסור פומפה פ' פיפיקקי'. הספר הקודם בסדרה (קפטן תחתונים מספר 8) הסתיים במעצרם של הרולד וג'ורג' ולמרבה ההפתעה הספר הנוכחי ממשיך את קו העלילה הקודם מן הרגע בו הסתיים.


הרולד וג'ורג' מובלים למעצר ובדרך מזהים השוטרים את מר פיפיש שהתלווה אליהם בגלגולו כקפטן תחתונים וכמובן שגם הוא מוסע אחר כבוד לתחנת המשטרה. to make a long story short שלושתם מובאים למשפט, נמצאים אשמים ונגזר עליהם עונש של עשר שנות מאסר.

תיאור החיים מאחורי הסורגים דומה מאוד להוויי הבית ספרי המוכר להרולד וג'ורג' - מר פיפיש בכלא למבוגרים לא מרוצה כלל וכלל מן העניין, הרולד וג'ורג' שלשם שינוי זוכים לשיעורי מוזיקה, אומנות ולספרים בספריה קצת יותר. אבל כל זה לא נועד להמשך זמן רב מדי, פרופסור פומפה פ' פיפיקקי שהחליף את שמו בסוף הספר הקודם ליוסף לוץ אסור גם הוא בכלא בו נמצא מר פיפיש ומתכנן לברוח. במהלך הבריחה של הוא לוקח את מר פיפיש אתו, ויוצא למוסד לעבריינים צעירים בו כלואים הרולד וג'ורג' על מנת לנקום בהם על מה שעוללו לו.

שני הילדים מזהים את הצרה כשהם רואים את הפרופסור ומשתמשים בנקישת האצבעות כדי להעיר לחיים את קפטן תחתונים שמציל את המצב, או שמא ... כי פרופסור אסף לוץ נעלם....

המספר היודע כל שלנו מדווח לנו שהוא חזר אחורה חמש שנים בדיוק ומתאר לנו את מה שקדם לרגע הגעתו לעבר, את שנת הלימודים הראשונה של ג'ורג' והרולד בחטיבה הצעירה בבית הספר היסודי על שם ג'רום חרבנוביץ'. אנחנו לומדים שג'ורג' התחיל ללמוד שם מעט לפני הרולד שעבר במהלך השנה, ושהמפגש שלהם זה עם זו שינה את חייהם ואת הווי בית הספר כולו, לפחות עד שפרופסור אסף לוץ חזר בזמן....


אז איך התנהלו החיים של הרולד וג'ורג' לפני שלמדו לצייר ולהלחם במפלצות, מה עולל פרופסור אסף לוץ לעולם כשחזר חמש שנים אחורה בזמן, וכמה מילים על פרדוקס החזרה בזמן בפתיחת הספר, הם רק חלק מהחוויה המשעשעת שיצר דאב פילקי בספר האחרון (עד כה) בסדרת קפטן תחתונים.


הילדים שהתחילו לקרוא את הסדרה כבר מזמן עברו את גיל 6, וגם כנראה את גילאי 7 ו -8, במיוחד עבורם משדרג פילקי את עלילת ספריו ומאפשר הנאה גמורה ולא מוסתרת גם לילדים שמזמן עברו את הגיל בו השימוש בתיאורי הפרשות גוף אמור לשעשע אותך בלי בושה. (במחשבה שנייה, גברים בכל גיל מוצאים את הדברים הללו משעשעים, אז מה אני יודעת?). ממליצה בחום גם על הספר הנוכחי בסדרה.


ויש גם אפשרות להתרשם מהספר באופן בלתי אמצעי: העמודים הראשונים של הספר זמינים לעיון בקישור.


קפטן תחתונים 9: קפטן תחתונים ופריצתו המפוצצת של הפרופסור המופרע      מאת: דאב פילקי      מאנגלית: ארז אשרוב      הוצאת כנרת      2013      302 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה